reklama
 
 

Policie v Severním Irsku zatkla čtyři muže v souvislosti s vraždou novinářky

Aktualizováno 9. 5. 2019 18:20
Policie v severoirském městě Londonderry dnes ráno zatkla čtyři muže v souvislosti s vyšetřováním nepokojů, během nichž byla zavražděna mladá novinářka Lyra McKeeová. K odpovědnosti za její vraždu se již dříve přihlásila radikální republikánská organizace Nová IRA. S odvoláním na vyjádření místní policie o tom informovala agentura AFP.

Policie provedla čtyři domovní prohlídky a zatkla muže ve věku 15, 18, 38 a 51 let. Zatčení jsou nyní ve vazbě a vyšetřovatelé je vyslýchají.

V souvislosti se smrtí novinářky již dříve policisté vyslechli dva muže a jednu ženu, nicméně všechny nakonec propustili.

McKeeová zemřela kvůli zraněním, jež utrpěla poté, co jeden z účastníků dubnových nepokojů v Londonderry začal střílet na zasahující policisty. Novinářka přitom protesty pouze pozorovala.

Organizace Nová IRA ve svém prohlášení zveřejněném 23. dubna v irském deníku The Irish Times uvedla, že McKeeová zemřela proto, že "stála na straně nepřátel", čímž má na mysli policii.

Smrt novinářky podle AFP oživila vzpomínky na období konfliktu v Severním Irsku, kdy při střetech republikánských nacionalistů, požadujících jednotné Irsko, a unionistů, kteří byli pro setrvání Severního Irska ve Spojeném království, zemřelo asi 3500 lidí. Spor se podařilo utišit po desítkách let takzvanou Velkopáteční dohodou v roce 1998, kterou však Nová IRA odmítá.

Vražda novinářky následovala po výbuchu auta v Londonderry z letošního ledna, ze kterého policie také viní tuto radikální organizaci. Podle agentury Reuters podobné činy budí obavy, že malé ozbrojené skupiny zneužívají politického vakua v Severním Irsku a napětí způsobeného rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii.

autor: ČTK | 9. 5. 2019 18:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama