Záhadná smrt vědkyně na Krétě: Policisté našli její tělo v nacistickém bunkru

Adéla Očenášková ČTK Adéla Očenášková, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2019 15:51
Poblíž vesnice Xamoudohori na severozápadě řeckého ostrova Kréta leží opuštěný bunkr, který za druhé světové války využívali nacističtí vojáci. Ti kryt v obtížně přístupném skalnatém terénu vybudovali během okupace ostrova. Nyní, o více než sedmdesát let později, se stal bunkr znovu symbolem hrůzy. Policisté v něm našli tělo významné americké bioložky Suzanne Eatonové.
Suzanne Eatonová na snímku z roku 2005.
Suzanne Eatonová na snímku z roku 2005. | Foto: ČTK

Devětapadesátiletá Eatonová, která se na Krétě účastnila vědecké konference pořádané místní ortodoxní akademií (OAC), záhadně zmizela minulé úterý. Ten samý den řecká policie vyhlásila pátrání, do něhož se zapojily i vrtulníky. 

"Máme za to, že Suzanne si šla mezi třetí a pátou odpoledne zaběhat v oblasti vzdálené asi pět kilometrů od budovy akademie (kde pobývala - pozn. red.), pravděpodobně se vydala na sever od komplexu. Je ale také možné, že šla k pláži poblíž akademie," píše se na facebookové stránce Searching for Suzanne (Pátrání po Suzanne).

Její autoři nabízeli odměnu 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu korun) za poskytnutí jakékoliv informace, která by pomohla vědkyni najít. 

Marně. Policisté Američanku v pondělí, šest dní od jejího zmizení, prohlásili za mrtvou. Podle serveru BBC narazila na její tělo v nacistickém bunkru dvojice místních, která chtěla úkryt prozkoumat.

Vyšetřovatelé později uvedli, že žena zemřela na udušení. Tělo bylo podle řeckého portálu Greek Reporter zabalené v pytlovině, což policisty prakticky utvrdilo v tom, že se jednalo o vraždu. Smrt vyšetřují jako násilný trestný čin a spolupracují i s úřady ve Spojených státech. 

Z běhu se už nevrátila 

Domněnce, že si šla Eatonová toho úterního odpoledne zaběhat, nahrávalo několik skutečností. Policisté v hotelovém pokoji nenašli její sportovní boty, které si s sebou na cestu do Řecka přibalila. Americká vědkyně také podle tvrzení přátel platila za vášnivou běžkyni, která žádný den nevynechala pravidelný třicetiminutový běh. 

Molekulární bioložka a nadšená sportovkyně byla naposledy viděna v úterý asi deset kilometrů od nevyužívaného bunkru, kde se později našlo její tělo bez známek života. Známí a kolegové Eatonové tvrdí, že žena oblast na severozápadě Kréty dobře znala. Na konference sem jezdila opakovaně. 

Okolí navíc podle webu ABC News patří k oblíbeným turistickým destinacím. "Pohybuje se tam mnoho turistů a zvláště takoví, kteří tam jdou na pěší túru nebo si pronajmou pokoj ve zdejších vilách," uvedl zástupce starosty obce Platanias Konstantinos Beblidakis.

"Odešla věhlasná vědkyně"

Je otázkou, kolik lidí se v oblasti nacházelo ve chvíli, kdy ke stezce vedoucí k bunkru seběhla i Eatonová. Policisté kromě motivu vraždy zkoumají i to, jestli byla bioložka zabita uvnitř bunkru, nebo ji tam někdo dopravil až později. 

Podle webu Greek Reporter je složité najít vchod přímo do samotného bunkru, který nacisté vytvořili ve skalách. Brání v tom husté stromy i zákop. Tělo Eatonové leželo podle informací tohoto serveru uvnitř asi 60 metrů od vstupu, v části bunkru, která je vysoká zhruba 1,6 metru. Bezvládné tělo bylo údajně přetočené na bok.

Rodilá Kaliforňanka Eatonová zemřela jako uznávaná molekulární bioložka. Skoro dvacet let působila na renomovaném Max-Planckově institutu molekulární cytologie a genetiky v Drážďanech. Absolventka Brownovy univerzity se stala ve svém oboru úspěšnou mimo jiné díky zkoumání buněčné signalizace octomilky obecné. Od roku 2015 vyučovala na drážďanské Technické univerzitě buněčnou biologii bezobratlých živočichů. 

Kolegové ji popisují jako "nesmírně věhlasnou vědkyni" a "pozoruhodnou osobnost". "Suzanne jsme znali jako ženu plnou života a oddanou své práci, která výrazně přispěla k rozvoji našeho institutu. Její náhlá a předčasná smrt je devastující zprávou pro nás všechny," uvedl Michael Schroeder z Technické univerzity.

Video: Drogy dělaly z nacistů ve válce roboty. Hitler je bral, aby zůstal v euforii, říká Ohler

Metamfetamin hrál důležitou roli v bleskových válkách. Při přepadení Polska se zjistilo, že pomáhá vojákům lépe bojovat, říká Norman Ohler. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy