Policie v Hongkongu má zájem o české zbraně. Obchodu ale stojí v cestě embargo

Helena Truchlá Lukáš Valášek Helena Truchlá, Lukáš Valášek
16. 2. 2021 14:06
Hongkongská policie by ráda nakoupila zbraně od České zbrojovky. Podle tamního listu Apple Daily policisté projevili zájem o samopaly modelu Škorpion z Uherského Brodu. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil zdroj z české strany a nevyvrátila ji ani zbrojařská firma. Případný obchod by ale neměl šanci projít. Česko totiž nově uplatňuje na Hongkong zbraňové embargo.
Hongkongská policie při zásahu na demonstraci.
Hongkongská policie při zásahu na demonstraci. | Foto: Reuters

Když Peking loni v červenci vyhlásil v Hongkongu nový bezpečnostní zákon, který upevnil nadvládu Číny nad touto kdysi autonomní oblastí, odsoudila to řada států světa. Omezily proto vývoz zbraní a dalšího zboží do Hongkongu, kde by mohly posloužit represím proti obyvatelstvu. 

Například lidskoprávní organizace Amnesty International v souvislosti s policejními jednotkami v Hongkongu upozorňuje na jejich násilné chování při potlačování demonstrací, neoprávněné zatýkání i násilí na zadržených lidech, hraničící s mučením.

Policie se podle serveru Apple Daily potýká s problémy s dodávkami poté, co Spojené státy, Německo nebo Velká Británie oznámily rozšíření svých zbraňových embarg i na tuto ostrovní oblast. Všechny tři přitom patří mezi významné zbrojní producenty a exportéry.

"Policie si objednala více než tisíc samopalů SIG516 a MPX, ale byla informována, že kvůli embargu musí být všechny objednávky zrušeny," píše server.

Zbraně čínské výroby byly vyhodnoceny jako příliš nespolehlivé, ty ruské zase jako moc velké. Nakonec zaujala produkce České zbrojovky.

Jejími samopaly by chtěly hongkongské bezpečnostní složky vybavit svůj "nejelitnější taktický tým", píše server. Kromě modelu CZ Scorpion EVO 3 A1 údajně "testují" i další zbraně z Uherského Brodu.

Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1
Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 | Foto: Česká zbrojovka Uherský brod (czub.cz)

Samotní policisté odmítli uvést podrobnosti, kromě toho, že zbraně a další vybavení nakupují "v souladu s platnými pravidly a procesy".

Případná česká objednávka by ale nebyla jednoduchá. Mezi těmi, kdo loni zareagoval prostřednictvím embarga na dění v Hongkongu, byli i lídři členských zemí Evropské unie. Na schůzce na konci července přislíbili omezit vývoz zbraní a dalšího zboží do Hongkongu. 

Pravidla pro vývoz zbraní si určují jednotlivé členské státy EU samy, takže se jednalo spíše o symbolickou deklaraci. Po půl roce má ale zcela konkrétní dopady: policisté z Hongkongu si u České zbrojovky zbraně neobjednají. "Pokud jde o vývoz zbraní, Česká republika od roku 2020 nedělá mezi Hongkongem a pevninskou Čínou žádný rozdíl. Vzhledem k mezinárodnímu embargu nejsou žádné takové vývozy povoleny," sdělila na dotaz Aktuálně.cz Zuzana Štíchová z českého ministerstva zahraničí. To se společně s resorty vnitra a obrany na schvalování exportů podílí.

Že se striktně drží českých i evropských pravidel týkajících se exportů, zdůraznila také Eva Svobodová, mluvčí firmy. "Česká zbrojovka neobdržela od hongkongské policie žádnou objednávku a v minulosti se nezúčastnila žádného hongkongského policejního tendru," uvedla. To, že by byli policisté s firmou v kontaktu, ovšem ve své reakci nevyvrátila. 

Embargo na vývoz zbraní do Číny platí v celé Evropské unii už od roku 1989, Hongkong měl ale donedávna výjimku. Ještě v roce 2019 tam tak české firmy  vyvezly zejména střelné zbraně v hodnotě 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun). V přehledu za první pololetí loňského roku - tedy ještě před změnou pravidel - už ale nefiguruje. 

Politické nepokoje v Hongkongu

Policie odvádí demonstrantku v Hongkongu

V červnu 2019 se v této dříve autonomní čínské oblasti začalo protestovat proti chystané legislativě, která dala centrální vládě v Pekingu větší možnost represí vůči obyvatelstvu. Proti měsíce trvajícím demonstracím často brutálně zasahovala policie, střílela i ostrými náboji. Desítky lidí skončily v nemocnici.

Loni v květnu pak čínský parlament prosadil zákon o národní bezpečnosti, který má za cíl bránit "podvratné činnosti a separatistickým aktivitám". Platit začal na přelomu června a července, úřady od té doby postihují prodemokratické aktivisty i politiky. Spojené státy, EU nebo Velká Británie v reakci přestaly respektovat výjimky, které Hongkongu oproti Číně přiznávaly, a například zbraňové embargo rozšířily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy