Policie na Krétě zadržela dva Čechy, kteří prováděli nelegální výkopy. Případem se bude zabývat soud

ČTK ČTK
25. 7. 2017 18:50
Češi zadržení v pátek na Krétě jsou opět na svobodě. V úterý jejich propuštění na kauci potvrdila tisková mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Policie zadržela v pátek dva muže při prohledávání archeologického naleziště. U sebe měli detektory kovu a v autě několik kovových a bronzových předmětů. Řecká policie je obvinila z porušení předpisů o ochraně kulturního dědictví, protože se pohybovali na místě se zákazem vstupu. Ministerstvo v současné době řeší jejich návrat do Česka, případem se bude zabývat soud.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Atény/Praha - Dva Čechy zadrželi v pátek na Krétě, když s detektory kovu prohledávali archeologické naleziště na západě ostrova. Řecká policie je podle místních médií obvinila z porušení předpisů o ochraně kulturního dědictví, neboť se pohybovali na místě s přísným zákazem vstupu. V úterý byli oba muži propuštěni na kauci a české úřady již řeší jejich návrat domů, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

"Na českou ambasádu v Aténách se obrátil jeden z dvojice českých občanů s tím, že byli 21. července zadrženi policií na Krétě v oblasti Chania," uvedla Valentová. "Policie je zadržela z toho důvodu, že detektory kovů prohledávali oblast, která je archeologickým nalezištěm, kde je striktně zakázáno se bez povolení pohybovat," doplnila.

Policisté kromě dvou detektorů u dvojice nalezli dvě lopatky a z jejich auta zabavili několik kovových a bronzových předmětů, napsal řecký web tilestwra.com. Následně byli podle Valentové muži ve věku 33 a 35 let předvedeni k výslechu. S pomocí české ambasády byly řecké prokuratuře předloženy jejich čisté trestní rejstříky a některé další dokumenty a v úterý byli oba propuštěni na kauci.

"Ve spolupráci s naší ambasádou se řeší jejich odjezd do České republiky," doplnila Valentová. Případem se podle mluvčí bude zabývat soud, termín jeho jednání ale ministerstvo zatím nezná nezná.

 

Právě se děje

Další zprávy