Policie v Hongkongu má zájem o české zbraně. Obchodu ale stojí v cestě embargo

Helena Truchlá Lukáš Valášek Helena Truchlá, Lukáš Valášek
16. 2. 2021 14:06
Hongkongská policie by ráda nakoupila zbraně od České zbrojovky. Podle tamního listu Apple Daily policisté projevili zájem o samopaly modelu Škorpion z Uherského Brodu. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil zdroj z české strany a nevyvrátila ji ani zbrojařská firma. Případný obchod by ale neměl šanci projít. Česko totiž nově uplatňuje na Hongkong zbraňové embargo.
Hongkongská policie při zásahu na demonstraci.
Hongkongská policie při zásahu na demonstraci. | Foto: Reuters

Když Peking loni v červenci vyhlásil v Hongkongu nový bezpečnostní zákon, který upevnil nadvládu Číny nad touto kdysi autonomní oblastí, odsoudila to řada států světa. Omezily proto vývoz zbraní a dalšího zboží do Hongkongu, kde by mohly posloužit represím proti obyvatelstvu. 

Například lidskoprávní organizace Amnesty International v souvislosti s policejními jednotkami v Hongkongu upozorňuje na jejich násilné chování při potlačování demonstrací, neoprávněné zatýkání i násilí na zadržených lidech, hraničící s mučením.

Policie se podle serveru Apple Daily potýká s problémy s dodávkami poté, co Spojené státy, Německo nebo Velká Británie oznámily rozšíření svých zbraňových embarg i na tuto ostrovní oblast. Všechny tři přitom patří mezi významné zbrojní producenty a exportéry.

"Policie si objednala více než tisíc samopalů SIG516 a MPX, ale byla informována, že kvůli embargu musí být všechny objednávky zrušeny," píše server.

Zbraně čínské výroby byly vyhodnoceny jako příliš nespolehlivé, ty ruské zase jako moc velké. Nakonec zaujala produkce České zbrojovky.

Jejími samopaly by chtěly hongkongské bezpečnostní složky vybavit svůj "nejelitnější taktický tým", píše server. Kromě modelu CZ Scorpion EVO 3 A1 údajně "testují" i další zbraně z Uherského Brodu.

Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1
Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 | Foto: Česká zbrojovka Uherský brod (czub.cz)

Samotní policisté odmítli uvést podrobnosti, kromě toho, že zbraně a další vybavení nakupují "v souladu s platnými pravidly a procesy".

Případná česká objednávka by ale nebyla jednoduchá. Mezi těmi, kdo loni zareagoval prostřednictvím embarga na dění v Hongkongu, byli i lídři členských zemí Evropské unie. Na schůzce na konci července přislíbili omezit vývoz zbraní a dalšího zboží do Hongkongu. 

Pravidla pro vývoz zbraní si určují jednotlivé členské státy EU samy, takže se jednalo spíše o symbolickou deklaraci. Po půl roce má ale zcela konkrétní dopady: policisté z Hongkongu si u České zbrojovky zbraně neobjednají. "Pokud jde o vývoz zbraní, Česká republika od roku 2020 nedělá mezi Hongkongem a pevninskou Čínou žádný rozdíl. Vzhledem k mezinárodnímu embargu nejsou žádné takové vývozy povoleny," sdělila na dotaz Aktuálně.cz Zuzana Štíchová z českého ministerstva zahraničí. To se společně s resorty vnitra a obrany na schvalování exportů podílí.

Že se striktně drží českých i evropských pravidel týkajících se exportů, zdůraznila také Eva Svobodová, mluvčí firmy. "Česká zbrojovka neobdržela od hongkongské policie žádnou objednávku a v minulosti se nezúčastnila žádného hongkongského policejního tendru," uvedla. To, že by byli policisté s firmou v kontaktu, ovšem ve své reakci nevyvrátila. 

Embargo na vývoz zbraní do Číny platí v celé Evropské unii už od roku 1989, Hongkong měl ale donedávna výjimku. Ještě v roce 2019 tam tak české firmy  vyvezly zejména střelné zbraně v hodnotě 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun). V přehledu za první pololetí loňského roku - tedy ještě před změnou pravidel - už ale nefiguruje. 

Politické nepokoje v Hongkongu

Policie odvádí demonstrantku v Hongkongu
Foto: Reuters

V červnu 2019 se v této dříve autonomní čínské oblasti začalo protestovat proti chystané legislativě, která dala centrální vládě v Pekingu větší možnost represí vůči obyvatelstvu. Proti měsíce trvajícím demonstracím často brutálně zasahovala policie, střílela i ostrými náboji. Desítky lidí skončily v nemocnici.

Loni v květnu pak čínský parlament prosadil zákon o národní bezpečnosti, který má za cíl bránit "podvratné činnosti a separatistickým aktivitám". Platit začal na přelomu června a července, úřady od té doby postihují prodemokratické aktivisty i politiky. Spojené státy, EU nebo Velká Británie v reakci přestaly respektovat výjimky, které Hongkongu oproti Číně přiznávaly, a například zbraňové embargo rozšířily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Za zavinění pádu mostu ve Studénce padly podmínky, nikdo nepůjde do vězení

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě v pondělí pěti pracovníkům stavebních firem obžalovaným ze zavinění pádu mostu ve Studénce na Novojičínsku před 14 lety uložil tří- až tříapůlleté podmíněné tresty. Za zavinění neštěstí, při kterém zemřelo v srpnu 2008 osm lidí a stovka dalších utrpěla zranění, tak nikdo nepůjde do vězení. Dva původní nepodmíněné tresty soud zmírnil mimo jiné kvůli délce trestního řízení. Rozsudek je pravomocný.

Na vyhlášení rozsudku v pondělí přišlo i několik příbuzných obětí neštěstí a lidí, kteří vlakem cestovali. Nepočkali ale na celé odůvodnění a po oznámení výše trestů odešli.

Odvoláním některé ze stran se ostravský soud zabýval potřetí. V pondělí rozhodoval o odvolání obžalovaných i státního zástupce. Před soudem původně stanulo deset obžalovaných. Dvakrát okresní soud všechny obžaloby zprostil. Napotřetí uznal pět manažerů stavebních firem vinnými. Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek z firmy Bögl & Krýsl dostali tehdy u novojičínského soudu 3,5 roku vězení nepodmíněně. Petr Janouškovec a Michal Foniok ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) a Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl dostali podmíněné tresty.

Krajský soud v pondělí dva původní nepodmíněné tresty změnil na podmíněné. Předseda senátu Milan Ihnát řekl, že důvodem pro zmírnění trestů byla délka trestního řízení i to, že před spácháním činu i potom vedli obvinění řádný život. Šlo podle něj o nevědomou nedbalost, kdy nevěděli, jaké neštěstí mohou způsobit. Soudce řekl, že i délka řízení se v soudní praxi chápe jako určitý druh trestu, protože obžalovaní jsou během té doby omezeni v běžném životě, nesou následky trestního stíhání a podobně.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese, tvrdí OECD

Růst globální ekonomiky zpomaluje více, než se čekalo ještě před několika měsíci, zejména v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Hrozí také, že energetická a inflační krize ve velkých ekonomikách přerostou v recesi. Ve svém výhledu to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V letošním roce stále očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o tři procenta, v roce příštím už ale počítá se zpomalením tempa na 2,2 procenta. V červnu OECD čekala zpomalení růstu na 2,8 procenta.

Organizace je zvlášť pesimistická ve výhledu v Evropě. Ta je nejvíce přímo vystavena dopadům války na Ukrajině.

Celosvětová produkce bude příští rok proti odhadu z doby před invazí nižší o 2,8 bilionu USD (71,2 bilionu Kč), odhaduje nyní OECD. To odpovídá velikosti francouzské ekonomiky.

OECD předpokládá, že růst eurozóny zpomalí v příštím roce na 0,3 procenta z letošních 3,1 procenta. To znamená, že blok 19 zemí platících eurem stráví nejméně část roku v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou. To představuje dramatické zhoršení proti výhledu z června, kdy OECD předpokládala, že ekonomika eurozóny příští rok vzroste o 1,6 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy