Živě: K masakru v Charlie Hebdo se hlásí jemenská Al-Káida

Přenos skončil
Vývoj ve Francii po středečních útocích a likvidaci teroristů jsme sledovali v online přenosu.
"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli.
"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli. | Foto: Reuters

Paříž/Dammartin-en-Goële - Francouzská policie po hodinách vyčkávání a vyjednávání spustila úder proti džihádistům.

Zásahové jednotky ve stejnou chvíli zaútočily ve městě Dammartin-en-Goële, kde se ukrývali údajní strůjci masakru z Charlie Hebdo, i v Paříži, kde další muž držel v košer obchodě několik rukojmí.

Během několika málo desítek vteřin byli zabiti jak bratři Said a Chérif Kouachiovi, tak i ozbrojenec z Paříže. O život ale přišla i čtyři rukojmí z Paříže.

Vývoj ve Francii jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:52

Francouzská vláda zve na Twitteru k účasti na nedělní manifestaci v Pařiži.

23:34

Přepis rozhovoru mezhi televizí BFM TV a únoscem z košer obchodu:

BFM TV: Proč tam jste?
Amedy Coulibaly (AC):Jsem tu, protože francouzská vláda zaútočila na Islámský stát, chalífát.

BFM TV: Dostal jste nějaké pokyny?
AC: Ano.

BFM TV: Jste ve styku s oběma bratry (útočníky proti redakci týdeníku Charlie Hebdo)?
AC: Ano, jsem. Koordinovali jsme tyto operace, na začátku. Oni Charlie Hebdo, já policisty.

BFM TV: Jste ještě ve spojení? Volal jste jim po telefonu v poslední době?
AC: Ne.

BFM TV: Jste se svou ženou?
AC: Ne, jsem sám. Moje žena tady není.

BFM TV: Kolik je lidí v obchodu s potravinami?
AC: Jsou tu čtyři mrtví a 16 lidí s dítětem, to dělá 17 s dítětem. (Mluvil s někým) Říká, že je tu osm žen.

BFM TV: Jaké jsou vaše požadavky?
AC: Žádám, aby se (francouzská) armáda stáhla z Islámského státu, ze všech míst, kam šla bojovat proti islámu. Jsem ochoten jednat ... Řekněte jim (policii), aby mi zavolali.

BFM TV: Ke které skupině patříte?
AC: K Islámskému státu.

BFM TV: Byl jste tam (v Sýrii nebo v Iráku)?
AC: Vyhnul jsem se tomu, protože by to ohrozilo můj plán, pokud bych to udělal.

BFM TV: Vybral jste si tento (košer) obchod z nějakého důvodu?
AC: Ano. Kvůli Židům. Je to za všechen útlak, zejména vůči Islámskému státu, ale i na všech místech. Je to kvůli všem místům, kde jsou pod útlakem muslimové. Patří tam i Palestina.

BFM TV: Kromě obou bratrů jsou s vámi ve styku ještě další osoby?
AC: Na tuto otázku neodpovím. Dost bylo otázek. Dejte moje číslo policii.

23:27

Lidé, kteří přišli o život v pařížském košer supermarketu, podle francouzské prokuratury zemřeli ihned poté, co do obchodu napochodoval Amedy Coulibaly. Doposud se mělo za to, že rukojmí přišli o život během policejního zásahu.

Podle úřadů rovněž vyšlo najevo, že Coulibaly a jeho přítelkyně Hayat Boumediennová více než 500krát telefonicky hovořili s bratry Kouachiovými, strůjci masakru v redakci Charlie Hebdo.

23:09

"Tohle je za Charlieho." Titulní strana sobotního vydání britského bulvárního listu The Sun.

22:56

Na manifestaci do Paříže v neděli přijede i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Oznámil to na Twitteru.

Zda se k němu a představitelům dalších evropských zemí přidá i někdo z čelných českých politiků, není známo.

22:48

Čtveřice rukojmích, kteří utrpěli v košer obchodě vážná zranění, je podle posledních informací mimo nebezpečí života.

22:35

O jemenské Al-Káidě se v telefonátu s televizí BFMTV zmiňoval i jeden ze strůjců masakru Chérif Kouachi. Ten prohlásil, že ho do akce poslal její někdejší šéf, imám Anvár al-Avlakí.

22:31

Středeční útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo údajně řídila přímo odnož teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP). Mělo jít o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda. 

"Vedení AQAP řídilo operace a vybralo si pečlivě svůj cíl," uvedl v prohlášení jeden z bojovníků. K odpovědnosti za útok se prý skupina přihlásila později "z bezpečnostních důvodu".

22:29

Televize France 2 zveřejnila záběry policejní zteče na obchod v Paříži. Natočeny byly přes ulici.

Exploze u vchodu do košer obchodu při zásahu policie.
Exploze u vchodu do košer obchodu při zásahu policie. | Foto: Reuters
22:10

Agentura AFP s odvoláním na policejní zdroj napsala, že útočník z košer obchodu ještě před policejní razií obvolával dalším lidem z islamistické scény a vyzýval je, aby podnikali další obdobné útoky.

21:54

"Spojené státy stojí při vás," vzkázal do Francie americký prezident Barack Obama.

"Truchlíme s vámi a bojujeme po vašem boku za naše společné hodnoty," dodal s tím, že v uplynulých dnech byl podle vlastních slov v neustálém kontaktu s francouzskými představiteli.

21:40

"Jak budeme schopni po právě skončeném dramatu žít s dvaceti miliony spoluobčany muslimské víry, když víme, že jednotlivci odvolávající se na tuto víru jsou schopni vraždit bez ohledu na svůj život?

Návod, který dnes nabídl například starosta severoitalské Padovy tím, že v reakci na události ve Francii zakázal stavět ve městě další mešity, je jen jednoduchou konstrukcí, která v dějinách nejčastěji vedla k začarovanému kruhu vzájemného nepochopení," píše v komentáři Konec dramatu ve Francii. Teď přichází čas těžkých otázek šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl.

21:29

"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli.

"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli.
"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli. | Foto: Reuters
21:25

Dosavadní vyšetřování naznačuje, že se bratři Kouachiové pokoušeli žít "normální život". Chtěli si tak podle BBC dosáhnout toho, aby je francouzské úřady nepovažovaly za hrozbu.

Chérif a Said přitom byli v hledáčku britských i amerických tajných služeb.

21:08

Hollande zároveň oznámil, že se zúčastní nedělního pochodu v Paříži na uctění památky obětí teroru. Na akci přijede i řada zahraničních státníků.

21:04

Prezident Francois Hollande potvrdil zprávy, že při zásahu proti teroristovi v košer obchodu v Paříži zahynuli kromě útočníka také jeho čtyři rukojmí.

V televizním projevu vyzval k národní jednotě a nesmiřitelnosti vůči rasismu a antisemitismu. 

20:48

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požádal Francii, aby zpřísnila bezpečnostní opatření u židovských objektů. Reagoval tak na přepadení košer supermarketu v Paříži, kde přišli o život čtyři rukojmí.

20:26

Hacktivistické hnutí Anonymous ohlásilo odvetu za útok na redakci Charlie Hebdo. Odstaví prý weby džihádistů.

20:20 Logo Aktuálně.cz

Francouzští policisté se rozhodli nevyjednávat. Proti islamistům zasáhli na dvou místech naráz; teroristy nemilosrdně zlikvidovali a rukojmí osvobodili. Podívejte se na fotografie agentury Reuters.

20:02

Do Paříže se v neděli sjedou evropské politické špičky. Kromě dříve avizovaného Davida Camerona přijedou i šéfové španělské, italské a belgické vlády a možná i německá kancléřka.

"V neděli budu s Francoisem Hollandem v Paříži," napsal italský premiér Matteo Renzi na Twitteru a dodal populární slogan solidarity se zavražděnými novináři: "Je suis Charlie."

Mezi účastníky bude i stálý předseda summitů Evropské unie Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

19:45

Bránit v Evropě islám a muslimy bude stále těžší, komentuje poslední události na starém kontinentě reportér Aktuálně.cz Martin Novák. "S každým dalším útokem poroste nevraživost většinové společnosti vůči muslimům," říká s tím, že další atentáty podle něj zažijeme i v budoucnu.

19:33

Chérif Kouachi BFMTV pro změnu řekl, že ho do akce poslal imám Anvár al-Avlakí, někdejší šéf jemenské Al-Káidy. Ten působil v roce 2011 v Jemenu a v USA byl v roce 2001 v kontaktu se třemi z útočníků na Světové obchodní středisko (WTC).

Avlakí byl zabit v roce 2011 při útoku bezpilotním letounem USA v Jemenu. Chérif Kouachi rovněž tvrdil, že ho financovaly kruhy blízké Avlakímu.

Anvár al-Avlakí na snímku z roku 2008. Detaily o okolnostech jeho zabití Jemenci tají
Anvár al-Avlakí na snímku z roku 2008. Detaily o okolnostech jeho zabití Jemenci tají | Foto: Wikimedia Commons/Greg A L
19:31

Dnes mimořádně dobře informovaná televize BFMTV prozradila, že byla v telefonickém kontaktu s Chérifem Kouachim, informace ale nezveřejňovala, aby nenarušila práci bezpečnostních sil.

Televize mluvila telefonicky i s Abedym Coulibalym, střelcem z Paříže. Coulibaly jí v krátkém telefonickém rozhovoru řekl, že je příslušníkem Islámského státu a že svou akci koordinuje s Kouachiovými.

19:27

Další detaily o rukojmích zavřených v chladící místnosti: Amedyho přítelkyně (která tedy podle těchto zpráv v supermarketu skutečně byla) údajně sešla za uprchlíky v chladicí místnosti a přemlouvala je, aby šli nahoru. Ti za sebou ale zevnitř zavřeli dveře místnosti, takže k nim střelec Amedy Coulibaly nemohl.

19:25 Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa o tom, jak islamisté rekrutují bojovníky Islámského státu v Rusku.

Svět na hraně: Zpověď muže, ze kterého chtěli mít džihádistu

Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků.
4:39
Výpověď muže, ze kterého se radikální islamisté pokoušeli udělat bojovníka Islámského státu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
19:13

Deník Libération tvrdí, že i v supermarketu se ukryla pětice osob, podle dostupných zpráv dvě ženy a dvě malé děti. V suterénu si vlezli do chladicí místnosti. S jednou z žen komunikovala mobilem po celý čas její sestra.

19:12

Noviny palestinského radikálního hnutí Hamás zveřejnily fotografie trojice džihádistů z Francie. Označují je jako "hrdiny francouzské invaze".

19:08

Zásahu v Dammartine pro změnu výrazně pomohl muž schovaný ve firmě, kde se zabarikádovali bratři Kouachiové. Prostřednictvím mobilu policii informoval o tom, co se uvnitř děje, uvedla DFM TV.

19:00

Najevo vycházejí podrobnosti z košer obchodu. Únosce Coulibaly použil telefon, špatně ale zavěsil sluchátko a policie tak mohla poslouchat, co se uvnitř děje.

18:58

Stále se objevují domněnky o druhém podezřelém z košer obchodu v Paříži. Podle některých spekulací "neznámý muž" uprchl ke konci obléhání. Jiné zprávy uvádějí, že při zásahu přišel o život.

Už dříve se objevily zprávy, že s Amedym Coulibalym (jehož policie zabila) byla i jeho 26letá přítelkyně Hayat Boumedienne, která uprchla. To se zatím nepotvrdilo.

18:53

Policejní akce u Porte de Vincennes byla bleskurychlá, vlastní útok trval asi 40 vteřin. Přestřelka v Dammartinu zabrala zhruba dvě a půl minuty.

Foto: Reuters
18:51

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve "z hloubi svého srdce" poděkoval policistům za zásah. Postupovali kompetentně. Zároveň vyjádřil lítost nad ztrátou životů rukojmí.

Francouze vyzval, aby zůstali i po zlikvidování teroristů mimořádně obezřetní.

18:49

Poblíž supermarketu čeká přibližně dvacítka příbuzných rukojmí na zprávy o svých blízkých. Policie zatím neoznámila jména obětí a zraněných, na místě pracují speciální psychologové.

18:45

Britský premiér David Cameron oznámil, že se zúčastní nedělní manifestace ve Francii. Pochodovat Paříží chtějí špičky francouzské politiky. Otázkou je ale účast zástupců xenofobní Národní frony (FN) Marine Le Penové.

Proti její účasti vystupují hlavně socialisté, Le Penová je kritizovala za sektářství. Mluví se o účasti prezidenta Francoise Hollanda, i když zatím to není potvrzeno.

Britský ministerský předseda David Cameron.
Britský ministerský předseda David Cameron. | Foto: Reuters
18:43

"Urgentně hledáme 6 karikaturistů."

Právě takto by měla vypadat titulní strana týdeníku Charlie Hebdo, který vyjde příští týden v milionovém nákladu.

18:37

Lilian, grafik z firmy v Dammartine, který se schoval před útočníky v krabici, poslal svým rodičům v průběhu dne sms: "Schoval jsem se v prvním patře. Myslím, že všechny zabili. Řekněte policii, ať zasáhne."

18:27

Nezdá se, že by byla policejní akce v Paříži u konce. "Policisté stále prohledávají osvobozený supermarket. Očividně po někom pátrají, možná hledají další komplice," hlásí přímo z místa reportér Donald Herbert, reportér listu Le Nouvel Observator.

18:21

BFMTV znovu hlásí: v supermarketu byli dva útočníci, Amedy Coulibaly a ještě další muž ze severní Afriky. Ostatní zdroje mluví o jediném útočníkovi.

18:20

Policie musí zasahovat i v Montpellieru, nikoliv ale v souvislosti s islamistickými radikály. Lupiči podle dostupných zpráv přepadli zlatnictví a následně vzali rukojmí.

18:18

Místo zásahu v Paříži pár minut poté

18:17

Muž v Dammartinu se celý den ukrýval v krabici v jedné místnosti v tiskárně.

18:16

U Vincennes byli zraněni dva příslušníci bezpečnostních sil, ne čtyři, hlásí BFMTV.

18:14

Kromě mrtvých si zásah v pařížském supermarketu vyžádal i několik vážně zraněných. O život podle médií bojují čtyři lidé.

18:10

Žena, hledaná přítelkyně Amedyho Coulibalyho, uprchla, hlásí CNN s odkazem na policejní zdroje.

18:09

Policie podle AFP potvrdila, že v Dammartin-en-Goële byli zabiti bratři Kouachiové.

18:07

Potvrzeno: v Dammartinu nebyli rukojmí. Muž se před bratry schoval, nevěděli o něm.

18:07

Zásah proti ozbrojenci v Paříži si vyžádal celkem pět mrtvých, oznámila i agentura AFP. Kromě útočníka zemřela podle policejních zdrojů čtyři rukojmí.

18:04

Agentura Reuters hlásí s odvoláním na policejní zdroj nejméně čtyři mrtvé rukojmí.

18:00

Amedy Coulibaly zabil podle televize BFMTV v obchodě tři rukojmí. Čtvrtý mrtvý je údajně komplic útočníka.

17:59

V košer obchodě v Paříži přišli o život tři nebo čtyři rukojmí.

17:51

Při útoku na supermarket byli zraněni čtyři policisté.

17:49

Šestadvacetiletý muž, který byl osvobozen v Dammartine, zřejmě vůbec nebyl v rukou bratrů Kouachiů, ale od samého začátku se zamkl v jedné místnosti, aniž o něm věděli.

17:43

Zachránění rukojmí z obchodu v Paříži

17:42

Jeden příslušník speciálních sil CIGN byl v Dammartinu lehce zraněn.

17:39

Policie Amedyho zabila. A kromě něj ještě jednu osobu, která byla s ním. Patrně jeho partnerku, hlásí francouzská média.

17:38

Zpravodajská stanice BFMTV upřesnila, že během zásahu v Paříži utrpělo zranění několik členů policejního komanda.

17:37

Policie potvrdila deníku Le Monde smrt Amedyho Coulibalyho, ozbrojence z Paříže.

17:36

Z televizních záběrů je patrné, že nejméně čtyři rukojmí unikla. Podle všeho dvě ženy, muž a dívka.

17:34

Detaily úderu v Dammartinu: Bratři Kouachiovi vyšli ze svéhu úkrytu v tiskárně v Dammartinu a začali na policisty střílet. S odkazem na nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj, to napsala agentura AFP.

17:33

BFMTV ukazuje záběry útoku, jak policisté pronikají dovnitř nejdříve hlavním vchodem, pak i zezadu.

17:32

Před hypermarketem jsou nyní vidět především sanitky a záchranáři, desítky osob celkem.

17:30

Francouzská média informují, že zabit byl i ozbrojenec, jenž držel rukojmí v Paříži.

17:29

Zásah v Paříži.

17:28

Od Porte de Vincennes odjela sanitka, patrně se zraněnými.

17:27

Střelba u Porte de Vincennes v Paříži ustala.

17:28

Aktuální snímek ze židovského obchodu na východě Paříže.

17:24

U Porte de Vincennes v Paříži bylo v supermarketu osvobozeno "několik rukojmích". Na televizních záběrech jsou slyšet výkřiky policistů: "Neutralizovat! Neutralizovat!"

17:22

Rukojmí v Dammartinu je v pořádku, informuje AFP.

17:21

U supermarketu je stále slyšet střelbu a policisté křičí: "K zemi!"

17:21

Začal zásah v Paříži.

17:20

Útočníci z Charlie Hebdo zabiti

17:17

Muži podezřelí z vražd v redakci Charlie Hebdo byli zabiti. Informovala o tom agentura AFP.

17:16

Výbuchy je slyšet i v okolí hypermarketu ve Vincennes.

17:16

Začal útok v Paříži.

17:15

Policie v Dammartin-en-Goële potvrzuje: operace je u konce.

17:08

Záběry BFMTV: v areálu tiskárny se rozhostilo ticho, je možné, že je po útoku...V areálu přistává helikoptéra záchranářů.

17:06

AFP potvrzuje: útok začal. Znovu je slyšet střelbu. Policisté jsou na střeše sousední budovy, firma je schovaná za vysokým plotem.

17:05

Tweet: Zásah v Dammartinu

17:04

Začal úder v Dammartin-en-Goële

17:01

Policie se pohybuje po střeše budovy, je vidět nejméně tři policisty.

17:00

Na záběrech televize BFMTV je slyšet střelbu a exploze. Jde patrně o výbuchy granátů se slzným plynem, nad firmou je vidět stoupat hustý kouř.

16:59

V Dammartinu zřejmě začal úder na atentátníky, kteří útočili v Charlie Hebdo.

16:58

Bratři Kouachiovi byli na britském seznamu nežádoucích osob. S odkazem na nejmenované, ale dobře informované zdroje o tom na svém serveru informovala BBC.

16:55

BFMTV právě zopakovala, že v obchodě jsou dva mrtví. Zdůraznila však, že jde o nepotvrzené zprávy.

16:43

Starší z bratrů podezřelých ze středečního útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, Said Kouachi, se v roce 2011 v Jemenu setkal s radikálním duchovním a členem teroristické organizace Al-Káida Anvarem Avlakím. S odvoláním na zdroj z jemenské tajné služby o tom informovala agentura Reuters.

Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
16:42

Deník Libération cituje zákazníka supermarketu, jemuž se podařilo uniknout. Do obchodu prý vstoupil jen jeden člověk, který kolem sebe začal okamžitě střílet. To by znamenalo, že Amedy je sám...

16:36

Setkání Amedy Coulibalyho s Nicolasem Sarkozym

16:35

Amedy Coulibaly, který v supermarketu v centru Paříže zadržuje zřejmě pět rukojmí, se v roce 2009 jakožto zástupce mládeže sešel s tehdejším prezidentem Nicolasem Sarkozym. Dokládá to novinový článek, který setkání dokumentoval.

16:33

Francouzská vláda svolala krizové zasedání. O dalším postupu kabinetu se budou radit francouzský prezident Francois Hollande, premiér Manuel Valls, ministr vnitra Bernard Cazeneuve a ministr spravedlnosti Taubira.

16:30 Logo Aktuálně.cz

Teroristé udeřili ve Francii na dvou místech. Shrnutí faktů o pátečním honu na unikající atentátníky z Paříže a přepadení košer obchodu v Paříži ČTĚTE ZDE.

Foto: Reuters
16:29

Co, kdy a kde se v Paříži stalo.

16:27 Logo Aktuálně.cz

Francouzští sportovci po celém světě dávají najevo svoji solidaritu s oběťmi teroristického útoku v redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Více čtěte ZDE.

NBA: Miami Heat vs Portland Trail Blazers (Batum)
NBA: Miami Heat vs Portland Trail Blazers (Batum) | Foto: Reuters
16:20

Evakuace dětí v Dammartin-en-Goële

16:15

Redakce Charlie Hebdo se sešla v sídle deníku Libération. Hlídá ho kordon policistů.

16:10

Útočník z Paříže Amedy pohrozil, že zabije všechna rukojmí, pokud policie zahájí útok v Dammartinu na bratry Kouachiovy.

16:05

Amedy nemá u sebe kalašnikovy, ale malý samopal izraelské výroby UZI.

16:01

Televize RTL tvrdí, že útočník, který drží rukojmí v židovském obchodě v Paříži, požaduje, aby policie nechala odejít útočníky na redakci Charlie Hebdo. Ty policie obklíčila v budově ve městě Dammartin-en-Goële. Zatím tuto zprávu nikdo z oficiálních míst nepotvrdil.

15:43

Vrtulník v Dammartin-en-Goële

15:40

Nad osmitisícovým Dammartin-en-Goële severně od Paříže stále létají vrtulníky, píše zpravodaj Spiegelu, který je přímo na místě. Mluvčí francouzského ministerstva vnitra uvedl, že prioritou je se s oběma podezřelými domluvit.

Teprve pokud by to nešlo, dojde k útoku. Policie se prý na takovou variantu připravuje, současný stav ale podle mluvčího bude ještě nějakou dobu trvat.

15:33

Policie nechala zavřít všechny obchody v ulici Rosiers, kde se nachází supermarket.

15:32

Evropská reakce na nynější teroristickou krizi ve Francii nebude ovlivněna strachem, ale naopak bude vedena rozumem, řekl  novinářům mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Připomněl, že v neděli se ministři vnitra velkých a extremismem přímo ovlivněných zemí EU scházejí v Paříži na pozvání svého francouzského kolegy Bernarda Cazeneuvea.

Foto: Thinkstock
15:30

Svědci podle webové stránky local.fr viděli, že několik rukojmích opustilo obchod, kde je zadržoval ozbrojenec. Zpráva zatím není potvrzena.

15:22

Radikální duchovní Abú Saád Ansarí během páteční modlitby v mešitě v severoiráckém Mosulu jménem Islámského státu převzal odpovědnost za teroristické útoky ve Francii.

Vraždy a únosy z posledních tří dní jsou podle něj pouhým začátkem války Islámského státu se Západem. "Začali jsme s operací ve Francii, za kterou přejímáme odpovědnost," uvedl prý Ansarí podle svědků, na které se odvolává DPA.

"Zítra to bude Británie, USA a další," dodal. Hrozba je prý určena všem zemím, které se podílí na koalici, která podniká letecké údery na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Dodejme ale: v poslední době se množí informace o tom, že Islámský stát a Al-Káida spolu nevycházejí dobře. A podezřelí z útoku v redakci satirického časopisu se údajně hlásili k Al-Káidě v Jemenu.

Maskovaný bojovník Islámského státu.
Maskovaný bojovník Islámského státu. | Foto: Reuters
15:20

Televize BFMTV upřesnila: rukojmími v obchodě jsou dvě ženy a dvě malé děti.

15:18

Na sociálních sítcích se objevila zpráva o další střelbě - tentokrát na náměstí Trocadero v Paříži. Francouzské ministerstvo vnitra informaci dementovalo.

15:15

Před muslimskou modlitebnou na Korsice v obci Corte v departementu Haute-Corse byla dnes ráno nalezena prasečí hlava a vnitřnosti. Na mešitu v obci Saint-Juéry ve městě Albi na jihu Francie někdo v noci vystřelil čtyři rány. Další muslimské svatostánky, například v Bayonne, byly pomalovány hanlivými nápisy, jinde se objevily i hákové kříže. Dvě mešity, které se staví v Pas-de-Calais, byly poškozeny.

Foto: Reuters
15:10

Podle Le Point jsou mezi rukojmími dvě ženy, dva muži a jedno malé dítě. Zaměstnanec supermarketu, který byl při střelbě zraněn, je údajně už v nemocnici.

BFMTV informuje, že jsou patrně dva mrtví, kanál ale přiznává, že zprávy jsou velmi zmatené.

15:07

Informace o stavu i počtu rukojmí se rozcházejí.

Zatímco zdroje agentury AP hovoří o několika kriticky zraněných, AFP píše, že útočník dva lidi zabil.

Podle informací agentury Reuters byla jedna osoba vážně zraněna a šest lidí bylo zajato.

15:00

Francouzské bezpečnostní složky evakuovaly první školu v Dammartin-en-Goële, kde se ukrývají muži vraždící v redakci Charlie Hebdo. Škola je vzdálena jen několik stovek metrů od tiskárny.

Děti budou převezeny do tělocvičny v centru, kde si je budou moci vyzvednout rodiče. Ve městě je zhruba 1000 žáků.

14:45

Policie v Paříži

14:39

Hledaní kvůli přestřelce a zajetí rukojmích v Paříži. Policie žádá o jakékoliv informace.

14:35

Francouzská policie vydala fotografie podezřelých z včerejší přestřelky v Montrouge v Paříži. Kromě Amedyho je na nich i jeho 26letá přítelkyně Hayat Boumedienne.

14:30

Francie ještě nikdy nezažila dva incidenty s rukojmími současně, které by spolu navíc souvisely.

14:25

Objevují se zprávy o prvních mrtvých v Paříži. AFP mluví o dvou - a odvolává se na zdroje z policie.

14:25

Žáky škol u Porte de Vincennes hlídá policie. Zatím zůstávají v budovách, vnější pařížský okruh je u Vincennes z obou stran zablokovaný.

14:23

Celé jméno útočníka, který drží v pařížském obchodě pět rukojmí, je Amedy Coulibaly.

14:21

Zásahová jednotka v místech, kde se střílelo.

14:19

Přepadený supermarket v Paříži - na snímku vlevo nahoře, s modrými výlohami.

14:15

K obchodu s košer potravinami míří dvacet policejních dodávek s příslušníky francouzských speciálních sil.

14:13

Prezident Francie a zasedání krizového štábu.

14:12

Doprava v Paříži po uzavření oblasti kolem Porte de Vincennes kolabuje.

14:10

Amedy se v roce 2010 pokusil osvobodit z vězení člena Ozbrojené islámské skupiny Belkacema, která v roce 1995 provedla ve Francii řadu atentátů.

14:09

Policistům, kteří se ho pokoušeli kontaktovat, řekl: "Víte velmi dobře, kdo jsem."

14:08

Podle televize BFMTV policie potvrdila, že útočníkem v obchodě je džihádista Amedy.

14:00

Živý přenos z operace, jejímž cílem je osvobodit rukojmí z obchodu v Paříži, můžete sledovat ZDE.

Hon na teroristy - další přestřelka v Paříži - živý přenos

Video:
13:58

V pařížském obchodě je podle dostupných informací coby rukojmí drženo pět osob. Francouzská média píší, že mezi nimi zřejmě jsou ženy a děti.

13:57

Tweet AFP o rukojmích v obchodě

13:56

Muž, kterého policie považuje za střelce z Montrouge, má dva kalašnikovy. A také velmi pestrou kriminální minulost. Policie ho eviduje v souvislosti s přepadeními i obchodem s drogami.

13:55

Policie uzavřela nedalekou stanici metra u Porte de Vincennes a celé okolí.

Foto: Reuters
13:52

Další přestřelka v Paříži

13:40

Paříž. Místo, kde došlo k nové přestřelce.

13:39

Střelba v Paříži se odehrála zhruba před půl hodinou u Porte de Vincennes (východ města). Podle dostupných informací by se tam mohl skrývat Amedy -  muž identifikovaný jako útočník z Montrouge - , který navštěvoval stejnou mešitu jako Chérif Kouachi a je na útěku. Na místě je údajně jeden zraněný. Policie to potvrdila a oblast obklíčila.

13:32

Upřesnění ohledně nové přestřelky v metropoli Francie: Ozbrojený vzal rukojmí v obchodě s košer potravinami. Uvedla to agentura AFP. Na místě byla slyšet střelba.

13:30

Další přestřelka v Paříži. Trvala údajně 20 minut. Zda souvisí s Charlie Hebdo, není jasné.

13:25

Detaily k propojení atentátníků z redakce Charlie Hebdo a střelce, který včera zabil policistku v Paříži: Chérif Kouachi a muž identifikovaný jako útočník z Montrouge navštěvovali stejnou mešitu a figurují ve stejném policejním spisu.

13:18

Mluvčí francouzského ministra vnitra podle agentury Reuters prohlásil, že prioritou bezpečnostních složek zůstává obnovení dialogu s podezřelými.

13:15

Kde se odehrává policejní operace? Podívejte se na mapu.

 

13:12

Policie zrušila chystanou tiskovou konferenci. Oznámila, že všechny podrobnosti sdělí až po skončení operace.

13:10

Hon na teroristy - videotweet CNN

13:01

Zpravodaj ČT Petr Zavadil hlásí, že policie začala pouštět novináře do Dammartin-en-Goële.

13:00

Policie začala s evakuací tří základních škol. Děti se podle představitelů městské rady sejdou s rodiči v budově nedalekého gymnázia.

Foto: Reuters
12:55

Policie oznámila, že už nebude dávat žádné informace o akci, protože by to mohlo ohrozit celou operaci. Bratři tedy v budově zřejmě mají možnost sledovat zprávy z médií.

12:54

Dammartinská radnice BBC potvrdila, že ve firmě CTD je skutečně zadržováno jedno rukojmí.

12:50

Učitelka z Montagny-Sainte Félicité, které dnes bratři ukradli peugeot, s nimi strávila v autě pár chvil. Přinutili ji, aby si sedla dozadu, a pak ji vysadili u silnice. Teď je v péči psychologů.

12:48

Policie oficiálně potvrdila, že s podezřelými, kteří se zabarikádovali v městečku u Paříže, navázala telefonický kontakt. Agentuře AP to řekl nejmenovaný policejní zdroj.

Už dříve se objevily zprávy, že dvojice chce zemřít mučednickou smrtí.

12:40

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podepsal na francouzské ambasádě v Praze kondolenční knihu. "Stojíme s Francií v boji za svobodu slova a svobodu tisku," napsal na Twitteru.

12:37

Alfred de Montesquiou z časopisu Paris Match BBC řekl, že v Dammartin-en-Goële hustě prší.

"Situace je velmi napjatá. K místu přijíždějí sanitky." Podle něj není jasné, zda jde o preventivní opatření, nebo jsou na místě zranění.

12:35

Ve škole Henryho Dunanta, která v Dammartin-en-Goële leží necelého půl kilometru od obléhaného areálu, se momentálně nachází 200 dětí od 3 do 10 let. Podle ředitele s nimi učitelé zpívají, aby je udrželi klidné.

12:32

Poslanec Yves Albarello z pravicové strany UMP řekl televizi iTele, že "uprchlíci deklarovali, že chtějí zemřít jako mučedníci". Podle něj to řekli telefonicky policejnímu vyjednavači.

12:25

Policie oficiálně potvrdila souvislost mezi středečním masakrem v redakci Charlie Hebdo a čtvrteční střelbou na jihu Paříže, při níž zemřela policistka.

Doposud se mělo za to, že jde o dvě samostatné události.

Francouzský Le Point už dopoledne napsal, že bratři Kouachiovi a střelec patřili ke stejné džihádistické buňce z Buttes-Chaumont. Teď to tedy potvrdily oficiální zdroje.

Foto: Reuters
12:23

Televizní kanál BFMTV mluvil s mužem, kterému se dnes podařilo uniknout bratrům Kouachiovým. Potvrdil, že zajatec je jeden.

12:20

iTele vyhověla policii a zastavila přímý přenos z místa.

12:19

Dánské noviny Jyllands-Posten, které před deseti lety pobouřily muslimy karikaturami proroka Mohameda, nepřetisknou - na rozdíl od ostatních listů v Dánsku - kresby týdeníku Charlie Hebdo. Podle vedení listu je prvořadá bezpečnost zaměstnanců.

"Jsme si vědomi toho, že se tak skloníme před násilím a zastrašováním," citoval server BBC z prohlášení redakce.

12:15

Podrobnosti k oslavování vrahů z Paříže somálským hnutím Šabáb: "Charlie Hebdo urazil našeho Proroka a pobouřil miliony muslimů. Oba bratři jsou prvními, kteří se pomstili," píšou islamistické milice v prohlášení.

"Zbloudilé duše" se podle něj mýlí, když tvrdí, že byla napadena svoboda slova. Kouachiovi prý jednali, jak měli.

12:14

"Policisté jsou v ulicích. Vše je zablokováno. Řekli nám, abychom nevycházeli ven a zůstali v domech. Je to jako ve filmu, válečném filmu. Všude jsou helikoptéry," popsal situaci ve městě jeden z místních obyvatel Lyece Imshal.

12:10

Policie odváží novináře od průmyslového komplexu, kde se schovávají útočníci. Očekává se prohlášení k situaci.

12:05

Obléhání očima obyvatel Dammartinu

12:03

Příbuzní člověka, který pracuje v tiskárně, kde jsou bratři schovaní, potvrzují, že ho nemohou zastihnout ani na mobilu, ani e-mailem.

12:00

Okradený muž událost popsal v rozhovoru se stanicí Europe 1.

Když bratři odjížděli, řekli mu: "Až se tě budou média ptát, řekneš jim: To je Al-Káida z Jemenu."

11:55

Řidič renaultu, který teroristé ukradli včera, líčí, jak se jeho automobilu zmocnili:

"Řidič vozu, který mi zkřížil cestu, vystoupil se samopalem v ruce, později jsem si uvědomil, že to byl kalašnikov. Řekl mi: Potřebujeme tvůj vůz. Pak se objevil ještě druhý, ten měl v ruce granátomet. Ještě jsem si vzpomněl, že musím otevřít zadní dveře, a řekl jsem: 'Musím vzít svého psa.'"

Muž dvojici popsal tak, že jednali velmi klidně, nečinili žádné rychlé pohyby, neběželi, chovali se jako příslušníci nějakého profesionálního komanda, nezvyšovali hlas, nebyli udýchaní ani se nepotili. Byli to podle něj lidé se zkušenostmi ze speciální operace.

11:49

Nedaleko Dammartin-en-Goële se objevil tank. Není jasné, zda to nějak souvisí s probíhající operací.

11:44

Somálské islamistické milice Šabáb, které jsou napojené na Al-Káidu, označily středeční masakr v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo za hrdinský čin, píše na Twitteru britský deník The Daily Star.

Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb | Foto: Reuters
11:40

Zaměstnankyně firmy Fiduciaire, která se nachází asi 200 metrů od firmy, kde se skrývají atentátníci, potvrdila, že ráno v 8:40 místního času (9:40 SEČ) zaslechla střelbu. Policie jim prý následně přikázala stáhnout se do bezpečí archivu. Po dvou hodinách mohli zaměstnanci Fiduciaire odejít.

11:36

Muž, který střílel v Paříži na Montrouge (jeden mrtvý, jeden zraněný), se údajně přeci jen znal s atentátníky z Paříže. Francouzský Le Point tvrdí, že patřili ke stejné džihádistické buňce z Buttes-Chaumont.

11:34

Obchodník, který dnes v Dammartin-en-Goële podal ruku jednomu z obou bratrů a pozdravil se s ním, tak činil v domnění, že jedná s policisty ze zvláštního útvaru, uvedlo rádio France Info.

11:33

Hollande zároveň vyzval k mezinárodní odpovědi na teroristické hrozby. "Musíme reagovat na úrovni Evropské unie. Jsme v kontaktu s ministry vnitra napříč Unií," dodal prezident.

Boj s terorismem má být jedním z ústředních témat únorového summitu EU.

11:32

Prezident Francois Hollande promluvil na tiskové konferenci, ale vyhnul se komentování situace v Dammartin-en-Goële.

Ocenil "mezinárodní solidaritu", jíž se Francie dočkala po útoku z Paříže. "Mám důvěru v naši zemi. Naše možnosti jsou lepší, když jsme pospolu."

Foto: Reuters
11:23

Francouzská policie požádala média, aby přestala vysílat přímý přenos z Dammartin-en-Goële. Maří tím práci policie.

Na živých záběrech je kromě jiného vidět i střelce zaujímající pozice na střeše objektu. Do operace jsou nasazeny také vrtulníky a velké množství policistů.

11:20

Mapa s odkláněnými lety.

11:18

Budova tiskárny a policisté u ní.

11:12

Jeden z místních obchodníků prý dnes podal jednomu z obou bratrů v Dammartin-en-Goële ruku a pozdravil se s ním. Ten mu údajně odpověděl: "My žádné civilisty nezabíjíme, pane."

11:10

"Všichni jsou doma zamčeni, nikdo nevychází," řekl francouzské televizi telefonicky muž z města Dammartin-en-Goëlle, který se představil jako Grégory.

Bydlí prý 300 metrů od místa, kde se ukryli.

Foto: Reuters
11:07

Náměstek pařížské starostky Patrick Klugman řekl televizi Sky News, že rodiny obětí z redakce Charlie Hebdo jsou informovány o průběhu policejní operace severovýchodně od Paříže.

"Žijeme svoji vlastní obdobu 11. září. Poté, co se útok stal, se Pařížané sešli, aby ukázali, že se nebojí. Jsme Charlie Hebdo," prohlásil na pietě, která se v metropoli uskutečnila jen krátce před policejní honičkou u Dammartin-en-Goële.

11:06

V jedenáct hodin začala první redakční porada nového týmu Charlie Hebdo v redakci Libération, účastní se jí třicet novinářů.

11:05

Mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henri Brandet, citovaný Libération, oficiálně dementoval zprávu o mrtvých či zraněných při ranní přestřelce, nikdo prý nebyl ani zraněn.

11:04

Policie údajně identifikovala muže, který ve čtvrtek zastřelil na jihu Paříže policistku a zranil zaměstnance městské správy, informují zatím bez podrobností francouzská média.

Muž stále prchá, útok nijak nesouvisel s událostmi v redakci Charlie Hebdo.

10:57

K průmyslovému areálu se sjíždějí další policejní posily. "Obrovské množství policejních aut, ve vzduchu je pět helikoptér, hordy silně vyzbrojených lidí," vypočítává z místa zpravodaj BBC Chris Morris. Na dálnici N2 je kolona policejních vozů.

"Do Dammartin-en-Goële míří i novináři," doplňuje jeho kolega Piers Scholfield.

10:55

Německo po pařížském atentátu urychlí přijímání zákonů, jež mají zvýšit ochranu obyvatel před hrozbou, kterou představují navrátilci ze Sýrie. Novinářům to řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Německá fanynka mává vlajkou v ulicích Stuttgartu před zápasem o bronz s Portugalskem.
Německá fanynka mává vlajkou v ulicích Stuttgartu před zápasem o bronz s Portugalskem. | Foto: Reuters
10:52

Přímý přenos honu na teroristy v Dammartin-en-Goële můžete sledovat ZDE.

Hon na teroristy - France 24 - živé vysílání

Video:
10:50

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že život čtyř lidí vážně zraněných při středečním masakru už není přímo ohrožen.

10:47

"Francie je ve válce s terorismem, nikoliv s náboženstvím," prohlásil v souvislosti s probíhajícím honem na vrahy z Paříže francouzský ministerský předseda Manuel Valls.

Foto: Reuters
10:44

Příští číslo Charlie Hebdo vznikne v redakci Libération na ulici Béranger, její sídlo je střeženo mohutným policejním kordonem.

10:43

Firma, kde drží rukojmí, se jmenuje Création Tendance Découverte (CTD), vyrábí tištěné materiály v rámci PR, v roce 2011 měla čtyři zaměstnance.

10:43

Snímek areálu, v němž se podezřelí zabarikádovali.

10:42

Bratři Koachiové drží podle rádia RTL jedno rukojmí.

Hon na teroristy v Dammartin-en-Goeleage .
Hon na teroristy v Dammartin-en-Goeleage . | Foto: Reuters
10:38

Radnice Dammartin-en-Goële vyzvala na svém webu všechny obyvatele, aby zůstali doma. "Děti jsou zavřeny a v bezpečí ve škole."

10:37

Jemenská rozvědka potvrdila, že Said Kouachi – starší ze dvou bratrů - v roce 2011 pobýval v Jemenu. Oznámila to agentura Reuters. V noci na dnešek francouzská ministryně spravedlnosti řekla novinářům, že Said Kouachi prošel výcvikem v táboře Al-Káidy na severovýchodě Jemenu.

10:36

Francouzské ministerstvo vnitra je po útoku v Paříži zavaleno žádostmi lidí a institucí o přidělení ochranky. S odvoláním na zdroj z ministerstva to napsal list Le Figaro.

10:35

Provoz kvůli situaci v Dammartin-en-Goële omezuje mezinárodní letiště Charlese de Gaullea v Paříži. Zavřelo dvě ze čtyř přistávacích drah, informoval Le Monde.

Letiště je nedaleko místa, kde se zabarikádovali atentátníci.

10:33

Do honu na vrahy z Paříže už se zapojilo 90 000 příslušníků bezpečnostních složek. To je o 2000 více než ve čtvrtek, referuje prostřednictvím Twitteru reportér RTL Marin van Norel.

10:32

Vedení firmy Jacob potvrdilo, že policie zřídila v městečku svůj hlavní stan na ulici Clément Ader, poblíž firmy, kterou útočníci přepadli a kde drží rukojmí.

10:31

Policie vyzvala občany, aby nenarušovali její práci šířením nepravdivých informací po sociálních sítích.

10:25

V oblasti, kde teroristé drží rukojmí, operuje tisícovka příslušníků bezpečnostních složek. Podle televize France 24 jejich velitelé čekají na přímé rozkazy prezidenta Francoise Hollanda.
Francouzské aerolinky Air France odklání lety na přilehlé letiště, informuje televize Sky News.

Foto: Reuters
10:24

Pařížská prokuratura popřela, že by při přestřelce nedaleko Paříže kdokoliv zemřel. Prvotní zprávy hovořily až o dvou obětech.

10:20

Policisté v okolí budovy tiskárny, kde se skrývá dvojice podezřelých. Původní informace hovořily o tom, že jde o stavební firmu.

10:17

O zahájení vyjednávání s dvojicí podezřelých informoval i francouzský deník Le Figaro.

10:16

Budova firmy, kde se zřejmě nacházejí atentátníci z Paříže a kde drží rukojmí.

10:13

Zprávy o situaci v městě Dammartin-en-Goële se rozcházejí. Podle serveru The Guardian policie zahájila s podezřelými vyjednávání. Ti údajně drží nejméně jednoho rukojmího.

Zprávy agentury AFP hovoří až o čtyřech zajatcích.

Obdobně nejednoznačná je bilance obětí přestřelky, která všemu předcházela.

10:12

Policie vyzvala žáky třech základních škol v Dammartin-en-Goële, aby nevycházeli ze tříd, uvedlo rádio France Info.

10:08

Satelitní fotka s místem, kde zřejmě atentátníci jsou.

10:07

Francouzské rádio RTL flešuje, že při přestřelce byl zabit jeden člověk a dalších několik bylo zraněno.

10:03

Policie blokuje silnice u města Dammartin-en-Goële. Na místě je zásahová jednotka, hlásí BBC.

10:02

Objevují se zatím nepotvrzené zprávy, že v přestřelce, která předcházela honičce po dálnici, údajně zemřeli dva lidé, dalších 20 bylo zraněno.

Policie informace zatím nekomentovala, stejně jako údajné držení rukojmí.

10:00

Podle zpravodaje agentury AFP muži prchají v Peugeotu 206. Policie uvedla, že ho ukradli ženě, která je měla identifikovat jako vrahy z Charlie Hebdo.

9:58

Na Twitteru se objevily snímky z dálnice N2, kde policie stíhá zcizené auto, v němž se údajně nacházejí vrazi z Paříže.

9:55

Dammartin-en-Goële leží zhruba 14 kilometrů od obce Montagny-Sainte-Félicité, kde mělo být ráno ukradeno auto dvěma muži, kteří byli podobni dvojici bratrů, po nichž pátrá policie.

9:52

Informace o "probíhající operaci, jejímž cílem je dopadení podezřelých z Paříže", potvrdil francouzský ministr vnitra.

9:51

Agentura AFP uvedla, že se jedná o "situaci s rukojmími". Bližší informace prozatím nejsou známy.

9:43

Podle policejního zdroje policie pronásleduje auto po dálnici N2.

9:42

Agentura Reuters hlásí přestřelku ve francouzském městě Dammartin-en- Goële. Leží zhruba 40 kilometrů od místa, kde policie dosud hledala vrahy z Paříže.

9:37

Z 11 lidí, kteří byli zraněni při středečním teroristickém útoku na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, zůstávají čtyři ve vážném stavu. Zbývající už byli propuštěni z nemocnice.

Nejhorší prognózu má podle lékařů tvůrce webové stránky týdeníku Simon Fieschi. Lékaři ho uvedli do kómatu. "Není to s ním dobré," potvrdil rozhlasové stanici France Info reportér Laurent Léger, který je mezi přeživšími.

Fieschiova přítelkyně řekla, že byl Fieschi zasažen do ramene a že střela prorazila plíce. "Zasažena je také páteř, takže se neví, zda bude moci chodit," řekla žena.

9:27

Podle nepotvrzených zpráv bylo v obci Montagny-Sainte-Félicité po půl deváté ráno ukradeno auto, a to "dvěma muži nápadně podobnými bratrům Kouachiovým".

Dotyčná obec leží pár desítek kilometrů od Longpontu a Crépy-en-Valois, kde by se muži podezřelí z masakru v redakci Charlie Hebdo měli skrývat.

9:22

Do pátrání po dvojici údajných vrahů z Paříže byly nasazeny veškeré možné prostředky. Kromě policistů s pátracími psy prohledávají okolí měst Longpont a Villers-Cotterets i termokamery či helikoptéry.

9:08

Okolí města Longpont severovýchodně od Francie je stále v obležení policisty. "Blokují každou silničku," píše z místa reportér serveru BBC. O průběhu pátrání ale doposud policie neinformovala.

8:48

Hold obětem masakru v Paříži vzdá i týdeník Respekt. Šéfredaktor Erik Tabery ukázal na Twitteru titulní stranu pondělního vydání.

8:47

Francouzský prezident Francois Hollande se dnes dopoledne sejde s šéfkou krajně pravicové Národní Fronty Marine Le Penovou. Obsah schůzky není znám.

8:22

Atentátníci neznali přesnou adresu francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo. Původně vešli do jiného domu a museli se poptat, kde redakce je. Napsal to dnes v podrobném popisu středečních událostí list Le Monde.

Redakce prý nebyla označená z bezpečnostních důvodů a lidé v sousedství byli požádáni, aby o ní s nikým nehovořili.

Podle listu prý útočníci přišli nejprve v ulici Nicolase Apperta do domu číslo šest, kde byl právě doručovatel s doporučeným dopisem. Tam sídlí audiovizuální společnost, atentátníci se zeptali, kde je Charlie Hebdo, vystřelili do jedněch dveří a vyšli ven. Až pak vstoupili do domu číslo deset, v němž redakce sídlí od loňského července.

Francouzský kreslíř a šéf redakce Charb v redakci týdeníku Charlie Hebdo.
Francouzský kreslíř a šéf redakce Charb v redakci týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
7:36

Francouzská média spekulují o tom, že dvojice bratrů na útěku se pokusí uniknout do Belgie. Oblast, kterou policie prohledává, je blízko hranice.

Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
6:53

Britská mediální skupina Guardian poskytne francouzskému satirickému týdeníku Charlie Hebdo finanční pomoc ve výši 100 000 liber (přes 3,5 milionu korun). Informovala o tom francouzská média s odvoláním na šéfredaktora deníku The Guardian. Poskytnutá finanční pomoc má sloužit k zachování francouzského listu. Příští týden má Charlie Hebdo vyjít v nákladu jeden milion výtisků namísto obvyklých šedesáti tisíc.

Quebec City, Kanada
Quebec City, Kanada | Foto: Reuters
6:51

Většina francouzských muslimů odsuzuje útok na Charlie Hebdo

6:42 Logo Aktuálně.cz

Před francouzským velvyslanectvím na Velkopřevorském náměstí v Praze se ve čtvrtek večer sešly stovky lidí, aby uctily památku dvanácti obětí útoku na redakci Charlie Hebdo. Prohlédněte si naši fotogalerii.

Foto: Vojtěch Marek
6:38

Webová stránka deníku Le Monde ráno informovala, že čtyři lidé zranění při střelbě v redakci Charlie Hebdo jsou nadále v kritickém stavu a jejich život je ohrožen. Novinářům to sdělili lékaři.

Policista před pařížskou redakcí týdeníku Charlie Hebdo, na který zaútočili maskovaní střelci.
Policista před pařížskou redakcí týdeníku Charlie Hebdo, na který zaútočili maskovaní střelci. | Foto: Reuters
6:35 dd mv 4

Podívejte se na rozhovor DVTV s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem. Podle něj Francie prochází svým 11. zářím.

Foto: ČTK
6:21

Od útoku na redakci listu Charlie Hebdo uplynulo už téměř pětačtyřicet hodin. Shrňme si nejdůležitější fakta: Policie zná identitu podezřelých i ví, v které oblasti se přibližně nacházejí. Zatkla devět lidí, včetně příbuzných bratrů Saida a Chérifa Kouachiových. Vychází najevo, že starší Said prošel výcvikem v táboře Al-Káidy v Jemenu.

Foto: Vojtěch Marek
6:06 Logo Aktuálně.cz

Události ve Francii jsme pro vás i včera sledovali celý den v online přenosu. Najdete ho zde: Smyčka se stahuje, vrazi z Paříže ale stále unikají.

6:04

Francouzský spisovatel Michel Houellebecq po středečním atentátu v pařížské redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo přerušil propagaci své poslední knihy Soumission (Podrobení) a uchýlil se do přírody. Informovali o tom podle agentury AFP spisovatelovi agenti. Právě karikatura Houellebecqa vyšla na přední straně časopisu ve středu, v den střelby, při které zahynulo 12 lidí, včetně karikaturistů listu a šéfredaktora. Týdeník spisovateli věnoval i několik stránek uvnitř periodika. Známý spisovatel svůj román zasadil do roku 2022, kdy bude podle něj Francie islamizovaná a zvolí si muslimského prezidenta.

 

6:01

Americký prezident Barack Obama bez ohlášení navštívil francouzskou ambasádu ve Washingtonu. Zapsal se tam do kondolenční knihy a vyjádřil tak úctu a solidaritu s francouzským lidem po středečním atentátu na satirický časopis Charlie Hebdo v Paříži. Obama podle agentury AP do kondolenční knihy napsal, že po atentátu, jenž si vyžádal dvanáct životů, že se připojuje k vyjádřením soustrasti a solidarity Američanů s francouzským lidem.

 

"Jakožto spojenci po staletí stojíme svorně s našimi francouzskými bratry, abychom zaručili, že bude vykonána spravedlnost a ochráněn náš způsob života. Jdeme spolu vpřed s vědomím, že teror nemůže ohrozit svobodu a ideály, za nimiž stojíme - ideály, které jsou světlem světa," napsal Obama do kondolenční knihy. Podle agentury AFP rovněž připsal: "Vive la France!" (Ať žije Francie).

Foto: Reuters
5:58

Do pátrání po dvou hlavních podezřelých a jejich případných komplicích se zapojilo 88 000 policistů. Uvedl to francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Zároveň oznámil, že v neděli se v Paříži uskuteční schůzka amerických a evropských ministrů vnitra a spravedlnosti k boji proti radikálnímu islamismu.

Foto: Reuters
23:52

Francouzská vláda zve na Twitteru k účasti na nedělní manifestaci v Pařiži.

23:34

Přepis rozhovoru mezhi televizí BFM TV a únoscem z košer obchodu:

BFM TV: Proč tam jste?
Amedy Coulibaly (AC):Jsem tu, protože francouzská vláda zaútočila na Islámský stát, chalífát.

BFM TV: Dostal jste nějaké pokyny?
AC: Ano.

BFM TV: Jste ve styku s oběma bratry (útočníky proti redakci týdeníku Charlie Hebdo)?
AC: Ano, jsem. Koordinovali jsme tyto operace, na začátku. Oni Charlie Hebdo, já policisty.

BFM TV: Jste ještě ve spojení? Volal jste jim po telefonu v poslední době?
AC: Ne.

BFM TV: Jste se svou ženou?
AC: Ne, jsem sám. Moje žena tady není.

BFM TV: Kolik je lidí v obchodu s potravinami?
AC: Jsou tu čtyři mrtví a 16 lidí s dítětem, to dělá 17 s dítětem. (Mluvil s někým) Říká, že je tu osm žen.

BFM TV: Jaké jsou vaše požadavky?
AC: Žádám, aby se (francouzská) armáda stáhla z Islámského státu, ze všech míst, kam šla bojovat proti islámu. Jsem ochoten jednat ... Řekněte jim (policii), aby mi zavolali.

BFM TV: Ke které skupině patříte?
AC: K Islámskému státu.

BFM TV: Byl jste tam (v Sýrii nebo v Iráku)?
AC: Vyhnul jsem se tomu, protože by to ohrozilo můj plán, pokud bych to udělal.

BFM TV: Vybral jste si tento (košer) obchod z nějakého důvodu?
AC: Ano. Kvůli Židům. Je to za všechen útlak, zejména vůči Islámskému státu, ale i na všech místech. Je to kvůli všem místům, kde jsou pod útlakem muslimové. Patří tam i Palestina.

BFM TV: Kromě obou bratrů jsou s vámi ve styku ještě další osoby?
AC: Na tuto otázku neodpovím. Dost bylo otázek. Dejte moje číslo policii.

23:27

Lidé, kteří přišli o život v pařížském košer supermarketu, podle francouzské prokuratury zemřeli ihned poté, co do obchodu napochodoval Amedy Coulibaly. Doposud se mělo za to, že rukojmí přišli o život během policejního zásahu.

Podle úřadů rovněž vyšlo najevo, že Coulibaly a jeho přítelkyně Hayat Boumediennová více než 500krát telefonicky hovořili s bratry Kouachiovými, strůjci masakru v redakci Charlie Hebdo.

23:09

"Tohle je za Charlieho." Titulní strana sobotního vydání britského bulvárního listu The Sun.

22:56

Na manifestaci do Paříže v neděli přijede i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Oznámil to na Twitteru.

Zda se k němu a představitelům dalších evropských zemí přidá i někdo z čelných českých politiků, není známo.

22:48

Čtveřice rukojmích, kteří utrpěli v košer obchodě vážná zranění, je podle posledních informací mimo nebezpečí života.

22:35

O jemenské Al-Káidě se v telefonátu s televizí BFMTV zmiňoval i jeden ze strůjců masakru Chérif Kouachi. Ten prohlásil, že ho do akce poslal její někdejší šéf, imám Anvár al-Avlakí.

22:31

Středeční útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo údajně řídila přímo odnož teroristické sítě Al-Káida v Jemenu (AQAP). Mělo jít o odplatu ze znesvěcování proroka Mohameda. 

"Vedení AQAP řídilo operace a vybralo si pečlivě svůj cíl," uvedl v prohlášení jeden z bojovníků. K odpovědnosti za útok se prý skupina přihlásila později "z bezpečnostních důvodu".

22:29

Televize France 2 zveřejnila záběry policejní zteče na obchod v Paříži. Natočeny byly přes ulici.

Exploze u vchodu do košer obchodu při zásahu policie.
Exploze u vchodu do košer obchodu při zásahu policie. | Foto: Reuters
22:10

Agentura AFP s odvoláním na policejní zdroj napsala, že útočník z košer obchodu ještě před policejní razií obvolával dalším lidem z islamistické scény a vyzýval je, aby podnikali další obdobné útoky.

21:54

"Spojené státy stojí při vás," vzkázal do Francie americký prezident Barack Obama.

"Truchlíme s vámi a bojujeme po vašem boku za naše společné hodnoty," dodal s tím, že v uplynulých dnech byl podle vlastních slov v neustálém kontaktu s francouzskými představiteli.

21:40

"Jak budeme schopni po právě skončeném dramatu žít s dvaceti miliony spoluobčany muslimské víry, když víme, že jednotlivci odvolávající se na tuto víru jsou schopni vraždit bez ohledu na svůj život?

Návod, který dnes nabídl například starosta severoitalské Padovy tím, že v reakci na události ve Francii zakázal stavět ve městě další mešity, je jen jednoduchou konstrukcí, která v dějinách nejčastěji vedla k začarovanému kruhu vzájemného nepochopení," píše v komentáři Konec dramatu ve Francii. Teď přichází čas těžkých otázek šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl.

21:29

"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli.

"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli.
"Paříž je Charlie," hlásá nápis na Vítězném oblouku ve francouzské metropoli. | Foto: Reuters
21:25

Dosavadní vyšetřování naznačuje, že se bratři Kouachiové pokoušeli žít "normální život". Chtěli si tak podle BBC dosáhnout toho, aby je francouzské úřady nepovažovaly za hrozbu.

Chérif a Said přitom byli v hledáčku britských i amerických tajných služeb.

21:08

Hollande zároveň oznámil, že se zúčastní nedělního pochodu v Paříži na uctění památky obětí teroru. Na akci přijede i řada zahraničních státníků.

21:04

Prezident Francois Hollande potvrdil zprávy, že při zásahu proti teroristovi v košer obchodu v Paříži zahynuli kromě útočníka také jeho čtyři rukojmí.

V televizním projevu vyzval k národní jednotě a nesmiřitelnosti vůči rasismu a antisemitismu. 

20:48

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu požádal Francii, aby zpřísnila bezpečnostní opatření u židovských objektů. Reagoval tak na přepadení košer supermarketu v Paříži, kde přišli o život čtyři rukojmí.

20:26

Hacktivistické hnutí Anonymous ohlásilo odvetu za útok na redakci Charlie Hebdo. Odstaví prý weby džihádistů.

20:20 Logo Aktuálně.cz

Francouzští policisté se rozhodli nevyjednávat. Proti islamistům zasáhli na dvou místech naráz; teroristy nemilosrdně zlikvidovali a rukojmí osvobodili. Podívejte se na fotografie agentury Reuters.

20:02

Do Paříže se v neděli sjedou evropské politické špičky. Kromě dříve avizovaného Davida Camerona přijedou i šéfové španělské, italské a belgické vlády a možná i německá kancléřka.

"V neděli budu s Francoisem Hollandem v Paříži," napsal italský premiér Matteo Renzi na Twitteru a dodal populární slogan solidarity se zavražděnými novináři: "Je suis Charlie."

Mezi účastníky bude i stálý předseda summitů Evropské unie Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

19:45

Bránit v Evropě islám a muslimy bude stále těžší, komentuje poslední události na starém kontinentě reportér Aktuálně.cz Martin Novák. "S každým dalším útokem poroste nevraživost většinové společnosti vůči muslimům," říká s tím, že další atentáty podle něj zažijeme i v budoucnu.

19:33

Chérif Kouachi BFMTV pro změnu řekl, že ho do akce poslal imám Anvár al-Avlakí, někdejší šéf jemenské Al-Káidy. Ten působil v roce 2011 v Jemenu a v USA byl v roce 2001 v kontaktu se třemi z útočníků na Světové obchodní středisko (WTC).

Avlakí byl zabit v roce 2011 při útoku bezpilotním letounem USA v Jemenu. Chérif Kouachi rovněž tvrdil, že ho financovaly kruhy blízké Avlakímu.

Anvár al-Avlakí na snímku z roku 2008. Detaily o okolnostech jeho zabití Jemenci tají
Anvár al-Avlakí na snímku z roku 2008. Detaily o okolnostech jeho zabití Jemenci tají | Foto: Wikimedia Commons/Greg A L
19:31

Dnes mimořádně dobře informovaná televize BFMTV prozradila, že byla v telefonickém kontaktu s Chérifem Kouachim, informace ale nezveřejňovala, aby nenarušila práci bezpečnostních sil.

Televize mluvila telefonicky i s Abedym Coulibalym, střelcem z Paříže. Coulibaly jí v krátkém telefonickém rozhovoru řekl, že je příslušníkem Islámského státu a že svou akci koordinuje s Kouachiovými.

19:27

Další detaily o rukojmích zavřených v chladící místnosti: Amedyho přítelkyně (která tedy podle těchto zpráv v supermarketu skutečně byla) údajně sešla za uprchlíky v chladicí místnosti a přemlouvala je, aby šli nahoru. Ti za sebou ale zevnitř zavřeli dveře místnosti, takže k nim střelec Amedy Coulibaly nemohl.

19:25 Logo Aktuálně.cz

Podívejte se na reportáž Rádia Svobodná Evropa o tom, jak islamisté rekrutují bojovníky Islámského státu v Rusku.

Svět na hraně: Zpověď muže, ze kterého chtěli mít džihádistu

Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků.
4:39
Výpověď muže, ze kterého se radikální islamisté pokoušeli udělat bojovníka Islámského státu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
19:13

Deník Libération tvrdí, že i v supermarketu se ukryla pětice osob, podle dostupných zpráv dvě ženy a dvě malé děti. V suterénu si vlezli do chladicí místnosti. S jednou z žen komunikovala mobilem po celý čas její sestra.

19:12

Noviny palestinského radikálního hnutí Hamás zveřejnily fotografie trojice džihádistů z Francie. Označují je jako "hrdiny francouzské invaze".

19:08

Zásahu v Dammartine pro změnu výrazně pomohl muž schovaný ve firmě, kde se zabarikádovali bratři Kouachiové. Prostřednictvím mobilu policii informoval o tom, co se uvnitř děje, uvedla DFM TV.

19:00

Najevo vycházejí podrobnosti z košer obchodu. Únosce Coulibaly použil telefon, špatně ale zavěsil sluchátko a policie tak mohla poslouchat, co se uvnitř děje.

18:58

Stále se objevují domněnky o druhém podezřelém z košer obchodu v Paříži. Podle některých spekulací "neznámý muž" uprchl ke konci obléhání. Jiné zprávy uvádějí, že při zásahu přišel o život.

Už dříve se objevily zprávy, že s Amedym Coulibalym (jehož policie zabila) byla i jeho 26letá přítelkyně Hayat Boumedienne, která uprchla. To se zatím nepotvrdilo.

18:53

Policejní akce u Porte de Vincennes byla bleskurychlá, vlastní útok trval asi 40 vteřin. Přestřelka v Dammartinu zabrala zhruba dvě a půl minuty.

Foto: Reuters
18:51

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve "z hloubi svého srdce" poděkoval policistům za zásah. Postupovali kompetentně. Zároveň vyjádřil lítost nad ztrátou životů rukojmí.

Francouze vyzval, aby zůstali i po zlikvidování teroristů mimořádně obezřetní.

18:49

Poblíž supermarketu čeká přibližně dvacítka příbuzných rukojmí na zprávy o svých blízkých. Policie zatím neoznámila jména obětí a zraněných, na místě pracují speciální psychologové.

18:45

Britský premiér David Cameron oznámil, že se zúčastní nedělní manifestace ve Francii. Pochodovat Paříží chtějí špičky francouzské politiky. Otázkou je ale účast zástupců xenofobní Národní frony (FN) Marine Le Penové.

Proti její účasti vystupují hlavně socialisté, Le Penová je kritizovala za sektářství. Mluví se o účasti prezidenta Francoise Hollanda, i když zatím to není potvrzeno.

Britský ministerský předseda David Cameron.
Britský ministerský předseda David Cameron. | Foto: Reuters
18:43

"Urgentně hledáme 6 karikaturistů."

Právě takto by měla vypadat titulní strana týdeníku Charlie Hebdo, který vyjde příští týden v milionovém nákladu.

18:37

Lilian, grafik z firmy v Dammartine, který se schoval před útočníky v krabici, poslal svým rodičům v průběhu dne sms: "Schoval jsem se v prvním patře. Myslím, že všechny zabili. Řekněte policii, ať zasáhne."

18:27

Nezdá se, že by byla policejní akce v Paříži u konce. "Policisté stále prohledávají osvobozený supermarket. Očividně po někom pátrají, možná hledají další komplice," hlásí přímo z místa reportér Donald Herbert, reportér listu Le Nouvel Observator.

18:21

BFMTV znovu hlásí: v supermarketu byli dva útočníci, Amedy Coulibaly a ještě další muž ze severní Afriky. Ostatní zdroje mluví o jediném útočníkovi.

18:20

Policie musí zasahovat i v Montpellieru, nikoliv ale v souvislosti s islamistickými radikály. Lupiči podle dostupných zpráv přepadli zlatnictví a následně vzali rukojmí.

18:18

Místo zásahu v Paříži pár minut poté

18:17

Muž v Dammartinu se celý den ukrýval v krabici v jedné místnosti v tiskárně.

18:16

U Vincennes byli zraněni dva příslušníci bezpečnostních sil, ne čtyři, hlásí BFMTV.

18:14

Kromě mrtvých si zásah v pařížském supermarketu vyžádal i několik vážně zraněných. O život podle médií bojují čtyři lidé.

18:10

Žena, hledaná přítelkyně Amedyho Coulibalyho, uprchla, hlásí CNN s odkazem na policejní zdroje.

18:09

Policie podle AFP potvrdila, že v Dammartin-en-Goële byli zabiti bratři Kouachiové.

18:07

Potvrzeno: v Dammartinu nebyli rukojmí. Muž se před bratry schoval, nevěděli o něm.

18:07

Zásah proti ozbrojenci v Paříži si vyžádal celkem pět mrtvých, oznámila i agentura AFP. Kromě útočníka zemřela podle policejních zdrojů čtyři rukojmí.

18:04

Agentura Reuters hlásí s odvoláním na policejní zdroj nejméně čtyři mrtvé rukojmí.

18:00

Amedy Coulibaly zabil podle televize BFMTV v obchodě tři rukojmí. Čtvrtý mrtvý je údajně komplic útočníka.

17:59

V košer obchodě v Paříži přišli o život tři nebo čtyři rukojmí.

17:51

Při útoku na supermarket byli zraněni čtyři policisté.

17:49

Šestadvacetiletý muž, který byl osvobozen v Dammartine, zřejmě vůbec nebyl v rukou bratrů Kouachiů, ale od samého začátku se zamkl v jedné místnosti, aniž o něm věděli.

17:43

Zachránění rukojmí z obchodu v Paříži

17:42

Jeden příslušník speciálních sil CIGN byl v Dammartinu lehce zraněn.

17:39

Policie Amedyho zabila. A kromě něj ještě jednu osobu, která byla s ním. Patrně jeho partnerku, hlásí francouzská média.

17:38

Zpravodajská stanice BFMTV upřesnila, že během zásahu v Paříži utrpělo zranění několik členů policejního komanda.

17:37

Policie potvrdila deníku Le Monde smrt Amedyho Coulibalyho, ozbrojence z Paříže.

17:36

Z televizních záběrů je patrné, že nejméně čtyři rukojmí unikla. Podle všeho dvě ženy, muž a dívka.

17:34

Detaily úderu v Dammartinu: Bratři Kouachiovi vyšli ze svéhu úkrytu v tiskárně v Dammartinu a začali na policisty střílet. S odkazem na nejmenovaný, ale dobře informovaný zdroj, to napsala agentura AFP.

17:33

BFMTV ukazuje záběry útoku, jak policisté pronikají dovnitř nejdříve hlavním vchodem, pak i zezadu.

17:32

Před hypermarketem jsou nyní vidět především sanitky a záchranáři, desítky osob celkem.

17:30

Francouzská média informují, že zabit byl i ozbrojenec, jenž držel rukojmí v Paříži.

17:29

Zásah v Paříži.

17:28

Od Porte de Vincennes odjela sanitka, patrně se zraněnými.

17:27

Střelba u Porte de Vincennes v Paříži ustala.

17:28

Aktuální snímek ze židovského obchodu na východě Paříže.

17:24

U Porte de Vincennes v Paříži bylo v supermarketu osvobozeno "několik rukojmích". Na televizních záběrech jsou slyšet výkřiky policistů: "Neutralizovat! Neutralizovat!"

17:22

Rukojmí v Dammartinu je v pořádku, informuje AFP.

17:21

U supermarketu je stále slyšet střelbu a policisté křičí: "K zemi!"

17:21

Začal zásah v Paříži.

17:20

Útočníci z Charlie Hebdo zabiti

17:17

Muži podezřelí z vražd v redakci Charlie Hebdo byli zabiti. Informovala o tom agentura AFP.

17:16

Výbuchy je slyšet i v okolí hypermarketu ve Vincennes.

17:16

Začal útok v Paříži.

17:15

Policie v Dammartin-en-Goële potvrzuje: operace je u konce.

17:08

Záběry BFMTV: v areálu tiskárny se rozhostilo ticho, je možné, že je po útoku...V areálu přistává helikoptéra záchranářů.

17:06

AFP potvrzuje: útok začal. Znovu je slyšet střelbu. Policisté jsou na střeše sousední budovy, firma je schovaná za vysokým plotem.

17:05

Tweet: Zásah v Dammartinu

17:04

Začal úder v Dammartin-en-Goële

17:01

Policie se pohybuje po střeše budovy, je vidět nejméně tři policisty.

17:00

Na záběrech televize BFMTV je slyšet střelbu a exploze. Jde patrně o výbuchy granátů se slzným plynem, nad firmou je vidět stoupat hustý kouř.

16:59

V Dammartinu zřejmě začal úder na atentátníky, kteří útočili v Charlie Hebdo.

16:58

Bratři Kouachiovi byli na britském seznamu nežádoucích osob. S odkazem na nejmenované, ale dobře informované zdroje o tom na svém serveru informovala BBC.

16:55

BFMTV právě zopakovala, že v obchodě jsou dva mrtví. Zdůraznila však, že jde o nepotvrzené zprávy.

16:43

Starší z bratrů podezřelých ze středečního útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, Said Kouachi, se v roce 2011 v Jemenu setkal s radikálním duchovním a členem teroristické organizace Al-Káida Anvarem Avlakím. S odvoláním na zdroj z jemenské tajné služby o tom informovala agentura Reuters.

Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
16:42

Deník Libération cituje zákazníka supermarketu, jemuž se podařilo uniknout. Do obchodu prý vstoupil jen jeden člověk, který kolem sebe začal okamžitě střílet. To by znamenalo, že Amedy je sám...

16:36

Setkání Amedy Coulibalyho s Nicolasem Sarkozym

16:35

Amedy Coulibaly, který v supermarketu v centru Paříže zadržuje zřejmě pět rukojmí, se v roce 2009 jakožto zástupce mládeže sešel s tehdejším prezidentem Nicolasem Sarkozym. Dokládá to novinový článek, který setkání dokumentoval.

16:33

Francouzská vláda svolala krizové zasedání. O dalším postupu kabinetu se budou radit francouzský prezident Francois Hollande, premiér Manuel Valls, ministr vnitra Bernard Cazeneuve a ministr spravedlnosti Taubira.

16:30 Logo Aktuálně.cz

Teroristé udeřili ve Francii na dvou místech. Shrnutí faktů o pátečním honu na unikající atentátníky z Paříže a přepadení košer obchodu v Paříži ČTĚTE ZDE.

Foto: Reuters
16:29

Co, kdy a kde se v Paříži stalo.

16:27 Logo Aktuálně.cz

Francouzští sportovci po celém světě dávají najevo svoji solidaritu s oběťmi teroristického útoku v redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Více čtěte ZDE.

NBA: Miami Heat vs Portland Trail Blazers (Batum)
NBA: Miami Heat vs Portland Trail Blazers (Batum) | Foto: Reuters
16:20

Evakuace dětí v Dammartin-en-Goële

16:15

Redakce Charlie Hebdo se sešla v sídle deníku Libération. Hlídá ho kordon policistů.

16:10

Útočník z Paříže Amedy pohrozil, že zabije všechna rukojmí, pokud policie zahájí útok v Dammartinu na bratry Kouachiovy.

16:05

Amedy nemá u sebe kalašnikovy, ale malý samopal izraelské výroby UZI.

16:01

Televize RTL tvrdí, že útočník, který drží rukojmí v židovském obchodě v Paříži, požaduje, aby policie nechala odejít útočníky na redakci Charlie Hebdo. Ty policie obklíčila v budově ve městě Dammartin-en-Goële. Zatím tuto zprávu nikdo z oficiálních míst nepotvrdil.

15:43

Vrtulník v Dammartin-en-Goële

15:40

Nad osmitisícovým Dammartin-en-Goële severně od Paříže stále létají vrtulníky, píše zpravodaj Spiegelu, který je přímo na místě. Mluvčí francouzského ministerstva vnitra uvedl, že prioritou je se s oběma podezřelými domluvit.

Teprve pokud by to nešlo, dojde k útoku. Policie se prý na takovou variantu připravuje, současný stav ale podle mluvčího bude ještě nějakou dobu trvat.

15:33

Policie nechala zavřít všechny obchody v ulici Rosiers, kde se nachází supermarket.

15:32

Evropská reakce na nynější teroristickou krizi ve Francii nebude ovlivněna strachem, ale naopak bude vedena rozumem, řekl  novinářům mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Připomněl, že v neděli se ministři vnitra velkých a extremismem přímo ovlivněných zemí EU scházejí v Paříži na pozvání svého francouzského kolegy Bernarda Cazeneuvea.

Foto: Thinkstock
15:30

Svědci podle webové stránky local.fr viděli, že několik rukojmích opustilo obchod, kde je zadržoval ozbrojenec. Zpráva zatím není potvrzena.

15:22

Radikální duchovní Abú Saád Ansarí během páteční modlitby v mešitě v severoiráckém Mosulu jménem Islámského státu převzal odpovědnost za teroristické útoky ve Francii.

Vraždy a únosy z posledních tří dní jsou podle něj pouhým začátkem války Islámského státu se Západem. "Začali jsme s operací ve Francii, za kterou přejímáme odpovědnost," uvedl prý Ansarí podle svědků, na které se odvolává DPA.

"Zítra to bude Británie, USA a další," dodal. Hrozba je prý určena všem zemím, které se podílí na koalici, která podniká letecké údery na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii.

Dodejme ale: v poslední době se množí informace o tom, že Islámský stát a Al-Káida spolu nevycházejí dobře. A podezřelí z útoku v redakci satirického časopisu se údajně hlásili k Al-Káidě v Jemenu.

Maskovaný bojovník Islámského státu.
Maskovaný bojovník Islámského státu. | Foto: Reuters
15:20

Televize BFMTV upřesnila: rukojmími v obchodě jsou dvě ženy a dvě malé děti.

15:18

Na sociálních sítcích se objevila zpráva o další střelbě - tentokrát na náměstí Trocadero v Paříži. Francouzské ministerstvo vnitra informaci dementovalo.

15:15

Před muslimskou modlitebnou na Korsice v obci Corte v departementu Haute-Corse byla dnes ráno nalezena prasečí hlava a vnitřnosti. Na mešitu v obci Saint-Juéry ve městě Albi na jihu Francie někdo v noci vystřelil čtyři rány. Další muslimské svatostánky, například v Bayonne, byly pomalovány hanlivými nápisy, jinde se objevily i hákové kříže. Dvě mešity, které se staví v Pas-de-Calais, byly poškozeny.

Foto: Reuters
15:10

Podle Le Point jsou mezi rukojmími dvě ženy, dva muži a jedno malé dítě. Zaměstnanec supermarketu, který byl při střelbě zraněn, je údajně už v nemocnici.

BFMTV informuje, že jsou patrně dva mrtví, kanál ale přiznává, že zprávy jsou velmi zmatené.

15:07

Informace o stavu i počtu rukojmí se rozcházejí.

Zatímco zdroje agentury AP hovoří o několika kriticky zraněných, AFP píše, že útočník dva lidi zabil.

Podle informací agentury Reuters byla jedna osoba vážně zraněna a šest lidí bylo zajato.

15:00

Francouzské bezpečnostní složky evakuovaly první školu v Dammartin-en-Goële, kde se ukrývají muži vraždící v redakci Charlie Hebdo. Škola je vzdálena jen několik stovek metrů od tiskárny.

Děti budou převezeny do tělocvičny v centru, kde si je budou moci vyzvednout rodiče. Ve městě je zhruba 1000 žáků.

14:45

Policie v Paříži

14:39

Hledaní kvůli přestřelce a zajetí rukojmích v Paříži. Policie žádá o jakékoliv informace.

14:35

Francouzská policie vydala fotografie podezřelých z včerejší přestřelky v Montrouge v Paříži. Kromě Amedyho je na nich i jeho 26letá přítelkyně Hayat Boumedienne.

14:30

Francie ještě nikdy nezažila dva incidenty s rukojmími současně, které by spolu navíc souvisely.

14:25

Objevují se zprávy o prvních mrtvých v Paříži. AFP mluví o dvou - a odvolává se na zdroje z policie.

14:25

Žáky škol u Porte de Vincennes hlídá policie. Zatím zůstávají v budovách, vnější pařížský okruh je u Vincennes z obou stran zablokovaný.

14:23

Celé jméno útočníka, který drží v pařížském obchodě pět rukojmí, je Amedy Coulibaly.

14:21

Zásahová jednotka v místech, kde se střílelo.

14:19

Přepadený supermarket v Paříži - na snímku vlevo nahoře, s modrými výlohami.

14:15

K obchodu s košer potravinami míří dvacet policejních dodávek s příslušníky francouzských speciálních sil.

14:13

Prezident Francie a zasedání krizového štábu.

14:12

Doprava v Paříži po uzavření oblasti kolem Porte de Vincennes kolabuje.

14:10

Amedy se v roce 2010 pokusil osvobodit z vězení člena Ozbrojené islámské skupiny Belkacema, která v roce 1995 provedla ve Francii řadu atentátů.

14:09

Policistům, kteří se ho pokoušeli kontaktovat, řekl: "Víte velmi dobře, kdo jsem."

14:08

Podle televize BFMTV policie potvrdila, že útočníkem v obchodě je džihádista Amedy.

14:00

Živý přenos z operace, jejímž cílem je osvobodit rukojmí z obchodu v Paříži, můžete sledovat ZDE.

Hon na teroristy - další přestřelka v Paříži - živý přenos

Video:
13:58

V pařížském obchodě je podle dostupných informací coby rukojmí drženo pět osob. Francouzská média píší, že mezi nimi zřejmě jsou ženy a děti.

13:57

Tweet AFP o rukojmích v obchodě

13:56

Muž, kterého policie považuje za střelce z Montrouge, má dva kalašnikovy. A také velmi pestrou kriminální minulost. Policie ho eviduje v souvislosti s přepadeními i obchodem s drogami.

13:55

Policie uzavřela nedalekou stanici metra u Porte de Vincennes a celé okolí.

Foto: Reuters
13:52

Další přestřelka v Paříži

13:40

Paříž. Místo, kde došlo k nové přestřelce.

13:39

Střelba v Paříži se odehrála zhruba před půl hodinou u Porte de Vincennes (východ města). Podle dostupných informací by se tam mohl skrývat Amedy -  muž identifikovaný jako útočník z Montrouge - , který navštěvoval stejnou mešitu jako Chérif Kouachi a je na útěku. Na místě je údajně jeden zraněný. Policie to potvrdila a oblast obklíčila.

13:32

Upřesnění ohledně nové přestřelky v metropoli Francie: Ozbrojený vzal rukojmí v obchodě s košer potravinami. Uvedla to agentura AFP. Na místě byla slyšet střelba.

13:30

Další přestřelka v Paříži. Trvala údajně 20 minut. Zda souvisí s Charlie Hebdo, není jasné.

13:25

Detaily k propojení atentátníků z redakce Charlie Hebdo a střelce, který včera zabil policistku v Paříži: Chérif Kouachi a muž identifikovaný jako útočník z Montrouge navštěvovali stejnou mešitu a figurují ve stejném policejním spisu.

13:18

Mluvčí francouzského ministra vnitra podle agentury Reuters prohlásil, že prioritou bezpečnostních složek zůstává obnovení dialogu s podezřelými.

13:15

Kde se odehrává policejní operace? Podívejte se na mapu.

 

13:12

Policie zrušila chystanou tiskovou konferenci. Oznámila, že všechny podrobnosti sdělí až po skončení operace.

13:10

Hon na teroristy - videotweet CNN

13:01

Zpravodaj ČT Petr Zavadil hlásí, že policie začala pouštět novináře do Dammartin-en-Goële.

13:00

Policie začala s evakuací tří základních škol. Děti se podle představitelů městské rady sejdou s rodiči v budově nedalekého gymnázia.

Foto: Reuters
12:55

Policie oznámila, že už nebude dávat žádné informace o akci, protože by to mohlo ohrozit celou operaci. Bratři tedy v budově zřejmě mají možnost sledovat zprávy z médií.

12:54

Dammartinská radnice BBC potvrdila, že ve firmě CTD je skutečně zadržováno jedno rukojmí.

12:50

Učitelka z Montagny-Sainte Félicité, které dnes bratři ukradli peugeot, s nimi strávila v autě pár chvil. Přinutili ji, aby si sedla dozadu, a pak ji vysadili u silnice. Teď je v péči psychologů.

12:48

Policie oficiálně potvrdila, že s podezřelými, kteří se zabarikádovali v městečku u Paříže, navázala telefonický kontakt. Agentuře AP to řekl nejmenovaný policejní zdroj.

Už dříve se objevily zprávy, že dvojice chce zemřít mučednickou smrtí.

12:40

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podepsal na francouzské ambasádě v Praze kondolenční knihu. "Stojíme s Francií v boji za svobodu slova a svobodu tisku," napsal na Twitteru.

12:37

Alfred de Montesquiou z časopisu Paris Match BBC řekl, že v Dammartin-en-Goële hustě prší.

"Situace je velmi napjatá. K místu přijíždějí sanitky." Podle něj není jasné, zda jde o preventivní opatření, nebo jsou na místě zranění.

12:35

Ve škole Henryho Dunanta, která v Dammartin-en-Goële leží necelého půl kilometru od obléhaného areálu, se momentálně nachází 200 dětí od 3 do 10 let. Podle ředitele s nimi učitelé zpívají, aby je udrželi klidné.

12:32

Poslanec Yves Albarello z pravicové strany UMP řekl televizi iTele, že "uprchlíci deklarovali, že chtějí zemřít jako mučedníci". Podle něj to řekli telefonicky policejnímu vyjednavači.

12:25

Policie oficiálně potvrdila souvislost mezi středečním masakrem v redakci Charlie Hebdo a čtvrteční střelbou na jihu Paříže, při níž zemřela policistka.

Doposud se mělo za to, že jde o dvě samostatné události.

Francouzský Le Point už dopoledne napsal, že bratři Kouachiovi a střelec patřili ke stejné džihádistické buňce z Buttes-Chaumont. Teď to tedy potvrdily oficiální zdroje.

Foto: Reuters
12:23

Televizní kanál BFMTV mluvil s mužem, kterému se dnes podařilo uniknout bratrům Kouachiovým. Potvrdil, že zajatec je jeden.

12:20

iTele vyhověla policii a zastavila přímý přenos z místa.

12:19

Dánské noviny Jyllands-Posten, které před deseti lety pobouřily muslimy karikaturami proroka Mohameda, nepřetisknou - na rozdíl od ostatních listů v Dánsku - kresby týdeníku Charlie Hebdo. Podle vedení listu je prvořadá bezpečnost zaměstnanců.

"Jsme si vědomi toho, že se tak skloníme před násilím a zastrašováním," citoval server BBC z prohlášení redakce.

12:15

Podrobnosti k oslavování vrahů z Paříže somálským hnutím Šabáb: "Charlie Hebdo urazil našeho Proroka a pobouřil miliony muslimů. Oba bratři jsou prvními, kteří se pomstili," píšou islamistické milice v prohlášení.

"Zbloudilé duše" se podle něj mýlí, když tvrdí, že byla napadena svoboda slova. Kouachiovi prý jednali, jak měli.

12:14

"Policisté jsou v ulicích. Vše je zablokováno. Řekli nám, abychom nevycházeli ven a zůstali v domech. Je to jako ve filmu, válečném filmu. Všude jsou helikoptéry," popsal situaci ve městě jeden z místních obyvatel Lyece Imshal.

12:10

Policie odváží novináře od průmyslového komplexu, kde se schovávají útočníci. Očekává se prohlášení k situaci.

12:05

Obléhání očima obyvatel Dammartinu

12:03

Příbuzní člověka, který pracuje v tiskárně, kde jsou bratři schovaní, potvrzují, že ho nemohou zastihnout ani na mobilu, ani e-mailem.

12:00

Okradený muž událost popsal v rozhovoru se stanicí Europe 1.

Když bratři odjížděli, řekli mu: "Až se tě budou média ptát, řekneš jim: To je Al-Káida z Jemenu."

11:55

Řidič renaultu, který teroristé ukradli včera, líčí, jak se jeho automobilu zmocnili:

"Řidič vozu, který mi zkřížil cestu, vystoupil se samopalem v ruce, později jsem si uvědomil, že to byl kalašnikov. Řekl mi: Potřebujeme tvůj vůz. Pak se objevil ještě druhý, ten měl v ruce granátomet. Ještě jsem si vzpomněl, že musím otevřít zadní dveře, a řekl jsem: 'Musím vzít svého psa.'"

Muž dvojici popsal tak, že jednali velmi klidně, nečinili žádné rychlé pohyby, neběželi, chovali se jako příslušníci nějakého profesionálního komanda, nezvyšovali hlas, nebyli udýchaní ani se nepotili. Byli to podle něj lidé se zkušenostmi ze speciální operace.

11:49

Nedaleko Dammartin-en-Goële se objevil tank. Není jasné, zda to nějak souvisí s probíhající operací.

11:44

Somálské islamistické milice Šabáb, které jsou napojené na Al-Káidu, označily středeční masakr v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo za hrdinský čin, píše na Twitteru britský deník The Daily Star.

Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb
Somálští radikálové z islamistického hnutí Šabáb | Foto: Reuters
11:40

Zaměstnankyně firmy Fiduciaire, která se nachází asi 200 metrů od firmy, kde se skrývají atentátníci, potvrdila, že ráno v 8:40 místního času (9:40 SEČ) zaslechla střelbu. Policie jim prý následně přikázala stáhnout se do bezpečí archivu. Po dvou hodinách mohli zaměstnanci Fiduciaire odejít.

11:36

Muž, který střílel v Paříži na Montrouge (jeden mrtvý, jeden zraněný), se údajně přeci jen znal s atentátníky z Paříže. Francouzský Le Point tvrdí, že patřili ke stejné džihádistické buňce z Buttes-Chaumont.

11:34

Obchodník, který dnes v Dammartin-en-Goële podal ruku jednomu z obou bratrů a pozdravil se s ním, tak činil v domnění, že jedná s policisty ze zvláštního útvaru, uvedlo rádio France Info.

11:33

Hollande zároveň vyzval k mezinárodní odpovědi na teroristické hrozby. "Musíme reagovat na úrovni Evropské unie. Jsme v kontaktu s ministry vnitra napříč Unií," dodal prezident.

Boj s terorismem má být jedním z ústředních témat únorového summitu EU.

11:32

Prezident Francois Hollande promluvil na tiskové konferenci, ale vyhnul se komentování situace v Dammartin-en-Goële.

Ocenil "mezinárodní solidaritu", jíž se Francie dočkala po útoku z Paříže. "Mám důvěru v naši zemi. Naše možnosti jsou lepší, když jsme pospolu."

Foto: Reuters
11:23

Francouzská policie požádala média, aby přestala vysílat přímý přenos z Dammartin-en-Goële. Maří tím práci policie.

Na živých záběrech je kromě jiného vidět i střelce zaujímající pozice na střeše objektu. Do operace jsou nasazeny také vrtulníky a velké množství policistů.

11:20

Mapa s odkláněnými lety.

11:18

Budova tiskárny a policisté u ní.

11:12

Jeden z místních obchodníků prý dnes podal jednomu z obou bratrů v Dammartin-en-Goële ruku a pozdravil se s ním. Ten mu údajně odpověděl: "My žádné civilisty nezabíjíme, pane."

11:10

"Všichni jsou doma zamčeni, nikdo nevychází," řekl francouzské televizi telefonicky muž z města Dammartin-en-Goëlle, který se představil jako Grégory.

Bydlí prý 300 metrů od místa, kde se ukryli.

Foto: Reuters
11:07

Náměstek pařížské starostky Patrick Klugman řekl televizi Sky News, že rodiny obětí z redakce Charlie Hebdo jsou informovány o průběhu policejní operace severovýchodně od Paříže.

"Žijeme svoji vlastní obdobu 11. září. Poté, co se útok stal, se Pařížané sešli, aby ukázali, že se nebojí. Jsme Charlie Hebdo," prohlásil na pietě, která se v metropoli uskutečnila jen krátce před policejní honičkou u Dammartin-en-Goële.

11:06

V jedenáct hodin začala první redakční porada nového týmu Charlie Hebdo v redakci Libération, účastní se jí třicet novinářů.

11:05

Mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henri Brandet, citovaný Libération, oficiálně dementoval zprávu o mrtvých či zraněných při ranní přestřelce, nikdo prý nebyl ani zraněn.

11:04

Policie údajně identifikovala muže, který ve čtvrtek zastřelil na jihu Paříže policistku a zranil zaměstnance městské správy, informují zatím bez podrobností francouzská média.

Muž stále prchá, útok nijak nesouvisel s událostmi v redakci Charlie Hebdo.

10:57

K průmyslovému areálu se sjíždějí další policejní posily. "Obrovské množství policejních aut, ve vzduchu je pět helikoptér, hordy silně vyzbrojených lidí," vypočítává z místa zpravodaj BBC Chris Morris. Na dálnici N2 je kolona policejních vozů.

"Do Dammartin-en-Goële míří i novináři," doplňuje jeho kolega Piers Scholfield.

10:55

Německo po pařížském atentátu urychlí přijímání zákonů, jež mají zvýšit ochranu obyvatel před hrozbou, kterou představují navrátilci ze Sýrie. Novinářům to řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Německá fanynka mává vlajkou v ulicích Stuttgartu před zápasem o bronz s Portugalskem.
Německá fanynka mává vlajkou v ulicích Stuttgartu před zápasem o bronz s Portugalskem. | Foto: Reuters
10:52

Přímý přenos honu na teroristy v Dammartin-en-Goële můžete sledovat ZDE.

Hon na teroristy - France 24 - živé vysílání

Video:
10:50

Ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že život čtyř lidí vážně zraněných při středečním masakru už není přímo ohrožen.

10:47

"Francie je ve válce s terorismem, nikoliv s náboženstvím," prohlásil v souvislosti s probíhajícím honem na vrahy z Paříže francouzský ministerský předseda Manuel Valls.

Foto: Reuters
10:44

Příští číslo Charlie Hebdo vznikne v redakci Libération na ulici Béranger, její sídlo je střeženo mohutným policejním kordonem.

10:43

Firma, kde drží rukojmí, se jmenuje Création Tendance Découverte (CTD), vyrábí tištěné materiály v rámci PR, v roce 2011 měla čtyři zaměstnance.

10:43

Snímek areálu, v němž se podezřelí zabarikádovali.

10:42

Bratři Koachiové drží podle rádia RTL jedno rukojmí.

Hon na teroristy v Dammartin-en-Goeleage .
Hon na teroristy v Dammartin-en-Goeleage . | Foto: Reuters
10:38

Radnice Dammartin-en-Goële vyzvala na svém webu všechny obyvatele, aby zůstali doma. "Děti jsou zavřeny a v bezpečí ve škole."

10:37

Jemenská rozvědka potvrdila, že Said Kouachi – starší ze dvou bratrů - v roce 2011 pobýval v Jemenu. Oznámila to agentura Reuters. V noci na dnešek francouzská ministryně spravedlnosti řekla novinářům, že Said Kouachi prošel výcvikem v táboře Al-Káidy na severovýchodě Jemenu.

10:36

Francouzské ministerstvo vnitra je po útoku v Paříži zavaleno žádostmi lidí a institucí o přidělení ochranky. S odvoláním na zdroj z ministerstva to napsal list Le Figaro.

10:35

Provoz kvůli situaci v Dammartin-en-Goële omezuje mezinárodní letiště Charlese de Gaullea v Paříži. Zavřelo dvě ze čtyř přistávacích drah, informoval Le Monde.

Letiště je nedaleko místa, kde se zabarikádovali atentátníci.

10:33

Do honu na vrahy z Paříže už se zapojilo 90 000 příslušníků bezpečnostních složek. To je o 2000 více než ve čtvrtek, referuje prostřednictvím Twitteru reportér RTL Marin van Norel.

10:32

Vedení firmy Jacob potvrdilo, že policie zřídila v městečku svůj hlavní stan na ulici Clément Ader, poblíž firmy, kterou útočníci přepadli a kde drží rukojmí.

10:31

Policie vyzvala občany, aby nenarušovali její práci šířením nepravdivých informací po sociálních sítích.

10:25

V oblasti, kde teroristé drží rukojmí, operuje tisícovka příslušníků bezpečnostních složek. Podle televize France 24 jejich velitelé čekají na přímé rozkazy prezidenta Francoise Hollanda.
Francouzské aerolinky Air France odklání lety na přilehlé letiště, informuje televize Sky News.

Foto: Reuters
10:24

Pařížská prokuratura popřela, že by při přestřelce nedaleko Paříže kdokoliv zemřel. Prvotní zprávy hovořily až o dvou obětech.

10:20

Policisté v okolí budovy tiskárny, kde se skrývá dvojice podezřelých. Původní informace hovořily o tom, že jde o stavební firmu.

10:17

O zahájení vyjednávání s dvojicí podezřelých informoval i francouzský deník Le Figaro.

10:16

Budova firmy, kde se zřejmě nacházejí atentátníci z Paříže a kde drží rukojmí.

10:13

Zprávy o situaci v městě Dammartin-en-Goële se rozcházejí. Podle serveru The Guardian policie zahájila s podezřelými vyjednávání. Ti údajně drží nejméně jednoho rukojmího.

Zprávy agentury AFP hovoří až o čtyřech zajatcích.

Obdobně nejednoznačná je bilance obětí přestřelky, která všemu předcházela.

10:12

Policie vyzvala žáky třech základních škol v Dammartin-en-Goële, aby nevycházeli ze tříd, uvedlo rádio France Info.

10:08

Satelitní fotka s místem, kde zřejmě atentátníci jsou.

10:07

Francouzské rádio RTL flešuje, že při přestřelce byl zabit jeden člověk a dalších několik bylo zraněno.

10:03

Policie blokuje silnice u města Dammartin-en-Goële. Na místě je zásahová jednotka, hlásí BBC.

10:02

Objevují se zatím nepotvrzené zprávy, že v přestřelce, která předcházela honičce po dálnici, údajně zemřeli dva lidé, dalších 20 bylo zraněno.

Policie informace zatím nekomentovala, stejně jako údajné držení rukojmí.

10:00

Podle zpravodaje agentury AFP muži prchají v Peugeotu 206. Policie uvedla, že ho ukradli ženě, která je měla identifikovat jako vrahy z Charlie Hebdo.

9:58

Na Twitteru se objevily snímky z dálnice N2, kde policie stíhá zcizené auto, v němž se údajně nacházejí vrazi z Paříže.

9:55

Dammartin-en-Goële leží zhruba 14 kilometrů od obce Montagny-Sainte-Félicité, kde mělo být ráno ukradeno auto dvěma muži, kteří byli podobni dvojici bratrů, po nichž pátrá policie.

9:52

Informace o "probíhající operaci, jejímž cílem je dopadení podezřelých z Paříže", potvrdil francouzský ministr vnitra.

9:51

Agentura AFP uvedla, že se jedná o "situaci s rukojmími". Bližší informace prozatím nejsou známy.

9:43

Podle policejního zdroje policie pronásleduje auto po dálnici N2.

9:42

Agentura Reuters hlásí přestřelku ve francouzském městě Dammartin-en- Goële. Leží zhruba 40 kilometrů od místa, kde policie dosud hledala vrahy z Paříže.

9:37

Z 11 lidí, kteří byli zraněni při středečním teroristickém útoku na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, zůstávají čtyři ve vážném stavu. Zbývající už byli propuštěni z nemocnice.

Nejhorší prognózu má podle lékařů tvůrce webové stránky týdeníku Simon Fieschi. Lékaři ho uvedli do kómatu. "Není to s ním dobré," potvrdil rozhlasové stanici France Info reportér Laurent Léger, který je mezi přeživšími.

Fieschiova přítelkyně řekla, že byl Fieschi zasažen do ramene a že střela prorazila plíce. "Zasažena je také páteř, takže se neví, zda bude moci chodit," řekla žena.

9:27

Podle nepotvrzených zpráv bylo v obci Montagny-Sainte-Félicité po půl deváté ráno ukradeno auto, a to "dvěma muži nápadně podobnými bratrům Kouachiovým".

Dotyčná obec leží pár desítek kilometrů od Longpontu a Crépy-en-Valois, kde by se muži podezřelí z masakru v redakci Charlie Hebdo měli skrývat.

9:22

Do pátrání po dvojici údajných vrahů z Paříže byly nasazeny veškeré možné prostředky. Kromě policistů s pátracími psy prohledávají okolí měst Longpont a Villers-Cotterets i termokamery či helikoptéry.

9:08

Okolí města Longpont severovýchodně od Francie je stále v obležení policisty. "Blokují každou silničku," píše z místa reportér serveru BBC. O průběhu pátrání ale doposud policie neinformovala.

8:48

Hold obětem masakru v Paříži vzdá i týdeník Respekt. Šéfredaktor Erik Tabery ukázal na Twitteru titulní stranu pondělního vydání.

8:47

Francouzský prezident Francois Hollande se dnes dopoledne sejde s šéfkou krajně pravicové Národní Fronty Marine Le Penovou. Obsah schůzky není znám.

8:22

Atentátníci neznali přesnou adresu francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo. Původně vešli do jiného domu a museli se poptat, kde redakce je. Napsal to dnes v podrobném popisu středečních událostí list Le Monde.

Redakce prý nebyla označená z bezpečnostních důvodů a lidé v sousedství byli požádáni, aby o ní s nikým nehovořili.

Podle listu prý útočníci přišli nejprve v ulici Nicolase Apperta do domu číslo šest, kde byl právě doručovatel s doporučeným dopisem. Tam sídlí audiovizuální společnost, atentátníci se zeptali, kde je Charlie Hebdo, vystřelili do jedněch dveří a vyšli ven. Až pak vstoupili do domu číslo deset, v němž redakce sídlí od loňského července.

Francouzský kreslíř a šéf redakce Charb v redakci týdeníku Charlie Hebdo.
Francouzský kreslíř a šéf redakce Charb v redakci týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
7:36

Francouzská média spekulují o tom, že dvojice bratrů na útěku se pokusí uniknout do Belgie. Oblast, kterou policie prohledává, je blízko hranice.

Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo.
Chérif a Said Kouachiovi, bratři podezřelí z masakru v redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo. | Foto: Reuters
6:53

Britská mediální skupina Guardian poskytne francouzskému satirickému týdeníku Charlie Hebdo finanční pomoc ve výši 100 000 liber (přes 3,5 milionu korun). Informovala o tom francouzská média s odvoláním na šéfredaktora deníku The Guardian. Poskytnutá finanční pomoc má sloužit k zachování francouzského listu. Příští týden má Charlie Hebdo vyjít v nákladu jeden milion výtisků namísto obvyklých šedesáti tisíc.

Quebec City, Kanada
Quebec City, Kanada | Foto: Reuters
6:51

Většina francouzských muslimů odsuzuje útok na Charlie Hebdo

6:42 Logo Aktuálně.cz

Před francouzským velvyslanectvím na Velkopřevorském náměstí v Praze se ve čtvrtek večer sešly stovky lidí, aby uctily památku dvanácti obětí útoku na redakci Charlie Hebdo. Prohlédněte si naši fotogalerii.

Foto: Vojtěch Marek
6:38

Webová stránka deníku Le Monde ráno informovala, že čtyři lidé zranění při střelbě v redakci Charlie Hebdo jsou nadále v kritickém stavu a jejich život je ohrožen. Novinářům to sdělili lékaři.

Policista před pařížskou redakcí týdeníku Charlie Hebdo, na který zaútočili maskovaní střelci.
Policista před pařížskou redakcí týdeníku Charlie Hebdo, na který zaútočili maskovaní střelci. | Foto: Reuters
6:35 dd mv 4

Podívejte se na rozhovor DVTV s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem. Podle něj Francie prochází svým 11. zářím.

Foto: ČTK
6:21

Od útoku na redakci listu Charlie Hebdo uplynulo už téměř pětačtyřicet hodin. Shrňme si nejdůležitější fakta: Policie zná identitu podezřelých i ví, v které oblasti se přibližně nacházejí. Zatkla devět lidí, včetně příbuzných bratrů Saida a Chérifa Kouachiových. Vychází najevo, že starší Said prošel výcvikem v táboře Al-Káidy v Jemenu.

Foto: Vojtěch Marek
6:06 Logo Aktuálně.cz

Události ve Francii jsme pro vás i včera sledovali celý den v online přenosu. Najdete ho zde: Smyčka se stahuje, vrazi z Paříže ale stále unikají.

6:04

Francouzský spisovatel Michel Houellebecq po středečním atentátu v pařížské redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo přerušil propagaci své poslední knihy Soumission (Podrobení) a uchýlil se do přírody. Informovali o tom podle agentury AFP spisovatelovi agenti. Právě karikatura Houellebecqa vyšla na přední straně časopisu ve středu, v den střelby, při které zahynulo 12 lidí, včetně karikaturistů listu a šéfredaktora. Týdeník spisovateli věnoval i několik stránek uvnitř periodika. Známý spisovatel svůj román zasadil do roku 2022, kdy bude podle něj Francie islamizovaná a zvolí si muslimského prezidenta.

 

6:01

Americký prezident Barack Obama bez ohlášení navštívil francouzskou ambasádu ve Washingtonu. Zapsal se tam do kondolenční knihy a vyjádřil tak úctu a solidaritu s francouzským lidem po středečním atentátu na satirický časopis Charlie Hebdo v Paříži. Obama podle agentury AP do kondolenční knihy napsal, že po atentátu, jenž si vyžádal dvanáct životů, že se připojuje k vyjádřením soustrasti a solidarity Američanů s francouzským lidem.

 

"Jakožto spojenci po staletí stojíme svorně s našimi francouzskými bratry, abychom zaručili, že bude vykonána spravedlnost a ochráněn náš způsob života. Jdeme spolu vpřed s vědomím, že teror nemůže ohrozit svobodu a ideály, za nimiž stojíme - ideály, které jsou světlem světa," napsal Obama do kondolenční knihy. Podle agentury AFP rovněž připsal: "Vive la France!" (Ať žije Francie).

Foto: Reuters
5:58

Do pátrání po dvou hlavních podezřelých a jejich případných komplicích se zapojilo 88 000 policistů. Uvedl to francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Zároveň oznámil, že v neděli se v Paříži uskuteční schůzka amerických a evropských ministrů vnitra a spravedlnosti k boji proti radikálnímu islamismu.

Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 1. 2015 23:52
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 1 hodinou

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 2 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy