Policie zadržela šest lidí, kteří údajně plánovali atentát na íránskou opozici ve Francii

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2018 20:33
Skupina íránského původu chtěla údajně spáchat atentát na schromáždění teheránské opozice ve městě Villepinte blízko Paříže. Íránský ministr zahraničí plány zadržených odsoudil .
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Brusel/Berlín/Paříž - Belgická policie zatkla pár íránského původu a obvinila jej z přípravy teroristického útoku ve Francii. V Německu pak zadrželi íránského diplomata, který byl se zadrženým belgickým párem íránského původu v kontaktu. Další tři osoby napojené na celý případ byly zadrženy ve Francii, bližší podrobnosti o nich zatím nejsou známy, uvedla agentura Reuters. Íránský ministr zahraničí plány zadržených odsoudil a uvedl, že Teherán je připraven spolupracovat se všemi stranami na vyšetření případu.

Ve voze dvou zadržených v Belgii policie v sobotu našla půl kilogramu výbušniny s roznětkou. Zadržení belgičtí občané jsou podezřelí, že chtěli podniknout atentát na shromáždění exilové íránské opozice v městě Villepinte severovýchodně od Paříže. Schůzky Národní rady íránského odporu (NCRI), která se uskutečnila minulou sobotu, se mimo jiné zúčastnil i právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani a několik bývalých evropských i arabských ministrů.

NCRI zastřešuje íránskou exilovou opozici, ale její ozbrojené křídlo, Lidoví modžáhedové (MEK), jsou v USA a Británii považováni za teroristickou organizaci. Útok měl být podle agentury Reuters namířen právě proti MEK. Lidoví modžáhedové bojují proti Íránské islámské republice od jejího vzniku v roce 1979. Íránský režim je vnímá jako teroristy, ale i jako zrádce své vlasti. Během irácko-íránské války v letech 1980 až 1988 stáli totiž na straně tehdejšího iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Další čtyři zatčení související s případem se odehrály ve Francii a v Německu. Zatčeným v Německu je diplomat z íránské ambasády ve Vídni, uvedly belgické úřady v prohlášení. Íránská ambasáda v rakouské metropoli zatím případ nijak nekomentovala. Íránský prezident má shodou okolností alpskou zemi navštívit tuto středu. Žádné další detaily o diplomatovi nebyly zveřejněny, pouze to, že byl v kontaktu se zadrženým belgickým párem.

Tři lidi íránského původu policie zadržela ve Francii a nyní zkoumá jejich napojení na belgický pár, řekl agentuře Reuters nejmenovaný soudní zdroj. Jeden ze zatčených je podezřelý, že byl jejich komplicem. Belgický premiér Charles Michel na twitteru poděkoval policii a zpravodajským službám za jejich práci. "Dobrá spolupráce mezi zeměmi opět přinesla své ovoce," napsal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy