Policie v Hongkongu zabránila blokádě letiště. Použila slzný plyn, zpřísnila kontroly

ČTK ČTK
7. 9. 2019 17:23
Hongkongské policii se díky zevrubným kontrolám podařilo zabránit opakování blokády letiště, k níž minulý týden sáhli účastníci rozsáhlých protivládních protestů. Hlídky po celý den střežily široké okolí letiště a prověřovaly pasy a letenky všech osob, které na něj mířily. Ačkoli demonstrace v centru města se v sobotu odehrála převážně poklidně, při drobných střetech ve čtvrti Mong Kok policisté použili slzný plyn.
Policie zabránila blokádě letiště, dostávala se do střetu s lidmi.
Policie zabránila blokádě letiště, dostávala se do střetu s lidmi. | Foto: Reuters

Hongkong se již několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.

V pátek policie proti demonstrantům, kteří postavili barikády před stanicí metra v hustě obydlené oblasti na poloostrově Kowloon, tvrdě zasáhla a použila slzný plyn, pepřový sprej a gumové projektily. Sobotní manifestace však proběhly bez větších násilností.

Úřady se zejména snažily zabránit chaosu z minulého víkendu, kdy demonstranti blokovali přístupové cesty k letišti. Policisté lidem v autobusech a vlacích mířících na letiště prohledávali zavazadla a kontrolovali jejich doklady. Podle reportéra agentury AP zadrželi nejméně dvě osoby poté, co u nich našli obličejové masky.

Strážci zákona se ale kvůli tomu v okolí letiště často dostávali do slovních přestřelek s lidmi, kteří chtěli vyzvednout své příbuzné, ale byli vyzváni k odchodu. "Je to naprosto směšné. Přiletí nám osmdesátiletá příbuzná. Jak se dostane domů bez naší pomoci?" uvedl jeden z těchto lidí.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil.

Podívejte se také na video: Policisté s obušky mlátili demonstranty v hongkongském metru.

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy