Policie na Kubě propustila opoziční blogerku

ČTK ČTK
6. 10. 2012 22:20
Yoani Sánchezová chtěla sledovat soud s mužem obviněným z neúmyslného zabití disidentů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Havana - Kubánské úřady v pátek propustily na svobodu po 30 hodinách zadržování známou opoziční blogerku Yoani Sánchezovou, která chtěla sledovat soud se Španělem Ángelem Carromerem obviněným z neúmyslného zabití dvou kubánských disidentů při automobilové nehodě.

Rozsudek nad Carromerem bude vynesen během několika dnů. Aktivistka o svém propuštění sama informovala na twitteru.

Společně se Sánchezovou byl propuštěn i její manžel, opoziční novinář Reynaldo Escobar, který byl s ní zatčen na stejné akci.

Sánchezová byla zadržena ve městě Bayamo na východě země. Chtěla zde sledovat soud se Carromerem, který při červencové nehodě řídil auto, v němž zahynul jeden z nejznámějších kubánských disidentů Oswaldo Payá.

Obžaloba žádá 7 let vězení

Soudní projednávání skončilo v pátek večer. Podle oficiálního prohlášení zveřejněného v kubánské televizi by rozsudek měl být vynesen během několika dnů.

Sedmadvacetiletý Carromero je vedoucím představitelem mládežnické organizace španělské vládní Lidové strany. Obžaloba žádá trest sedmi let vězení za to, že z nedbalosti způsobil smrt disidentů Oswalda Payá a Harolda Cepera, které vezl asi 750 kilometrů jihovýchodně od Havany.

Auto podle oficiální verze jelo rychlostí 120 kilometrů za hodinu v místě, kde se opravovala silnice. Povolená rychlost byla 60 kilometrů. Payá a Ceper seděli při nárazu do stromu vzadu a neměli bezpečnostní pásy. Vedle Carromera seděl švédský aktivista organizací na ochranu lidských práv Jens Aron Modig, který po nehodě dostal povolení z Kuby odcestovat.

Carromero se jednání soudu účastnil, ale vypovídal jen na předem připraveném videozáznamu. Popřel, že by jel příliš rychle. "Když jsem se naposledy podíval na tachometr, nejel jsem víc než 80 nebo 90 kilometrů za hodinu," řekl s tím, že ztratil kontrolu nad vozidlem na opravované silnici. Auto pak narazilo do stromu.

Carromero také vyjádřil "hlubokou lítost nad nešťastným incidentem". "Od té doby jsem přišel o hodně a ještě o víc přijdu. Ale nedá se to srovnat s bolestí rodin, které nehoda zasáhla. Je mi to líto," uvedl.

Jeho obhájce tvrdil, že není možné přesně určit rychlost vozidla, a předložil fotografie s údajně špatným značením oprav na silnici. Vyzval soud, aby Carromera propustil.

Rodina Oswalda Payá nikdy nepřijala oficiální verzi událostí a tvrdila, že na nehodě se podílelo ještě další vozidlo. Španělský konzul Tomás Rodríguez, který soud sledoval, označil jednání za "čistý, otevřený a procedurálně bezchybný proces".

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy