Policie vtrhla k Navalného stoupencům, udal je rival

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 8. 2013 15:26
Rusové zabavili dvě tuny "nelegálních" volebních letáků, Navalného možná vyřadí z voleb.
Alexej Navalnyj u soudu.
Alexej Navalnyj u soudu. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská policie provedla razii v moskevském bytě opozičních aktivistů a stoupenců kandidáta na starostu metropole Alexeje Navalného. Zabavila při tom dvě tuny jeho volebních letáků.

Jednoho z přítomných aktivistů navíc v rámci pětihodinového zásahu zadržela, napsala agentura RIA Novosti.

Opozičníky podle ní udal další z kandidátů v zářijových volbách Nikolaj Levičev.

Policisté prořezali dveře bytu a vtrhli dovnitř. Na místě se nacházeli čtyři členové skupiny s názvem Navalného bratři, jeden z nich byl vzat do vazby na deset dní, další dostali pokutu 1000 rublů (600 korun) za neuposlechnutí výzvy policisty.

Skupina si celou razii nahrávala a zveřejnila ji na internetu.

Šéf strany Spravedlivé Rusko Levičev, který je známým stoupencem Kremlu, tvrdil, že Navalnyj si výrobu letáků platí bez toho, že by o tom informoval volební orgány. Toto provinění by mohlo znamenat, že bude vyřazen z volebního klání.

Opoziční vůdce a bloger Navalnyj ale všechna tato obvinění odmítl. Skupině Navalného bratři prý žádné peníze nedává. "Je to jen soukromý byt pár aktivistů, kteří nejsou nijak formálně napojeni na Navalného," uvedla mluvčí opozičníka Anna Vedutová.

Samé klacky pod nohy

Jde o jeden z dalších útoků na Navalného kampaň. Toto pondělí ruská prokuratura oznámila, že vyšetřuje její financování. Opozičníkovi prý měli přispívat i cizinci, což je v Rusku zakázané. I v tomto případě kandidát na starostu města odmítl, že by se jakkoli provinil.

Navalnyj kandiduje proti současnému starostovi Sergeji Sobjaninovi. Jak tvrdí, právě Sobjanin se ho snaží různě diskvalifikovat, protože se bojí, že by mohl ve volbách uspět.

Ruský soud před necelým měsícem Navalného odsoudil k pěti letům odnětí svobody za zpronevěru. Z vězení však byl propuštěn, protože rozsudek ještě není pravomocný a opozičník se odvolal.

 

Právě se děje

Další zprávy