Policie v Moskvě zadržela 50 demonstrantů proti Putinovi

ČTK ČTK
6. 5. 2015 21:30
Každý, kdo se na Blatném náměstí objevil s transparentem, byl podle opozičních novinářů zadržen policií.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská policie ve středu zadržela v Moskvě nejméně padesát lidí, kteří si nedaleko Kremlu chtěli připomenout třetí výročí mohutných demonstrací proti prezidentským volbám, v nichž byl potřetí zvolen hlavou státu Vladimir Putin. Moskevská radnice demonstraci odmítla povolit a navrhla organizátorům jiné místo. Ti ale s přesunem akce nesouhlasili.

Demonstrace se ve středu konala na Blatném náměstí, kde 6. května 2012 ruská policie mimořádně tvrdě zakročila proti demonstrantům. Zadrženo bylo tehdy na 400 lidí, soudy později poslaly do vězení jedenáct osob. Aktivisty Sergeje Udalcova a Leonida Razvozžajeva, které prokuratura označila za hlavní organizátory protestu, odsoudil loni moskevský městský soud ke 4,5 roku vězení.

Podle novinářů z opozičního listu Novaja gazeta policie zadržela každého, kdo se na Blatném náměstí objevil s transparentem. Účastníci nepovolené akce skandovali hesla proti politickým represím a za osvobození odsouzených disidentů. Žádali rovněž svobodu pro vězněnou ukrajinskou letkyni Nadiju Savčenkovou.

Opoziční akci ve středu ostře kritizovalo ruské provládní hnutí Antimajdan, které vzniklo jako reakce na kyjevské demonstrace, jež vedly loni v únoru k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Organizátoři demonstrace na Blatném náměstí se prý záměrně snažili vyvolat konflikt s policií. "Žádáme, aby policisté zadrželi organizátory a účastníky této akce. Provokatéry musí stihnout trest se vší tvrdostí," uvádí se v prohlášení Antimajdanu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy