Policie rozehnala stávku v aténském metru, odbory zuří

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 1. 2013 15:42
Úřadům i občanům po 9 dnech došla trpělivost, odbory ale chtějí stávkovat dál
Tím to nekončí, slibují odbory. Veřejnost má ale dopravních komplikací dost.
Tím to nekončí, slibují odbory. Veřejnost má ale dopravních komplikací dost. | Foto: Reuters

Atény - Řeckým úřadům došla trpělivost a stávkující zaměstnance aténské podzemky, kteří už devátým dnem paralyzují dopravu v metropoli, nechaly ráno rozehnat pořádkovou policií.

Několik hodin poté protest skončil a metro se rozjelo.

Nejdřív mobilizace

Rannímu zásahu silou předcházelo vyhlášení mobilizace pracovníků hromadné dopravy. To úřadům umožňuje nařídit stávkujícím, aby se vrátili do práce.

Nespokojení pracovníci se tomu ale odmítli podřídit, byť jejich protest označil za protiprávní i soud. Odbory zaměstnanců metra a povrchové dopravy po soudním verdiktu naopak oznámily, že stávka bude pokračovat do konce měsíce.

V depu proto přes noc zůstalo asi devadesát lidí a policie ve čtyři hodiny ráno místního času (3:00 SEČ) zakročila.

Někteří z protestujících výzvy pořádkových jednotek neuposlechli, což vedlo k několika potyčkám. Podle ČTK skončila jedna žena s lehkým zraněním v nemocnici a deset mužů putovalo do policejní cely.

Veřejnost na straně vlády

Agentura AFP ale napsala, že v rukou policistů skončili pouze čtyři lidé, kteří už byli propuštěni.

Stávka metra v Aténách paralyzovala pozemní dopravu.
Stávka metra v Aténách paralyzovala pozemní dopravu. | Foto: Reuters

"Pokud je chování zaměstnanců shledáno nezákonným, musíme právo vynutit. Každý musí přinášet oběti a nikdo nemůže žádat výjimku," řekl televizi TV NET mluvčí řecké vlády Simos Kedikoglou.

Odbory na zásah policie v aténském metru zareagovaly výzvou ke generální stávce všech zaměstnanců hromadné dopravy.

Jejich stávka je formou protestu proti dalším úsporným opatřením kabinetu. Ty počítají mimo jiné s jednotným snížením mezd ve veřejném sektoru o 25 procent.

Co se týče postoje veřejnosti, jsou občané, kteří musí jezdit do práce autem nebo taxíkem a tráví desítky minut v zácpách, podle zpravodaje BBC v Aténách stále ve větší míře na straně vlády.

Zadlužené Řecko se prostřednictvím dalšího snížení platů a nových omezení rozpočtových výdajů snaží splnit požadavky věřitelů poskytujících zemi záchrannou půjčku. Řeky netrápí jen úspory, ale také rekordní nezaměstnanost. Ta na začátku února dosáhla 26,8 procenta, což je nejhorší údaj z celé evropské sedmadvacítky.

Tak se v Řecku stávkuje:

 

Právě se děje

Další zprávy