Policie v Íránu rozhání střelbou protesty opozice

Zahraničí Zahraničí
4. 11. 2009 8:48
Režim si připomněl shromážděním 30.výročí útoku na velvyslanectví USA. Opozice toho využila
Protesty v Íránu trvají už od června.
Protesty v Íránu trvají už od června. | Foto: Reuters

Teherán - Režimních oslav třicátého výročí útoku na americké velvyslanectví v Teheránu dnes využili k demonstraci stoupenci opozice.

V centru města skandovali hesla, namířená proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi a nejvyššímu duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu.

Policie podle svědků do demonstrantů střílí. Zasahuje také obušky a slzným plynem, desítky lidí zatýká. Protestů se účastní také jeden z lídrů opozice Mehdí Karrúbí, který rovněž kandidoval v červnových prezidentských volbách.

Protestující dav skanduje "smrt diktátorům," uvádí agentura Reuters. Podle ní policie hlídku také před vylvyslanectvími Velké Británie a Ruska.

Bývalé velvyslanectví USA v Teheránu.
Bývalé velvyslanectví USA v Teheránu. | Foto: Martin Novák

Na internetu totiž někteří stoupenci opozice vyzývali k protestům před ruskou ambasádou kvůli tomu, že Moskva vyjádřila podporu Ahmadínežádovi.

V centru města panuje chaos, protože demonstranti se mísí s davem, který se před bývalým velvyslanectvím shromáždil kvůli výročí.

V listopadu 1979 dav studentů, stoupenců islámské revoluce napadl americkou ambasádu a zajal tamní diplomaty. Výměnou za ně Íránci žádali vydání svrženého šáha, který se léčil v USA. Američané byli nakonec v zajeti 444 dní.

Letošní protesty v Íránu trvají od 12. června, kdy v prezidentských volbách zvítězil Mahmúd Ahmadínežád. Jeho odpůrci ale tvrdí, že výsledky byly zfalšované a že skutečným vítězem je jeho soupeř Mír Hosejn Musáví.

Při potlačování nepokojů zemřely desítky lidí, někteří z nich ve vazbě po svém zatčení.

Připravujeme podrobnosti.


 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy