Policie v Minsku pozatýkala desítky žen, demonstrovaly proti Lukašenkovi

ČTK ČTK
12. 9. 2020 16:49
Stovky žen se v sobotu v běloruské metropoli Minsku zúčastnily další z demonstrací proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Policie proti tomuto protestu tvrdě zasáhla a do večera zadržela nejméně 46 protestujících, podle agentury Reuters. Na videonahrávkách bylo vidět, jak maskovaní příslušníci bezpečnostních sil ženy brutálně odvlékají do policejních aut, napsala agentura DPA.

V Bělorusku přívrženci opozice protestují proti falšování výsledků prezidentských voleb z 9. srpna, které oficiálně podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokrát s více než 80 procenty hlasů.

Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

Podle nezávislého zpravodajského portálu tut.by se dnešního protestního průvodu zúčastnilo přes 10 000 žen. Některé z nich nesly transparenty s nápisy "Kde je naše Máša?" nebo "Vraťte nám naši Mášu!", jimiž se dožadovaly propuštění čelné představitelky běloruské opozice Maryje Kalesnikavové.

Kalesnikavovou v pondělí zadrželi maskovaní lidé, zřejmě pracovníci běloruských bezpečnostních orgánů, a v noci na úterý se ji pokusili s použitím násilí dostat ven ze země, přes hranici do Ukrajiny. To se jim však nepodařilo, protože žena před hranicí roztrhala svůj cestovní pas a vylezla oknem z auta, které ji mělo přes hranici převézt. Poté byla zatčena.

Agentura DPA uvedla, že Kalesnikavová byla před dnešními protesty převezena z Minsku do věznice v městě Žodzina, které se nachází severovýchodně od běloruské metropole.

Cichanouská, kterou režim donutil den po volbách odjet do Litvy, dnes Lukašenkovi vzkázala, že "násilí, které používáte proti ženám, je ostudné."

Video: Záběry ukazují údajný únos Kalesnikavové a neúspěšný pokus o její převezení přes ukrajinské hranice.

Záběry ukazují údajný únos Kalesnikavové a neúspěšný pokus o její převezení přes ukrajinské hranice | Video: tut.by, Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy