Policie v Paříži použila vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší mzdy

ČTK ČTK
15. 10. 2019 20:14
Policie v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší pracovní podmínky. Do francouzské metropole se sjely tisícovky hasičů z celé země s požadavky na vyšší mzdy, zaručené výhody v penzi a na větší úctu vůči hasičské profesi, informovala agentura Reuters.
Protest hasičů ve Francii
Protest hasičů ve Francii | Foto: Reuters

Hasiči se pokusili vylézt na kovové bariéry kolem Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu, zatímco policisté na ně házeli granáty se slzným plynem.

Demonstrace se později po několika potyčkách s policií přesunula do východní části Paříže, kde hasiči pokračovali ve výtržnostech, ačkoli stále čelili slznému plynu a policejním těžkooděncům.

Podle agentury AFP se někteří z protestujících pokoušeli narušit dopravu na jedné z hlavních silnic na okraji města.

"Máme opravdový vztek a problém je, že nám není dopřáno sluchu. Proto jsou lidé naštvanější a začíná se to zvrhávat v násilí," řekl Eric Brezault, 46letý hasič z jihofrancouzského Aubagne.

Před potyčkami s policisty hasiči pochodovali hlučně, ale bez incidentů, s píšťalkami, sirénami a dýmovnicemi. Mnoho jich neslo transparenty s ironickými slogany typu "Dělejte více za méně, vítejte u hasičů" či "Přestaňte pohrdat politikou".

"Znepokojivě klesá personální stav, zatímco počet zásahů je ohromující. Volají nás ke všemu, nahrazujeme sanitky. Ale přijde chvíle, kdy nebudeme moci přijet," řekl agentuře AFP o situaci u hasičů Mathias Gosse (53), který přijel do Paříže z jihovýchodu země.

Podle AFP je ve Francii 247 tisíc hasičů, z toho 16 procent jsou profesionálové.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy