Na Ukrajině začíná platit "pendrekový zákon"

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2014 21:10
Nařízení, které fakticky zakazuje protivládní protesty, platí od půlnoci na středu.
Střety v Kyjevě.
Střety v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Devět nových zákonů, které v ukrajinském parlamentu minulý čtvrtek prosadila provládní většina, v úterý vyšlo v úředním věstníku. Odpor opozice budí zejména zákon zpřísňující tresty za účast na masových akcích či normy usnadňující zbavování imunity poslanců i trestní stíhání v nepřítomnosti.

Nové zákony, které fakticky zakazují jakýkoli protivládní protest, začnou platit o půlnoci z úterý na středu.

Premiér Mykola Azarov v úterý večer pohrozil demonstrantům silou, pokud se "provokatéři nezastaví". V rozhovoru pro ruskou státní televizi řekl, že státní moc nebude mít jinou volbu, než použít proti radikálním živlům "zákonnou sílu". Vyhlášení výjimečného stavu ale premiér vylučuje a doufá, že zdravý rozum zvítězí. "Poměry v Kyjevě jsou daleko od situace, kdy by bylo třeba byť i jen teoreticky zvažovat zavedení výjimečného stavu," řekl Azarov.

Novela trestního zákoníku podle ironických poznámek některých komentátorů "vychází z nejlepších tradic sovětské justice". Na půlnoční termín, kdy nové nařízení vstupuje v platnost, zvlášť upozornilo ukrajinské ministerstvo spravedlnosti.

Potyčky mezi ukrajinskými policisty a protivládními demonstranty v centru Kyjeva tak pokračovaly i v noci na úterý. Nad ránem se podle agentury Interfax podařilo těžkooděncům ze speciální jednotky Berkut po několika pokusech rozebrat jednu z barikád a také zničit katapult, kterým se demonstranti pokoušeli ostřelovat policejní kordóny na přístupech k sídlu vlády a parlamentu.

Situace se začíná vymykat

Ještě v noci jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko varoval, že Berkut se v úterý či ve středu pokusí demonstranty rozprášit.

S policisty se potýkala asi tisícovka demonstrantů, mnozí však pouze přihlíželi. Nadále podle Interfaxu pokračuje měření sil mezi oběma stranami, kdy na kameny a zápalné lahve demonstrantů odpovídají policisté slzným plynem a ohlušujícími granáty.

Ukrajinské úřady podle ITAR-TASS zatkly více než tři desítky demonstrantů a devět z nich začaly stíhat za "masové nepokoje".

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že situace v Kyjevě se začíná vymykat kontrole.  "Ti, kdo páchají výtržnosti, porušují veškeré evropské normy."

Zároveň se ale pustil do Západu. "Byli bychom raději, kdyby se někteří naši evropští kolegové zdrželi svého počínání v souvislosti s krizí na Ukrajině, kdy bez jakéhokoli pozvání členové některých evropských vlád přijíždějí na (kyjevské náměstí) Majdan a účastní se protivládních demonstrací v zemi, se kterou udržují diplomatické vztahy. Je to nevkusné," prohlásil.

"Jazyk ultimát a kamenů"

Protesty v Kyjevě vypukly před dvěma měsíci poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a následně se sblížil s Moskvou.

V neděli se situace vyhrotila poté, co protesty proti schválení nových zákonů hrozících přísnějšími tresty demonstrantům přerostly v potyčky radikálů s policií, které si vyžádaly desítky raněných na obou stranách.

Opoziční předáci vybízejí prezidenta Janukovyče k přímému dialogu o východisku z politické krize, za které považují předčasné volby. Janukovyč a jeho lidé naopak vyzývají k ukončení nepokojů.

"Se státem nelze jednat jazykem ultimát, kamenů a Molotovových koktejlů," vzkázal generální prokurátor Viktor Pšonka.

 

Právě se děje

Další zprávy