Policie v Hongkongu zadržela dva vůdce studentských protestů

Střety demonstrantů s policií v Hongkongu.
Protesty obyvatel částečně autonomního Hongkongu, které vyvolala reforma přiznávající vládě právo schvalovat volební kandidáty, trvají už přes dva týdny.
Dosud měly převážně poklidný charakter.
Lidé kempovali na hlavní dopravní tepně Lung Wo Road, která vede do finančního srdce Hongkongu...
... a policie jejich pasivnímu protestu až na výjimky pouze přihlížela.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2014 12:14
Policie se střetla s několika stovkami demonstrantů a zatlačila je, zhruba po dvou hodinách většina stanů protestujících zmizela.

Hongkong - Hongkongská policie zadržela studentské vůdce Joshuu Wonga a Lestera Shuma, kteří stáli v čele prodemokratických demonstrací.

Počet zatčených demonstrantů tak od úterý překročil stovku, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky a sdělení studentské skupiny.

Policisté rovněž vyklidili hlavní místo protestů ve čtvrti Mong Kok, kde demonstrace před zhruba dvěma měsíci začaly.

Obušky a slzný plyn

Pořádková policie se střetla s demonstranty, kteří kladli odpor vykonavatelům soudního nařízení. Ti se snažili strhnout jejich stany v protestním táboře a dostat je z ulice.

Na ulici Nathan Road v srdci protestů zůstalo několik stovek demonstrantů, kteří mávali žlutými transparenty a provolávali hesla za "úplnou demokracii".

Příslušníci policie, kterých byly podle agentury AP nasazeny 4000, je ale nakonec vytlačili s pomocí obušků a slzného plynu.

Po zhruba dvou hodinách většina stanů demonstrantů zmizela a policie podle svědků hlavní místo protestů v Mong Kok vyklidila. Zpravodajský server BBC News napsal, že dopravní tepna Nathan Road byla dnes po dvou měsících zcela zprůjezdněna.

Svědek agentury Reuters spatřil, jak policie odvádí Shuma, jednoho ze studentských lídrů protestů. Jistá skupina studentů s názvem Scholarism na internetu uvedla, že úřady zadržely i Wonga.

116 lidí v celách

Agentura DPA sdělila, že od úterního rána, kdy vyklízení protestního tábora ve čtvrti Mong Kok začalo, policisté zatkli 116 demonstrantů s obviněním z nezákonného shromažďování, napadení policistů, nezákonného držení zbraní a bránění ve výkonu soudního nařízení.

Pro Wonga už je to druhé zatčení v posledních měsících - krátce zadržen byl již v září na začátku protestů.

Protestující tábořili ve třech oblastech Hongkongu od 28. září. Požadovali větší demokracii pro toto území, které spadá pod čínskou vládu, ale těší se značnému stupni autonomie. Krize pokračovala, aniž by bylo na dohled nějaké řešení - jak hongkongská vláda, tak studentští vůdci protestů nejevili žádnou ochotu ke kompromisu.

Protesty sice neměly žádné oficiální vedení, Wong a Shum ale byli součástí skupiny studentů, na kterou mnozí pohlíželi jako na vůdce hnutí, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy