Razie v Turecku: Policie zatkla 400 osob včetně cizinců, podezírá je z napojení na Islámský stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2017 12:02
V Ankaře a Istanbulu provedla policie rozsáhlé razie, během kterých zatkla na 400 lidí kvůli podezření z napojení na organizaci Islámský stát. Mezi zatčenými jsou zejména cizinci a také desítka nezletilých. Podle agentury Anadolu zabavili policisté také řadu dokumentů a několik zbraní. Turecko zintenzivnilo zásahy namířené proti osobám podezřelým z napojení na Islámský stát po dvou sebevražedných atentátech z října 2015 v Ankaře, při nichž zahynulo přes 100 lidí.
Turecká policie. Ilustrační foto.
Turecká policie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecká policie v neděli při rozsáhlé razii v Ankaře a Istanbulu zatkla na 400 osob, které podezírá z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Podle tiskové agentury Anadolu jsou mezi zatčenými zejména cizinci a také desítka nezletilých.

Policie časně ráno zasahovala i v západoturecké provincii Izmir, kde zatkla osm osob podezřelých z přípravy teroristického útoku.

Jen v Ankaře policie zadržela šedesát lidí, většinou cizinců, které obvinila z členství v ozbrojené teroristické organizaci. V Istanbulu bylo zatčeno celkem 18 lidí, z toho deset nezletilých, kvůli kontaktům na IS. Na 150 osob bylo zatčeno v jihoturecké provincii Şanliurfa u hranic se Sýrií.

Podle agentury Anadolu zabavili policisté také řadu dokumentů a několik zbraní.

Turecko zintenzivnilo zásahy namířené proti osobám podezřelým z napojení na Islámský stát po dvou sebevražedných atentátech z října 2015 v Ankaře, při nichž zahynulo přes 100 lidí. Šlo o nejhorší útok v moderních tureckých dějinách a odpovědnost za něj je připisována právě IS.

Od té doby útočníci hlásící se k IS provedli v Turecku řadu dalších sebevražedných atentátů a teroristických akcí. Naposledy letos na Nový rok Uzbek Abdulgadir Mašaripov napojený na IS postřílel v istanbulském nočním klubu 39 lidí.

Turecký list Daily Sabah v neděli s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti uvedl, že v tureckém vězení je nyní přes 780 lidí, z toho 350 cizinců, kteří jsou podezřelí z napojení na IS.

Prezident Erdogan využíval Islámský stát jako politický nástroj v zahraničí i uvnitř Turecka, začíná se mu to vymstívat, říká Tereza Engelová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy