Policie má nové záznamy v kauze zmizelé dívky Madeleine

Zahraničí Zahraničí
6. 10. 2013 8:49
Malá holčička zmizela svým rodičům před šesti lety během dovolené v Portugalsku
Madeleine McCannová na jednom z posledních snímků před svým zmizením.
Madeleine McCannová na jednom z posledních snímků před svým zmizením. | Foto: Reuters

Londýn - Britští policisté pokračují ve vyšetřování případu Madeleine McCannové, která před šesti lety zmizela během dovolené v Portugalsku.

Podle britského deníku The Independent prověřuje policie telefonní záznamy turistů, místních obyvatel i dalších lidí, kteří se v osudnou dobu v portugalském letovisku Praia da Luz nacházeli, a identifikovali tak 41 podezřelých osob, kteří mohli mít na zmizení nějaký podíl.

Šéfinspektor Andy Redwood, který stojí v čele pátracího týmu, uvedl, že mezi těmito 41 lidmi je 15 britských občanů.

Nové podrobnosti k případu se mají objevit i v pořadu Crimewatch televize BBC, který se zaměřuje na dosud neobjasněné zločiny a bude vysílán 14. října.

Rodiče tvrdí, že šlo o únos

Rodiče malé Madeleine, které by nyní bylo devět let, nejnovější posun ve vyšetřování ocenili. Jak uvedli ve svém prohlášení, nové informace, které má k dispozici policie i pořad BBC by mohly vnést do případu konečně trochu jasno.

"Doufáme, že se objeví nové důkazy, které nás posunou blíže k nalezení Madeleine a k pohnání před soud těch, kteří stojí za jejím únosem," uvedli McCannovi.

Portugalská policie původně rodiče Madeleine označila za podezřelé, žádná obvinění proti nim ale nevznesla. McCannovi jakákoliv obvinění ostře odmítali a tvrdili, že dívku někdo unesl. Podle Redwooda existují ve sledu událostí momenty, kdy mohl být únos skutečně proveden.

Případ hlavně v prvních měsících provázela rozsáhlá mediální a informační kampaň. McCannovy podpořila například spisovatelka Joanne Rowlingová, fotbalista David Beckham či tehdejší papež Benedikt XVI.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy