Proti rodičům chlapce, který spadl do gorilího výběhu, se podepisuje petice, vyšetřuje je i policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2016 18:41
Policie ve východoamerickém Cincinnati začala prošetřovat, jestli rodiče čtyřletého chlapce nemohli zabránit pádu dítěte do gorilího výběhu. Chovatelé gorilího samce, který chlapce tahal po vodním příkopu, zastřelili. Ve světě se vzedmula vlna kritiky, rodiče prý syna pořádně nehlídali a chovatelé měli použít uspávací střelu.
Pád chlapce do gorilího výběhu.
Pád chlapce do gorilího výběhu. | Foto: DVTV

Cincinnati (USA) - Americká policie začala vyšetřovat rodiče chlapce, který v zoo spadl do výběhu goril a kvůli němuž byl o víkendu odstřelen gorilí samec Harambe. Tříleté dítě, které gorila tahala za ruku po vodním příkopu, je podle středečního prohlášení rodičů v pořádku. Rodina, která se po incidentu stala terčem kritiky, chce věnovat finanční dary, které jí lidé nabízejí, na konto zoologické zahrady.

Lidský život má naprostou přednost, v Cincinnati Zoo jednali naprosto správně. Byla tam nervózní atmosféra, to se na gorily přenese, říká Bobek.
9:21
Lidský život má naprostou přednost, v Cincinnati Zoo jednali naprosto správně. Byla tam nervózní atmosféra, to se na gorily přenese, říká Bobek. | Video: Filip Horký

Policie ve východoamerickém Cincinnati ve státě Ohio prošetřuje, zda rodiče dávali na svého syna dobrý pozor a jestli mohli jeho pádu do gorilího výběhu zabránit. "Po prošetření rozhodneme, zda bude nutné vznést obvinění," řekla podle agentury AP policejní mluvčí Tiffaney Hardyová.

Podle svědků byla matka s dítětem v okamžiku, kdy chlapec přelezl nevysoké zábradlí a ocitl se ve výběhu. Hoch podle jedné ze svědkyň citované televizí CNN matce říkal, že přeleze bariéru a vydá se ke gorile. Matka mu to sice zakázala, ale pak se začala věnovat jinému dítěti a kritickou chvilku neuhlídala. Desetitisíce lidí podepsaly na webu petici požadující vyšetřování ženy, neboť podle nich zanedbala péči o dítě.

Dvoumetrákový samec gorily nížinné Harambe podle videa zveřejněného na internetu tahal chlapce po vodním příkopu, avšak zjevně mu neublížil. Po deseti minutách zaměstnanci zahrady zvíře zastřelili. Šéf zoo Thane Maynard to následně označil za jedinou možnost, neboť Harambe byl podle něj nenadálou situací zmaten a mohl dítěti ublížit.

Rodina hocha ve středu vydala prohlášení, v němž ocenila jednání ošetřovatelů a dala najevo vděk za vyřešení dramatické události. Chlapec, kterého podle rodičů opakovaně prohlédli lékaři, je v pořádku. "Jsme rovněž velmi vděční za projevy podpory, které nám lidé posílají. Někteří nabízeli peníze, což nechceme přijmout. Pokud chce někdo finančně přispět, doporučujeme dar cincinnatské zoo ve jménu Harambeho," uvedli příbuzní.

Gorily nížinné patří mezi ohrožené druhy a zoo si od Harambeho slibovalo založení chovu podobného například tomu pražskému. Veterináři po smrti Harambeho uchovali samcův genetický materiál.

Zatímco na adresu vedení zahrady se sesypala kritika, podle níž nebylo nutné gorilu zabíjet, neboť stačila uspávací střela, ředitel trvá na tom, že narkóza by zabrala jen pomalu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 19 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy