Policie v Paříži použila vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší mzdy

ČTK ČTK
15. 10. 2019 20:14
Policie v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší pracovní podmínky. Do francouzské metropole se sjely tisícovky hasičů z celé země s požadavky na vyšší mzdy, zaručené výhody v penzi a na větší úctu vůči hasičské profesi, informovala agentura Reuters.
Protest hasičů ve Francii
Protest hasičů ve Francii | Foto: Reuters

Hasiči se pokusili vylézt na kovové bariéry kolem Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu, zatímco policisté na ně házeli granáty se slzným plynem.

Demonstrace se později po několika potyčkách s policií přesunula do východní části Paříže, kde hasiči pokračovali ve výtržnostech, ačkoli stále čelili slznému plynu a policejním těžkooděncům.

Podle agentury AFP se někteří z protestujících pokoušeli narušit dopravu na jedné z hlavních silnic na okraji města.

"Máme opravdový vztek a problém je, že nám není dopřáno sluchu. Proto jsou lidé naštvanější a začíná se to zvrhávat v násilí," řekl Eric Brezault, 46letý hasič z jihofrancouzského Aubagne.

Před potyčkami s policisty hasiči pochodovali hlučně, ale bez incidentů, s píšťalkami, sirénami a dýmovnicemi. Mnoho jich neslo transparenty s ironickými slogany typu "Dělejte více za méně, vítejte u hasičů" či "Přestaňte pohrdat politikou".

"Znepokojivě klesá personální stav, zatímco počet zásahů je ohromující. Volají nás ke všemu, nahrazujeme sanitky. Ale přijde chvíle, kdy nebudeme moci přijet," řekl agentuře AFP o situaci u hasičů Mathias Gosse (53), který přijel do Paříže z jihovýchodu země.

Podle AFP je ve Francii 247 tisíc hasičů, z toho 16 procent jsou profesionálové.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Oštěpařka Tzéngková zlepšila v 17 letech juniorský světový rekord

Řecká oštěpařka Elína Tzéngková se stala v 17 letech juniorskou světovou rekordmankou. Na víkendovém domácím šampionátu v Janině hodila šestisetgramové náčiní do vzdálenosti 63,96 metru a o deset centimetrů překonala pět let staré maximum Kubánky Yulenmis Aguilarové.

Tzéngková se měsíc před osmnáctými narozeninami zapsala do rekordních tabulek hned prvním pokusem. Další neabsolvovala a bude se soustředit na šampionát dospělých o nadcházejícím víkendu.

Vítězka předloňských olympijských her mládeže se zároveň zařadila na druhé místo v národních historických tabulkách. Lepší je pouze dvojnásobná mistryně světa, evropská šampionka a majitelka stříbra a bronzu z olympijských her Mirela Manjaniová (67,51).

Další zprávy