Policie dopadla podezřelého z bombového útoku v Bangkoku

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 29. 8. 2015 17:10
Mezi dvacítkou obětí výbuchu bomby, která explodovala v hinduistické svatyni, bylo 14 cizinců.
V Bangkoku se ve středu otevřela hinduistická svatyně Erawan, která se v pondělí stala terčem bombového útoku. (19. srpna 2015)
V Bangkoku se ve středu otevřela hinduistická svatyně Erawan, která se v pondělí stala terčem bombového útoku. (19. srpna 2015) | Foto: Reuters

Bangkok – Thajská policie pátrající po pachateli nedávného bombového útoku na chrám v Bangkoku dnes zadržela muže, který údajně odpovídá vzhledu útočníka sestaveného ze záběrů bezpečnostních kamer.

Zatčený je cizinec, řekl v místní televizi policejní mluvčí Pravut Tchavornsiri bez upřesnění národnosti. Podle thajských médií se ale jedná o tureckého občana. Motivem činu byl podle policie "soukromý spor", spojitost s mezinárodním terorismem je prý vysoce nepravděpodobná.

Thajský list Kchavosot podle agentury DPA oznámil, že zadrženým je 28letý Turek. Několik místních televizních stanic také podle agentury Reuters odvysílalo záběry cestovního pasu, který byl údajně nalezen v bytě zatčeného. Dokument je, zdá se, tureckým dokladem patřícím muži narozenému v roce 1987, uvedl Reuters.

Zadržený nicméně "vypadá jako osoba, po které pátráme," citovala mluvčího agentura Reuters. V Thajsku se muž zdržoval údajně od ledna loňského roku. Policisté prý našli v jeho bytě na východním předměstí Bangkoku "spoustu materiálu, který může být použit k výrobě bomb".

Podle šéfa thajské policie Somjota Pumpanmuanga se jedná o materiál "stejný, podobný nebo stejného typu", jako byl ten použitý k výrobě bomb vybuchlých v Bangkoku. V bytě se údajně našlo také několik s největší pravděpodobností zfalšovaných pasů.

Bezpečnostní analytik Anthony Davis na počátku tohoto týdne uvedl, že za atentátem by mohla stát krajně pravicová turecká organizace Šedí vlci. Motivem by mohla být pomsta za nedávné odsunutí 109 muslimských Ujgurů z Thajska do Číny.

Turkická menšina Ujgurů žije ve východočínské provincii Sin-ťiang. Stěžují si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů (Číňanů).

Bombový útok na chrám v centru Bangkoku si 17. srpna vyžádal 20 mrtvých, většinou turistů, a přes 120 zraněných. Útočník nechal v hinduistické svatyni pod širým nebem batoh a odešel; patnáct minut poté se ozvala exploze.

Práci vyšetřovatelů značně zkomplikovala skutečnost, že až tři čtvrtiny bezpečnostních kamer, které mohly atentátníka zachytit, byly rozbité.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy