Policie v Kosovu zasáhla proti opoziční demonstraci, pokračují násilnosti z úterý

ČTK ČTK
18. 11. 2015 18:16
Kosovská policie použila ve středu v Prištině slzný plyn k rozehnání demonstrace stoupenců opozice protestujících proti zatčení jedné poslankyně v souvislosti s úterními násilnostmi v parlamentu. Opozice při nich ve sněmovně opět použila pepřový a slzný plyn s cílem přimět vládu, aby odstoupila od nedávných dohod se Srbskem a Černou Horou.
Nepokoje v Kosovu (foto z roku 2014).
Nepokoje v Kosovu (foto z roku 2014). | Foto: Reuters

Priština - Policie v Kosovu použila slzný plyn k rozehnání opoziční demonstrace. Středeční shromáždění protestovalo proti zatčení poslankyně kvůli úterní násilnostem v parlamentu.

Při střetech před sídlem zákonodárného sboru v Prištině policie zatkla 13 demonstrantů. Z davu na příslušníky zásahových sil létalo kamení a také zápalné lahve. Nejméně čtyři policisté utrpěli zranění.

Ještě před tím policie zadržela poslankyni Doniku Kadajovou-Bujupiovou, která se zapojila do úterních střetů v parlamentu. Na její tři kolegy prý byly vydány zatykače.

V úterý kosovská opozice přerušila zasedání sněmovny vpuštěním slzného plynu do jednacího sálu a někteří opoziční poslanci údajně v chodbách použili i pepřový sprej. Kromě toho došlo před budovou k potyčkám mezi policisty a stoupenci hnutí Sebeurčení, které je hlavní silou vedoucí odpor proti zmíněným dohodám.

Vadí dohody se Srbskem a Černou horou

Opozice se především staví proti dohodě o Společenství srbských obcí, tedy oblastech v Kosovu s většinovým srbským obyvatelstvem. Koncem srpna ji uzavřeli v Bruselu premiéři Srbska Aleksandar Vučić a Kosova Isa Mustafa. Odpůrci tohoto ujednání se obávají, že útvar bude mít příliš velké autonomní pravomoci.

Kosovskoalbánské opozici se nelíbí ani dohoda o vymezení společné hranice s Černou Horou. Podle nich by připravila Kosovo o jeho území.

Opozice hodlá blokovat práci parlamentu i dalších státních institucí, dokud vláda nevyhoví jejímu požadavku na odstoupení od těchto smluv.

Ústavní soud Kosova před týdnem pozastavil účinnost dohody se Srbskem do oznámení konečného stanoviska k tomu, zda je tohoto ujednání v souladu s ústavou. Opozice chce ale v blokování institucí pokračovat, protože vrcholné justiční instanci v zemi nevěří kvůli jejímu údajnému přílišnému spojení s vládou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy