Policie našla v Bratislavě 7. oběť střelce. Na balkoně

Zahraničí Zahraničí
30. 8. 2010 17:00
Střelec vraždil v bytě a pak střílel na ulici. Obklíčen policisty spáchal sebevraždu
Policisté v Devínské Nové Vsi.
Policisté v Devínské Nové Vsi. | Foto: Reuters

Bratislava - Osm lidí dnes ztratilo život po řádění zhruba padesátiletého muže, který střílel ze samopalu v bratislavské čtvrti Devínská Nová Ves na severozápadě slovenské metropole.

Bezprostředně po střelbě zemřelo nejméně šest lidí. Čtyři ženy a dva muži. Útočník vraždil příslušníky jedné rodiny v bytě v jednom z paneláků a vycházel z domu právě ve chvíli, kdy na základě hlášení o střelbě dorazili policisté.

Později následkům zranění podlehla ještě jedna žena, kterou útočník zasáhl, když vyšla na balkon svého bytu. Oznámil ministr ministr vnitra Daniel Lipšic. Sám útočník se zastřelil, když jej policisté obklíčili.

Zraněných bylo celkem patnáct, devět ještě zůstává v bratislavksých nemocnicích. Jde o lidi, zasažené kulkami do hrudníku či končetin. Mezi zraněnými je zasahující policista a tříleté dítě, jehož život však není ohrožen.

Foto: mapy.atlas.sk

Slovenská strana zatím nepožádala české zdravotníky o pomoc. Spolupráce v případě velkých neštěstí s mnoha mrtvými je běžná bez ohledu na státní hranice, zvlášť pokud jsou zapotřebí krevní transfuze.

"Máme druhou největší krevní banku v Česku, proto je pravděpodobné, že by Slovensko v případě potřeby žádalo o pomoc naši nemocnici a ne některé z bližších zařízení. Ale zatím to neudělali," konstatovala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová.

"Hlídka přijela dvě minuty poté, co se ozvaly první výstřely," prohlásil o dopoledním děni na bratislavském předměstí ministr vnitra Daniel Lipšic.

Muž podle slovenského policejního prezidenta Jaroslava Spišiaka začal utíkat a střílet po všem, co se hýbalo. Když jej policisté obklíčili a nemohl už uniknout, zastřelil se.

Podle svědků měl muž samopal a na uších protihluková sluchátka. Deník Sme s odvoláním na své zdroje napsal, že šlo o bývalého vojáka.

Foto: SITA

On-line deník Aktuálne.sk napsal, že vrah bydlel ve stejném domě jako jeho oběti. Jen o patro výš. Navzájem se tedy zřejmě velmi dobře znali.

"Střílel ze samopalu vzor 58, měl u sebe ještě dvě další střelné zbraně a několik plných zásobníků. Byl to člověk zhruba ve věku padesáti let," potvrdil policejní prezident s tím, že konkrétnější informace o jeho identitě policie zatím nezveřejní.

Dřívější nepotvrzené informace, že útočníků bylo více nebo že střílel patnáctiletý mladík, policejní prezident dementoval.

Jde o nejhorší případ řádění střelce v historii Slovenska. 18. října 2005 střílel muž z pistole po hostech restaurace v Rykinčicích na jižním Slovensku. Čtyři lidi zranil a pak se zastřelil.

 

 


 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy