Policie zadržela Saakašviliho a bojuje s jeho příznivci. Prokuratura pro něj chce domácí vězení

ČTK ČTK
9. 12. 2017 10:09
Ukrajinská prokuratura chce pro bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho domácí vězení. O předběžnou vazbu požádá soud patrně v pondělí. Policie zatím drží opozičního předáka v cele předběžného zadržení.
Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská prokuratura požádá soud o předběžnou vazbu gruzínského exprezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho v podobně domácího vězení. Podle ukrajinské verze zpravodajského severu BBC o tom informovala mluvčí šéfa prokuratury Larysa Sarhanová. Kyjevský soud rozhodne o vazbě pravděpodobně v pondělí.

Saakašvili, kterého policie zadržela v pátek večer, v cele předběžného zadržení mezitím podle svého obhájce politika zahájil hladovku.

Lídra nynější ukrajinské opozice policie poprvé zatkla už v úterý poté, co o víkendu organizoval v Kyjevě demonstraci za odvolání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Jeho přívrženci však převozu Saakašviliho k výslechu bránili a následně ho osvobodili. Od té doby byl gruzínský exprezident veden v policejní databázi jako uprchlík, který se vyhýbá obvinění z napomáhání státnímu převratu.

Před budovou, kde policie politika nyní zadržuje, došlo dnes ráno ke střetu mezi příslušníky bezpečnostních složek a aktivisty Saakašviliho strany Hnutí nových sil. Aktivisté zde chtěli postavit stanové městečko, podle ukrajinských médií policie proti nim použila slzný plyn.

Podle svého obhájce Saakašvili vyhlásil v cele předběžného zadržení hladovku. Své stoupence pak vyzval, aby v neděli vyšli do ulici na demonstraci "Za odvolání (Porošenka)", napsal list Ukrajinska pravda.

Devětačtyřicetiletý Michail Saakašvili, který stál v čele Gruzie v letech 2004 až 2013, se na Ukrajině začal politicky angažovat na žádost Porošenka v roce 2015. Tehdy dostal ukrajinské občanství a stal se gubernátorem Oděské oblasti. Na tuto funkci ale v listopadu 2016 rezignoval a letos založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Porošenka posléze začal tvrdě kritizovat za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Letos v červenci Porošenko Saakašvilimu odebral ukrajinské občanství, o to gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského. V Gruzii je exprezident stíhán pro údajné zneužití moci, jehož se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

Video: Když zatkla policie Saakašviliho poprvé, přívrženci ho osvobodili

Ukrajinská policie zatkla Michaila Saakašviliho. Příznivci gruzínského a později ukrajinského politika ho po potyčkách s policií osvobodili. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 32 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy