Měl maketu zbraně, dozorce vzal jako rukojmí. Policie popsala Madsenův útěk z vězení

Martin Novák Martin Novák
21. 10. 2020 15:53
Nejznámější dánský vězeň Peter Madsen se v úterý pokusil o útěk. Vynálezci odsouzenému za vraždu novinářky ale přitom někdo pomáhal. Uvedli to vyšetřovatelé v dokumentu, který má k dispozici soud projednávající útěk. "Uprchl s pomocí jednoho nebo více kompliců," píší vyšetřovatelé, které citují dánská média.
Při zatýkání Petera Madsena dánští policisté použili robota.
Při zatýkání Petera Madsena dánští policisté použili robota. | Foto: Reuters

Devětačtyřicetiletý Madsen si odpykává doživotní trest ve věznici Herstedvester na předměstí Kodaně. Před třemi lety v ponorce, kterou tento vynálezce a konstruktér sám postavil, sexuálně zneužil a umučil k smrti švédskou novinářku Kim Wallovou. Její tělo rozřezal, ostatky vyhodil do moře u dánského pobřeží a ponorku pak záměrně potopil.

V úterý se mu podařilo uniknout, byť jen na pět minut. Policisté nyní zjišťují, jak je to možné.

Zatím se ví, že Madsenova akce začala v úterý dopoledne. Na strážné ve věznici vytáhl pistoli, ohrožoval s ní také vězeňskou psycholožku. Pozdější analýza ukázala, že šlo o atrapu, ale udělanou natolik věrohodně, že ji ostraha považovala za skutečnou zbraň.

Madsen vzal jako rukojmí jednoho z dozorců a vynutil si otevření brány. Ozbrojení členové ochranky jej pronásledovali. Zběsilá honička ale netrvala dlouho: asi kilometr od věznice Madsen přepadl dodávku a nutil řidiče, aby okamžitě nastartoval a odjel, jinak ho zastřelí. "Jeď, jeď, jeď! Jestli nepojedeš, napálím to do tebe!" křičel konstruktér podle zdrojů deníku Politiken.

Co přesně se stalo v následujících sekundách, zatím známé není. Jeden ze strážců nicméně vpadl do dodávky, odzbrojil útočníka a nasadil mu pouta.

Následně ho nechal sedět na trávníku, protože Madsen měl cosi, co vypadalo jako pás s výbušninami. Po necelé hodině dorazili na místo pyrotechnici s robotem na zneškodňování výbušnin, kteří zjistili, že pás je také atrapa, i když opět velmi věrohodně vyrobená. Madsenův pokus o útěk tím skončil.

"Má obrovské ego"

"Poslali jsme za ním naše lidi, dopadli ho v 10:26," uvedl na tiskové konferenci ředitel věznice Mogens Lauridsen.

Pozoruhodné na případu je, že řidič přepadené dodávky je podle policistů cizinec, který neumí dánsky. Je tedy možné, že Madsenovým výhrůžkám nerozuměl a to mělo podíl na zneškodnění uprchlého vězně.

Před svým odsouzením konstruktér sestrojil několik miniponorek a pracoval také na vesmírných projektech. Policie nyní zjišťuje, z čeho si ve vězení vyrobil makety zbraně a výbušnin a jak k materiálu přišel.

Před soudem vynálezce popíral, že by novinářku Wallovou zavraždil. Přiznal se až letos na začátku září v dokumentárním filmu, který o něm natočil Kristian Linnemann. Ten strávil telefonickými rozhovory s Madsenem celkem dvacet hodin a dánským novinářům řekl, že ho úterní pokus o útěk nepřekvapuje. "Má obrovské ego a myslí si o sobě, že je velmi unikátní člověk. Rád je centrem pozornosti a rád o sobě mluví," uvedl Linnemann.

Vraždu dopředu plánoval

Třicetiletá Wallová nastoupila do ponorky nazvané Nautilus s Madsenem 10. srpna 2017. Chtěla o konstruktérovi a jeho technických vynálezech napsat reportáž. Když soud vynesl za její vraždu trest doživotního vězení, dal za pravdu obžalobě, podle které Madsen čin dopředu plánoval a "realizoval své násilné sexuální fantazie". V jeho počítači tehdy vyšetřovatelé nalezli videa zobrazující fyzické týrání žen.

Lidé odsouzení v Dánsku na doživotí mohou být propuštěni po šestnácti letech za mřížemi, ale není to automatické. Zvláštní komise posuzuje, zda by dotyčný nepředstavoval na svobodě nebezpečí.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy