Policie v Paříži použila vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší mzdy

ČTK ČTK
15. 10. 2019 20:14
Policie v Paříži použila slzný plyn a vodní děla proti hasičům demonstrujícím za lepší pracovní podmínky. Do francouzské metropole se sjely tisícovky hasičů z celé země s požadavky na vyšší mzdy, zaručené výhody v penzi a na větší úctu vůči hasičské profesi, informovala agentura Reuters.
Protest hasičů ve Francii
Protest hasičů ve Francii | Foto: Reuters

Hasiči se pokusili vylézt na kovové bariéry kolem Národního shromáždění, dolní komory francouzského parlamentu, zatímco policisté na ně házeli granáty se slzným plynem.

Demonstrace se později po několika potyčkách s policií přesunula do východní části Paříže, kde hasiči pokračovali ve výtržnostech, ačkoli stále čelili slznému plynu a policejním těžkooděncům.

Podle agentury AFP se někteří z protestujících pokoušeli narušit dopravu na jedné z hlavních silnic na okraji města.

"Máme opravdový vztek a problém je, že nám není dopřáno sluchu. Proto jsou lidé naštvanější a začíná se to zvrhávat v násilí," řekl Eric Brezault, 46letý hasič z jihofrancouzského Aubagne.

Před potyčkami s policisty hasiči pochodovali hlučně, ale bez incidentů, s píšťalkami, sirénami a dýmovnicemi. Mnoho jich neslo transparenty s ironickými slogany typu "Dělejte více za méně, vítejte u hasičů" či "Přestaňte pohrdat politikou".

"Znepokojivě klesá personální stav, zatímco počet zásahů je ohromující. Volají nás ke všemu, nahrazujeme sanitky. Ale přijde chvíle, kdy nebudeme moci přijet," řekl agentuře AFP o situaci u hasičů Mathias Gosse (53), který přijel do Paříže z jihovýchodu země.

Podle AFP je ve Francii 247 tisíc hasičů, z toho 16 procent jsou profesionálové.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy