Policie dopadla ve třech zemích desítky kyberzločinců

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 6. 2015 13:04
Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Haag - Téměř 50 lidí zatkla policie v Itálii, Španělsku a Polsku při společném úterním zátahu proti kybernetickým zločincům.

Policisté při operaci s krycím názvem Triangle prohledali 58 míst.

Zátah byl výsledkem vyšetřování organizovaných skupin zabývajících se takzvaným phishingem, což je metoda podvodného získání citlivých údajů na internetu a následné krádeže peněz, informovala ve středu organizace Eurojust.

Man in the middle

Kyberzločinci používali podvodné schéma nazývané "the man in the middle" (MITM) a získali tak od obětí z celé Evropy velké množství peněz.

Při útoku tohoto typu, který patří mezi největší problémy v informatice a kryptografii, má třetí osoba možnost číst nebo měnit data při komunikaci mezi dvěma účastníky.

Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou souzeni.

"Tato společná operace vyslala kybernetickým zločincům jasný vzkaz. Budou (ve svých zemích) souzeni," uvedla v tiskovém prohlášení Teresa-Angela Cameliová z Eurojustu.

Paralelní vyšetřování odhalilo mezinárodní zpronevěru v celkové výši téměř šest milionů eur (asi 164 milionů korun), které kyberzločinci, pocházející především z Nigérie a Kamerunu, nashromáždili za poměrně krátkou dobu. Peníze vyvedli z Evropské unie prostřednictvím důmyslné sítě transakcí za účelem praní špinavých peněz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy