Měl maketu zbraně, dozorce vzal jako rukojmí. Policie popsala Madsenův útěk z vězení

Martin Novák Martin Novák
21. 10. 2020 15:53
Nejznámější dánský vězeň Peter Madsen se v úterý pokusil o útěk. Vynálezci odsouzenému za vraždu novinářky ale přitom někdo pomáhal. Uvedli to vyšetřovatelé v dokumentu, který má k dispozici soud projednávající útěk. "Uprchl s pomocí jednoho nebo více kompliců," píší vyšetřovatelé, které citují dánská média.
Při zatýkání Petera Madsena dánští policisté použili robota.
Při zatýkání Petera Madsena dánští policisté použili robota. | Foto: Reuters

Devětačtyřicetiletý Madsen si odpykává doživotní trest ve věznici Herstedvester na předměstí Kodaně. Před třemi lety v ponorce, kterou tento vynálezce a konstruktér sám postavil, sexuálně zneužil a umučil k smrti švédskou novinářku Kim Wallovou. Její tělo rozřezal, ostatky vyhodil do moře u dánského pobřeží a ponorku pak záměrně potopil.

V úterý se mu podařilo uniknout, byť jen na pět minut. Policisté nyní zjišťují, jak je to možné.

Zatím se ví, že Madsenova akce začala v úterý dopoledne. Na strážné ve věznici vytáhl pistoli, ohrožoval s ní také vězeňskou psycholožku. Pozdější analýza ukázala, že šlo o atrapu, ale udělanou natolik věrohodně, že ji ostraha považovala za skutečnou zbraň.

Madsen vzal jako rukojmí jednoho z dozorců a vynutil si otevření brány. Ozbrojení členové ochranky jej pronásledovali. Zběsilá honička ale netrvala dlouho: asi kilometr od věznice Madsen přepadl dodávku a nutil řidiče, aby okamžitě nastartoval a odjel, jinak ho zastřelí. "Jeď, jeď, jeď! Jestli nepojedeš, napálím to do tebe!" křičel konstruktér podle zdrojů deníku Politiken.

Co přesně se stalo v následujících sekundách, zatím známé není. Jeden ze strážců nicméně vpadl do dodávky, odzbrojil útočníka a nasadil mu pouta.

Následně ho nechal sedět na trávníku, protože Madsen měl cosi, co vypadalo jako pás s výbušninami. Po necelé hodině dorazili na místo pyrotechnici s robotem na zneškodňování výbušnin, kteří zjistili, že pás je také atrapa, i když opět velmi věrohodně vyrobená. Madsenův pokus o útěk tím skončil.

"Má obrovské ego"

"Poslali jsme za ním naše lidi, dopadli ho v 10:26," uvedl na tiskové konferenci ředitel věznice Mogens Lauridsen.

Pozoruhodné na případu je, že řidič přepadené dodávky je podle policistů cizinec, který neumí dánsky. Je tedy možné, že Madsenovým výhrůžkám nerozuměl a to mělo podíl na zneškodnění uprchlého vězně.

Před svým odsouzením konstruktér sestrojil několik miniponorek a pracoval také na vesmírných projektech. Policie nyní zjišťuje, z čeho si ve vězení vyrobil makety zbraně a výbušnin a jak k materiálu přišel.

Před soudem vynálezce popíral, že by novinářku Wallovou zavraždil. Přiznal se až letos na začátku září v dokumentárním filmu, který o něm natočil Kristian Linnemann. Ten strávil telefonickými rozhovory s Madsenem celkem dvacet hodin a dánským novinářům řekl, že ho úterní pokus o útěk nepřekvapuje. "Má obrovské ego a myslí si o sobě, že je velmi unikátní člověk. Rád je centrem pozornosti a rád o sobě mluví," uvedl Linnemann.

Vraždu dopředu plánoval

Třicetiletá Wallová nastoupila do ponorky nazvané Nautilus s Madsenem 10. srpna 2017. Chtěla o konstruktérovi a jeho technických vynálezech napsat reportáž. Když soud vynesl za její vraždu trest doživotního vězení, dal za pravdu obžalobě, podle které Madsen čin dopředu plánoval a "realizoval své násilné sexuální fantazie". V jeho počítači tehdy vyšetřovatelé nalezli videa zobrazující fyzické týrání žen.

Lidé odsouzení v Dánsku na doživotí mohou být propuštěni po šestnácti letech za mřížemi, ale není to automatické. Zvláštní komise posuzuje, zda by dotyčný nepředstavoval na svobodě nebezpečí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy