Policie dopadla ve třech zemích desítky kyberzločinců

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2015 13:04
Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Haag - Téměř 50 lidí zatkla policie v Itálii, Španělsku a Polsku při společném úterním zátahu proti kybernetickým zločincům.

Policisté při operaci s krycím názvem Triangle prohledali 58 míst.

Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz, informovala ve středu organizace Eurojust.

Man in the middle

Kyberzločinci používali podvodné schéma nazývané "the man in the middle" (MITM) a získali tak od obětí z celé Evropy velké množství peněz.

Při útoku tohoto typu, který patří mezi největší problémy v informatice a kryptografii, má třetí osoba možnost číst nebo měnit data při komunikaci mezi dvěma účastníky.

Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou souzeni.

"Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou (ve svých zemích) souzeni," uvedla v tiskovém prohlášení Teresa-Angela Cameliová z Eurojustu.

Paralelní vyšetřování odhalilo mezinárodní zpronevěru v celkové výši téměř šest milionů eur (asi 164 milionů korun), které kyberzločinci, pocházející především z Nigérie a Kamerunu, nashromáždili za poměrně krátkou dobu. Peníze vyvedli z Evropské unie prostřednictvím důmyslné sítě transakcí za účelem praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy