Policie v Canbeře evakuovala ministerstvo zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2014 9:16
Podezřelý balíček byl objeven v kantýně ministerstva. Policie oblast, která je vzdálena asi kilometr od parlamentu, z preventivních důvodů uzavřela a z budovy evakuovala několik stovek zaměstnanců.
Snímek ze zásahu v kavárně Lindt v Sydney.
Snímek ze zásahu v kavárně Lindt v Sydney. | Foto: Reuters

Canberra - Australská policie v Canbeře v úterý kvůli podezřelému balíčku v kantýně evakuovala budovu ministerstva zahraničí, uzavřeno bylo také několik přilehlých ulic.

Policie oblast, která je vzdálena asi kilometr od parlamentu, z preventivních důvodů uzavřela a z budovy evakuovala několik stovek zaměstnanců.

Přivolaní pyrotechnici ale žádnou bombu nenalezli, napsala agentura DPA.

Ukázalo se, že šlo o nešťastnou shodu okolností. "Byl to batoh, který tam (v kantýně) zapomněl jeden ze zaměstnanců," řekla podle serveru news.com.au Donna Hofmeirová z místní policie. "Nebylo na něm nic podezřelého kromě toho, že byl bez dozoru."

Majitel batohu byl podle ní "ve velkých rozpacích". 

Poplach byl vyhlášen jen několik hodin poté, co v Sydney třemi mrtvými skončilo drama se zadržováním 17 rukojmí.

"Hluboce narušený jedinec"

Íránský přistěhovalec je tam v kavárně zadržoval dlouhých 16 hodin.

Při osvobozovacím zásahu byli dva zadržování lidé zabiti, třetí obětí byl únosce.

Památku zabitých už u vytvořeného pietního místa uctily stovky lidí, mimo jiné i australský premiér Tony Abbott s manželkou.

Předseda vlády útočníka označil za "hluboce narušeného jedince". Dodal, že Man Haron Monis byl policii "dobře znám, ale že nebyl na seznamu osob sledovaných kvůli terorismu".

 

Právě se děje

před 31 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy