Policie v Severní Makedonii objevila 82 migrantů ukrytých ve vozech. Zatkla tři osoby

ČTK ČTK
13. 6. 2021 7:30
Policie v Severní Makedonii při dvou kontrolách objevila celkem 82 migrantů ukrytých ve vozidlech. Všichni migranti byli převezeni do azylového centra na jižní hranici, kde čekají na deportaci do Řecka, odkud se pravděpodobně dostali do Severní Makedonie, uvedla policie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Společný tým pohraničníků ze Severní Makedonie a Slovinska nalezl 62 osob ukrytých v nákladním voze na hlavní severojižní dálnici, blízko hranice s Řeckem. Zatkla také dva Srby ve věku 33 a 37 let. Většina cestujících byla z Pákistánu, 13 jich bylo z Eritreje a tři z Mali.

Při jiné rutinní prohlídce dodávky na dálnici blízko hranice se Srbskem policie nalezla ve voze skupinu 20 osob z Bangladéše. Policisté zadrželi 44letého makedonského řidiče dodávky.

Navzdory uzavření hranic a omezení pohybu v době pandemie nemoci covid-19 zůstaly gangy pašeráků lidí na Balkáně aktivní. Severní Makedonie je tranzitní trasou pro migranty mířící z Řecka do bohatších evropských zemí. Za posledních osm let tudy prošly stovky tisíc lidí, napsala agentura AP.

Video: Do španělské enklávy Ceuta na africkém pobřeží proudí tisíce migrantů z Maroka (18. 5. 2021)

Do španělské enklávy Ceuta na africkém pobřeží proudí tisíce migrantů ze sousedního Maroka. Španělská vláda nasadila vojáky a obrněná vozidla. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy