Policie v Severním Irsku zatkla čtyři muže v souvislosti s vraždou novinářky

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2019 18:20
Policie v severoirském městě Londonderry dnes ráno zatkla čtyři muže v souvislosti s vyšetřováním nepokojů, během nichž byla zavražděna mladá novinářka Lyra McKeeová. K odpovědnosti za její vraždu se již dříve přihlásila radikální republikánská organizace Nová IRA. S odvoláním na vyjádření místní policie o tom informovala agentura AFP.
Lyra McKeeová
Lyra McKeeová | Foto: Reuters

Policie provedla čtyři domovní prohlídky a zatkla muže ve věku 15, 18, 38 a 51 let. Zatčení jsou nyní ve vazbě a vyšetřovatelé je vyslýchají.

V souvislosti se smrtí novinářky již dříve policisté vyslechli dva muže a jednu ženu, nicméně všechny nakonec propustili.

McKeeová zemřela kvůli zraněním, jež utrpěla poté, co jeden z účastníků dubnových nepokojů v Londonderry začal střílet na zasahující policisty. Novinářka přitom protesty pouze pozorovala.

Organizace Nová IRA ve svém prohlášení zveřejněném 23. dubna v irském deníku The Irish Times uvedla, že McKeeová zemřela proto, že "stála na straně nepřátel", čímž má na mysli policii.

Smrt novinářky podle AFP oživila vzpomínky na období konfliktu v Severním Irsku, kdy při střetech republikánských nacionalistů, požadujících jednotné Irsko, a unionistů, kteří byli pro setrvání Severního Irska ve Spojeném království, zemřelo asi 3500 lidí. Spor se podařilo utišit po desítkách let takzvanou Velkopáteční dohodou v roce 1998, kterou však Nová IRA odmítá.

Vražda novinářky následovala po výbuchu auta v Londonderry z letošního ledna, ze kterého policie také viní tuto radikální organizaci. Podle agentury Reuters podobné činy budí obavy, že malé ozbrojené skupiny zneužívají politického vakua v Severním Irsku a napětí způsobeného rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy