Vraždu novináře Kuciaka objednala 44letá žena. Soud poslal všechny obviněné do vazby

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2018 17:33
NAKA (Národná kriminálna agentúra) v neděli obvinila Alenu Zsuzsovou z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. S informací přišel Denník N s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Soud v Banské Bystrici odpoledne poslal všechny čtyři obviněné do vazby.
Foto: František Grossmann

Slovenská policie v neděli obvinila 44letou Alenu Zsuzsovou z objednání vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Podle zjištění slovenských novinářů se ale nemusí jednat o osobu, která je na vrcholu celé objednávky. Zadavatel ji mohl využít pouze jako zprostředkovatelku.

Alena Zsuzsová měla zakázku zadat dalším třem obviněným. Všechny čtyři poslal soudce Roman Púchovský do vazby, tři obvinění podali proti rozhodnutí soudu stížnost. Mezi obviněnými jsou podle slovenských médií bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó, dále jeho příbuzný a někdejší profesionální voják Miroslav Marček a také podnikatel Zoltán Andruskó.

Důvodem vazby u většiny z obviněných je obava z možného útěku, z ovlivňování svědků a z pokračování trestné činnosti. U Andruskóa, který jako jediný stížnost proti vazbě nepodal, soud ze zmiňovaných třech vazebních důvodů neshledal možnost ovlivňování svědků obviněným. Stížnost proti uvalení vazby nemá odkladný účinek.

Zsuzsová zadržená ve čtvrtek v Komárně pracovala podle médií jako tlumočnice z italštiny pro podnikatele Kočnera, který je v současnosti ve vazbě kvůli jinému případu. Kočner se podle sousedů Zsuzsové stal také kmotrem její dcery.

Žena je podle zdrojů Denník N bývalou družkou podnikatele Mariána Markoviče, kterému v Komárně přezdívají Ampulka. Muž je známý například z videí romských muzikantů Maco a Mamuko, v nichž ho ukazují jako "mafiána a kmotra", píše Denník N.

Kontroverzní podnikatel

"Marián Kočner je jeden z nejtoxičtějších podnikatelů v novodobé historii Slovenska. Je to člověk, který se pokusil obsadit televizi Markíza v devadesátých letech. Dnes je známá jeho kauza televizních směnek s Pavlem Ruskem, bývalým šéfem Markízy, v hodnotách desítek milionů," dodal pro Aktuálně.cz šéfredaktor slovenského zpravodajského deníku Aktuality.sk Peter Bárdy.

Největší demonstrace od pádu komunismu

Vražda novináře Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Fica. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce.

Šéfredaktor připomněl, že Kuciak často psal o Kočnerových kauzách. "Dokonce v srpnu minulého roku Ján objevil chyby ve vyšetřování případu karuselových obchodů, kdy si Kočner sám mezi sebou prodával hotely na Donovalech," vysvětlil Bárdy s tím, že podnikatel Kuciakovi opakovaně vyhrožoval.

"Loni na podzim mu oznámil, že na něj a jeho rodinu začne sbírat špínu. A dokonce mu psal SMSky o Vánocích. Takže Kočner je v životě a práci Jána Kuciaka nesmírně důležitou postavou," dodal Bárdy. 

Kuciak pracoval jako investigativní redaktor pro zpravodajský web Aktuality.sk. On a jeho snoubenka byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února. Slovenská policie i prokuratura již dříve uvedly, že úkladná vražda souvisela s Kuciakovou prací.

Video: Květnové protesty po vraždě slovenského novináře

Tisíce lidí demonstrovaly v Bratislavě na památku Kuciaka i za svobodu veřejnoprávních médií | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy