Policie: Gruzínského opozičního vůdce nezavraždili

rst
14. 2. 2008 16:40
Patarkatsišvili zemřel v Anglii "přirozenou smrtí"
Badri Patarkatsišvili
Badri Patarkatsišvili | Foto: Reuters

Londýn - Významný gruzínský opoziční aktivista Badri Patarkatsišvili zemřel podle policie přirozenou smrtí.

Vyšetřovatelé přesto ještě provedou toxikologické testy, aby vyvrátili spekulace o možné otravě.

Stejně jako otrávený ex-špion Alexandr Litviněnko, také Patarkatsišvili byl blízkým přítelem ruského miliardáře žijícího v exilu Borise Berezovského.

Berezovskij ve středu uvedl, že si Patarkatsišvili při jejich poslední schůzce krátce před smrtí stěžoval na srdeční problémy.

"Policie zatím může potvrdit, že v současné době neexistují žádné indicie vedoucí k tomu, že by zemřel jinak než přirozenou smrtí," uvedla mluvčí policie pro agenturu Reuters. Přesto se policie rozhodla provést toxikologické testy, které potrvají několik týdnů.

Čtěte také: V kauze Litviněnko promluvil nový svědek. Inkognito

Známky radioaktivity nenalezeny

Ve středu se vyšetřování nečekaně ujal špičkový tým britských kriminalistů. Výsledky pitvy budou známy nejpozději v pátek. Přinejmenším do té doby tedy platí, že podnikatel zemřel zřejmě na infarkt.

Stejně jako otrávený ex-špion Alexandr Litviněnko (na snímku) byl i Patarkatsišvili blízkým přítelem ruského miliardáře žijícího v exilu Borise Berezovského
Stejně jako otrávený ex-špion Alexandr Litviněnko (na snímku) byl i Patarkatsišvili blízkým přítelem ruského miliardáře žijícího v exilu Borise Berezovského | Foto: Reuters

Podle vyšetřovatelů nebyly ani v jeho domě, ani na jeho těle nalezeny známky radioaktivity. Dvaapadesátiletý miliardář byl nalezen mrtvý ve své luxusní rezidenci jižně od Londýna v úterý večer.

Už na konci minulého roku hovořil o tom, že jej chce někdo zabít za jeho podporu gruzínské opozice. Britská média tehdy zveřejnila informaci o jistém najatém Čečenci, který si prý vraždu na poslední chvíli rozmyslel. 

Západ sleduje dění v Gruzii velmi intenzivně. Zakavkazskou zemí, která sousedí mimo jiné s Ruskem a Tureckem, totiž prochází ropovody od Kaspického moře.

Zatímco na její sousedy má vliv Rusko, gruzínská vláda v čele s prezidentem Michailem Saakašvilim je silně prozápadní.

Dvaapadesátiletý byznysmen patřil k nejvlivnějším mužům Gruzie. Poté, co jej úřady v loňském roce obvinily z pokusu o převrat, emigroval a usadil se v Londýně.

O Patarkatsišvilim a jeho aktivitách ČTĚTE VÍCE ZDE

V lednových prezidentských volbách kandidoval jako jeden ze zástupců opozice. I když do Gruzie vůbec nemohl, protože se bál zatčení, získal 7 procent hlasů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy