Cítím se jako Charlie Coulibaly, řekl komik. Byl zatčen

Dieudonné M'bala M'bala podle policie obhajoval terorismus, když na Facebooku spojil Charlie Hebdo a útočníka z košer obchodu v Paříži.
Komik Dieudonné předvádí svůj kontroverzní pozdrav, kterému se říká "la quenelle". Spočívá v napřažené pravici směrem do země, zatímco levá ruka se přiloží na pravé rameno. | Video:

Paříž - Francouzská policie zatkla kontroverzního komika. Známý antisemita Dieudonné M'bala M'bala podle ní "obhajoval terorismus".

Podle serveru Le Parisien byl zatčen ráno ve svém domě ve městě Mesnil-Simon a převezen do vazby v Paříži. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve odmítl zásah policie komentovat.

"Kazatel nenávisti"

Osmačtyřicetiletý syn kamerunského otce a francouzské matky se do hledáčku vyšetřovatelů dostal v pondělí poté, co na Facebooku napsal "Pokud jde o mě, já se cítím jako Charlie Coulibaly".

Spojil tak název týdeníku Charlie Hebdo, který se stal minulou středu terčem krvavého útoku, s islamistou Amedym Coulibalym, jenž zaútočil na židovský supermarket a zavraždil v něm čtyři lidi.

Dieudonnéova poznámka na sociální síti vyvolala vlnu nevole, a to dokonce i mezi jeho příznivci.

Na umělcově facebookovém profilu se začaly rychle množit rozhořčené příspěvky. Vyjádření  soucitu s teroristou už odsoudil mimo jiné i francouzský ministr vnitra Cazeneuve.

Komikův výrok je podle něj opovrženíhodný, a tak požádal orgány činné v trestním řízení, aby prověřily, zda nebyl porušen zákon.

Zadržený komik mu následně odpověděl: "Včera jsme byli všichni Charlie. Všichni jsme se postavili za svobody, za právo smát se čemukoliv... Všichni vládní představitelé - včetně Vás - šli společně stejným směrem," napsal Dieudonné ministrovi.

"Přesto, když jsem přišel domů, cítil jsem se sám. Od začátku minulého roku je se mnou zacházeno jako s veřejným nepřítelem číslo jedna, přestože všechno, co dělám, je pouhá snaha lidi rozesmát. Dělám si legraci i ze smrti, protože také smrt si utahuje z nás, což už teď bohužel ví i Charlie," uvedl.

Nebylo mu to nic platné - pařížská prokuratura v tiskové zprávě oznámila, že komikovo trestní stíhání zahájila v úterý pozdě večer.

Popírání holocaustu

Není to poprvé, co se Dieudonné dostal do centra pozornosti.

Před rokem vyvolal pozdvižení svým divadelním představením Le Mur (Zeď), v němž útočil na Židy, zpochybňoval holocaust a zastával konspirační teorii, že Židé ovládají svět prostřednictvím svých organizací.

Vláda tehdy jeho představení označila za rasistické a antisemitské, vedle tehdejšího ministra vnitra - teď premiéra - Manuela Vallse se v tomto smyslu vyjádřil i prezident François Hollande.

Prvně jmenovaný dokonce v minulosti neváhal Dieudonného označit za "kazatele nenávisti".

Rasista, nebo umělec?

Sám Dieudonné se považuje za bojovníka proti cenzuře a spojil jako své fanoušky lidi ze zdánlivě neslučitelných skupin. Příznivce krajní pravice a arabské přistěhovalce.

Z nich se rekrutují jeho hlavní fandové. Na YouTube má miliony kliků.

Jeho vliv se šíří i za hranice Francie. Je autorem svérázného pozdravu, kterému se říká "la quenelle". Spočívá v napřažené pravici směrem do země, zatímco levá ruka se přiloží na pravé rameno.

Komikovi kritici v tom vidí napodobeninu nacistického pozdravu zdviženou rukou.

"La quenelle" dokonce při zápase anglické fotbalové Premier League přímo na hřišti ukázal francouzský fotbalista Nicolas Anelka. Posléze svůj čin vysvětloval tím, že tak učinil "ze solidarity se svým přítelem Dieudonném". Gesto označil za "antisystémové", nikoliv antisemitské.

Přítelkyně Marine Le Penová

Paradoxní je, že komik začínal svoji kariéru ve dvojici s židovským umělcem Eliem Semounem. Zastával krajně levicové názory, a dokonce s nimi dvakrát kandidoval - pokaždé neúspěšně - do parlamentu.

Později ale začal tvrdit, že Francie odškodňuje Židy a uznává jejich utrpení, ale totéž neplatí pro oběti z řad afrických otroků. Jeho přáteli se stali šéfka ultrapravicové Národní fronty Marine Le Penová a známý popírač holocaustu Robert Faurisson.

V minulosti při jednom představení Dieudonné vystoupil v převlečení za rabína a zdravil pozdravem Izrael-heil. V rozhovoru s novináři označil Židy za sektu a podvod. A rasismus za "výmysl Abraháma".

 

Právě se děje

Další zprávy