Klimatičtí aktivisté chtějí drony narušit provoz na Heathrow. Policie je zatýká

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2019 12:55
Londýnská policie v pátek na letišti Heathrow zatkla jedenáct členů klimatického hnutí, které plánuje prostřednictvím bezpilotních letounů narušit provoz tohoto rušného dopravního uzlu na protest proti jeho rozšíření. O počtu zadržených informovali klimatičtí aktivisté na svém Twitteru.
Aktivistky ze skupiny Heathrow Pause na londýnském letišti
Aktivistky ze skupiny Heathrow Pause na londýnském letišti | Foto: Reuters

Skupina na Twitteru také uvedla, že se jí zatím podařilo vypustit jeden bezpilotní letoun z plánovaných tří. Podle mluvčí Heathrow nicméně letiště funguje normálně. Na místě je mnoho policistů, napsal server Sky News.

Pět aktivistů ze skupiny Heathrow Pause, která je odnoží mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), zatkla policie preventivně už ve čtvrtek. Podle britského tisku mezi nimi byli i dva potenciální piloti dronů.

Dnes brzy ráno skupina Heathrow Pause na twitteru napsala, že její stroje nemohly vzlétnout, protože letiště blokuje rádiový signál nutný pro jejich ovládání. Později oznámila, že jeden stroj se jí podařilo vypustit a další mají následovat během dne.

Aktivisté už ve středu uvedli, že se svými stroji chtějí létat ve výlučné zóně kolem letiště jen ve výšce kolem dvou metrů a mimo dráhy letadel, aby neohrozili bezpečnost letů. Policie je ale varovala, že jejich akce, která by mohla narušit stovky spojů, je nezákonná a ti, kteří se jí zúčastní, budou zatčeni.

Součástí plánovaného rozšíření letiště Heathrow je i kontroverzní stavba třetí ranveje, proti níž ekologičtí aktivisté opakovaně protestují. Proti je i současný londýnský starosta Sadiq Khan. Dráha má být hotová do roku 2026.

Projekt za odhadovaných 18 miliard liber (519 miliard Kč) má zvýšit roční kapacitu letiště ze 473 000 letů v roce 2016 na 740 000 letů. Podle kritiků bude mít nové dopravní zatížení negativní dopad na kvalitu ovzduší a zvýší hladinu hluku.

Video: Bojujeme i za Ovčáčka, ze zatýkání máme radost, říká mluvčí Rebelie proti vyhynutí

Klimatická krize se týká všech, i Jiřího Ovčáčka, jsme tu pro všechny, i pro něj, naše postupy jsou adekvátní závažnosti situace, říká Holcnerová | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy