Policie už obvinila osm extrémistů

Tomáš Fránek
17. 11. 2005 19:04
Bratislava - Slovenská policie pokračuje v zátahu proti extrémistům. Mezi obviněnými je i předseda ultranacionalistické strany.

Z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů byl obviněn šéf strany Slovenská pospolitost středoškolský učitel Marián Kotleba, který má titul vůdce. BLÍŽE O STRANĚ čtěte ZDE.

Tři členy této strany policie ve středu v noci dokonce zatkla. Jsou podezřelí ze spáchání stejného trestného činu jako Kotleba. Mezi zadrženými byl i člen nejužšího vedení Slovenské pospolitosti. Ten měl funkci pobočníka vůdce a staral se o komunikaci s veřejností. Všichni zadržení byli po vyslechnutí propuštěni a jsou vyšetřováni na svobodě. 

Demonstrace se nekonala

Na zakázané shromáždění Slovenské pospolitosti v Bratislavě dnes její členové nepřišli. Na Hodžově náměstí byli jenom lidé, kteří chtěli proti fašistům protestovat.

Kriminalisté v jedné prodejně s oblečením v Bratislavě odhalili oděvy a CD nosiče hlásající rasovou nenávist. "Na základě výsledků prohlídky prodejny vyšetřovatel obvinil dva Bratislavany. Oba čelí obvinění z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů," řekla  mluvčí bratislavské policie Silvia Miháliková.

Obvinění jsou jednateli firmy, která obchod provozuje. Pokud je soud uzná vinnými, mohou být odsouzeni až na osm let vězení nepodmíněně.

Z podpory nezákonné ideologie jsou obviněni také dva mladíci ve věku 20 a 21 let, kteří uplynulý víkend napadli v rychlíku pět studentů z Trenčína.

Gašparovič chválí policii

Tvrdý postup policie podpořil slovenský prezident Ivan Gašparovič. "Zakázat shromáždění Slovenské pospolitosti je prvním krokem k vypořádání se se skupinami lidí, kteří otevřeně hlásí xenofobii," uvedl Gašparovič na setkání se starosty obcí Bratislavského kraje.

Podle něj nyní musí konat především ministerstvo vnitra, jež činnost Slovenské pospolitosti povolilo. "Mysleli jsme si, že doba vůdců skončila, ti však vyrůstají z takových nenápadných lidí, jako je šéf Slovenské pospolitosti," uvedl Gašparovič.

Nevládní organizace politiky a policii kritizují. Podle nich nynější tvrdý postup vyvolala až vražda studenta Daniela Tupého , ze které jsou podezřelí neonacisté. O protestech, které vražda Tupého vyvolala, ČTĚTE ZDE.

Ještě koncem října úřady povolily pochod Slovenské pospolitosti v několika městech. Policie zasáhla pouze při jednom z nich v městečku Modra u Bratislavy.

 

Právě se děje

Další zprávy