Policie v Barmě střílí: nejméně tři mrtví lidé

Reuters, pav
26. 9. 2007 16:15
Krvavý zásah proti demonstrantům: VIDEO+FOTOGALERIE
Foto: Reuters

Rangún - Barmské úřady se rozhodly řešit poklidné protesty proti tamnímu vojenskému režimu silou.

Jak informuje agentura Reuters, nejméně tři lidé dnes přišli o život, když bezpečnostní síly zakročily proti davu demonstrantů.

Smrt dvou buddhistických mnichů, kteří v posledních dnech stáli v čele protestů, potvrdil představitel jednoho z klášterů v Rangúnu.

Kromě toho přišel o život i jeden civilista, jak potvrdil zdroj z rangúnské nemocnice. Příčinou smrti bylo střelné zranění.

Televize CNN s odvoláním na rozhlasovou a televizní stanici Demokratický hlas Barmy (DVB), která sídlí v Norsku, ale využívá zpravodajů přímo na místě, už mezitím hlásí pět mrtvých.

Barmské bezpečnostní síly vyzbrojené štíty, obušky i střelnými zbraněmi zaútočily na demonstranty u pagody Shwedagon. Použily proti nim slzný plyn a zatkly na dvě stovky mnichů.

Zároveň spustily varovnou střelbu před davem lidí, kteří neuposlechli vládního zákazu a vyšli devátý den v řadě do ulic.

Shwedagon je nejposvátnějším místem barmského buddhismu a od minulého týdne také jedním z hlavních shromaždišť demonstrantů. 

Mniši proti diktatuře

Protesty, které propukly zhruba před měsícem v reakci na prudké zvýšení cen pohonných hmot, nabraly minulý týden definitvně podoby otevřené nenásilné konfrontace s vojenským režimem.

Organizátoři protestů z řad mnišské obce se nechali slyšet, že v protestech nepřestanou, dokud diktatura v zemi nepadne.

"Jde o test odhodlání mezi jedinými dvěma institucemi v zemi, které jsou schopné mobilizovat podstatnou část národa," řekl agentuře Reuters Bradley Babson, který v Barmě pracoval jako zástupce Světové banky.

"Pokud se ozbrojené síly rozhodnou pro otevřené násilí vůči mnichům, riskují, že proti nim lidé povstanou," dodal Babson.

Podle agenturních zpráv počet demonstrantů oproti pondělku, kdy vyšlo do ulic Rangúnu podle některých zdrojů až sto tisíc lidí, poklesl na několik desítek tisíc. Podle DVB se dalších 30 tisíc lidí sešlo v druhém největším městě Manadalaji.

V Barmě i mimo ni panují obavy, že junta přistoupí k silovému řešení krize, jako to učinila při masových demonstracích za obnovu demokracie v roce 1988, kdy zmasakrovala tři tisíce lidí.

ČTĚTE VÍCE - Rok 1988: Místo demokracie dávky ze samopalu

Mezinárodní nátlak

Na výročním zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů, které v těchto dnech probíhá v New Yorku, už zaznělo několik projevů, které přímo apelovaly na barmskou vládu, aby se opakování krvavého scénáře vyvarovala. 

Britský premiér Gordon Brown vyzval k neprodlenému zasedání Rady bezpečnosti OSN, které by se situací v Barmě zabývalo a prohlásil, že s beztrestností těch, kdo porušují lidská práva, je třeba skoncovat.

O naléhavou schůzku Evropské unie, kde by se hledal postup, jak zastavit násilí v Barmě, usiluje italský premiér Romano Prodi. Jak dnes oznámil, požádá prý svého kolegu z Portugalska, které je momentálně předsednickou zemí EU, aby konání takové schůzky navrhl.

Důrazné varování před použitím síly proti pokojným demonstracím spolu s výzvou k bezodkladnému propuštění zadržovaných demokratických aktivistů i všech politických vězňů včera barmské vládě adresovalo také české ministerstvo zahraničních věcí.

 

Právě se děje

Další zprávy