Policie zadržela bývalého francouzského prezidenta Sarkozyho, vyslýchá ho kvůli financování kampaně

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 3. 2018 10:59
Zatčení souvisí s vyšetřováním okolo financování Sarkozyho kampaně z roku 2007, píše francouzský deník Le Monde.
Nicolase Sarkozyho podezřívají z toho, že ho v prezidentské kampani v roce 2007 finančně podpořil tehdejší libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. | Video: Asociated Press

Paříž - Francouzská policie v úterý ráno zadržela bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v souvislosti s vyšetřováním údajně nezákonného financování jeho předvolební kampaně v roce 2007. Podle francouzských justičních zdrojů, na které se odvolávají místní média, exprezidenta vyslýchala policie na pařížském předměstí Nanterre. Sarkozy, jenž byl prezidentem v letech 2007 až 2012, je podezříván, že přijal finanční podporu od režimu tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Podle zákona může být zadržen 48 hodin a pak musí být buď propuštěn, nebo postaven před soud, který rozhodne, zda existuje dostatek důkazů, aby bylo možné přejít od předběžného k formálnímu vyšetřování. Zahájení vyšetřování ještě neznamená, že se bude konat soud.

Vyšetřování se týká financování Sarkozyho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2007, které politik vyhrál. Exprezident, jemuž hrozí žaloba za nedovolené použití peněz ze zahraničí a za nenahlášení přesných výdajů na volební kampaň, vždy popíral, že pochybil.

Zpravodajský server Mediapart už v roce 2012 před dalšími volbami přišel s informací, že Libye poskytla na Sarkozyho kampaň 50 milionů eur (1,27 miliardy korun). Dojednáno to prý bylo v říjnu 2005 při rozhovorech obou zemí o libyjském nákupu francouzských zbraní. Arabskou zemi tehdy osobně navštívil i Sarkozy coby tehdejší ministr vnitra.

Podle agentury AFP Ústřední úřad pro boj proti korupci a finančním a daňovým deliktům (OCLCIFF) v Nanterre vyslýchá Sarkozyho poprvé. Vyšetřování případu začalo v dubnu 2013 na základě svědectví francouzsko-libanonského podnikatele Ziada Takieddinea a bývalých libyjských vysoce postavených činitelů. Takieddin tvrdí, že to byl on, kdo předal Sarkozymu kufry po pěti milionech eur.

První, kdo byl v případu vyslýchán a zadržován, byl bývalý generální tajemník Elysejského paláce Claude Guéant, který byl obviněn z padělání a používání falešných dokumentů a z daňových podvodů. První stopou, na kterou vyšetřovatelé narazili, byl převod půl milionů eur na Guéantův účet v březnu 2008 od firmy patřící jednomu malajsijskému právníkovi. Guéant tvrdil, že šlo o výtěžek z prodeje dvou obrazů.

Letos v lednu zadržela policie v Londýně na základě francouzského zatykače podnikatele Alexandra Djouhriho, který údajně rovněž sloužil jako zprostředkovatel pro převod podezřelých peněz a který je označován za klíčovou osobu ve vyšetřování. Djouhri čeká v londýnském vězení na projednání jeho případného vydání do Francie.

Konzervativní strana Republikáni, kterou Sarkozy v minulosti vedl, vyjádřila svému bývalému šéfovi podporu. "Stoupenci a spojenci mají znovu pocit, že se se všemi zvolenými představiteli a bývalými zvolenými představiteli nejedná stejně, ale podle toho, k jaké politické straně náleží," uvádí se v prohlášení Republikánů. Guéant prohlásil, že "z libyjských peněz neviděl ani centim". Stranický předseda Laurent Wauquiez považuje zadržení Sarkozyho za "ponižující a zbytečné". "Důvěřuji justici," dodal.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy