Policie dopadla ve třech zemích desítky kyberzločinců

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2015 13:04
Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Haag - Téměř 50 lidí zatkla policie v Itálii, Španělsku a Polsku při společném úterním zátahu proti kybernetickým zločincům.

Policisté při operaci s krycím názvem Triangle prohledali 58 míst.

Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz, informovala ve středu organizace Eurojust.

Man in the middle

Kyberzločinci používali podvodné schéma nazývané "the man in the middle" (MITM) a získali tak od obětí z celé Evropy velké množství peněz.

Při útoku tohoto typu, který patří mezi největší problémy v informatice a kryptografii, má třetí osoba možnost číst nebo měnit data při komunikaci mezi dvěma účastníky.

Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou souzeni.

"Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou (ve svých zemích) souzeni," uvedla v tiskovém prohlášení Teresa-Angela Cameliová z Eurojustu.

Paralelní vyšetřování odhalilo mezinárodní zpronevěru v celkové výši téměř šest milionů eur (asi 164 milionů korun), které kyberzločinci, pocházející především z Nigérie a Kamerunu, nashromáždili za poměrně krátkou dobu. Peníze vyvedli z Evropské unie prostřednictvím důmyslné sítě transakcí za účelem praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy