Americká policie zatkla podezřelého ze zabití pěti lidí v obchodním domě, jeho motiv stále nezná

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2016 8:17
Policie amerického státu Washington dopadla v sobotu večer 20letého muže podezřelého ze zabití pěti lidí při páteční střelbě v nákupním centru ve městě Burlington. Muž jménem Arcan Cetin je nyní ve vazbě. Cetin má podle podle agentury AP bydliště ve městě Oak Harbor, asi 30 kilometrů jihozápadně od Burlingtonu. Policie zatím další podrobnosti k případu nesdělila
Podezřelý z útoku na obchodní dům Cascade Mall
Podezřelý z útoku na obchodní dům Cascade Mall | Foto: Washington Police

Burlington (USA) - Policie amerického státu Washington dopadla v sobotu večer dvacetiletého muže, který je podezřelý, že při páteční střelbě v nákupním centru ve městě Burlington zabil pět lidí. Muž jménem Arcan Cetin je nyní ve vazbě, uvedla policie. Burlington leží asi 100 kilometrů severně od Seattlu.

Cetin se narodil v Turecku, ale ve Spojených státech má legální trvalý pobyt, sdělil na tiskové konferenci mluvčí policie Chris Cammock. Zadržený žije ve městě Oak Harbor, asi 30 kilometrů jihozápadně od Burlingtonu. Právě v Oak Harboru byl také v sobotu kolem 18:30 místního času (dnes 03:30 SELČ) zatčen.

Podle svědků vešel ozbrojený muž údajně hispánského původu do nákupního centra Cascade Mall v pátek krátce před 19:00 místního času a začal v prodejně sítě Macy's střílet z lovecké pušky. Při střelbě přišly o život čtyři ženy a později jeden muž, který podlehl vážným zraněním.

Policisté na tiskové konferenci upřesnili, že útočník v obchodě zabil tři ženy a jednu šestnáctiletou dívku. List The Seattle Times napsal, že zavražděná dívka se v raném dětství vyléčila z rakoviny.

Podezřelého zatkl policista Mike Hawley. Novinářům sdělil, že Cetin byl identifikován jako podezřelý, když auto, které s ním bylo spojováno, zachytila jedna z bezpečnostních kamer nákupního centra. V sobotu bylo toto auto spatřeno v Oak Harboru, kde pak Hawley Cetina objevil a zadržel. Podezřelý u sebe žádnou zbraň neměl.

Hawley rovněž uvedl, že Cetin byl už loni zadržen kvůli napadení. Žádné detaily této události ale nesdělil.

Motiv je stále nejasný

Představitelé policie na tiskové konferenci rovněž sdělili, že podle záběrů bezpečnostních kamer podezřelý vstoupil do nákupního centra beze zbraně. O deset minut později je ale na záznamu vidět, jak vstupuje do obchodu Macy's s puškou v ruce.

Střelec uprchl ještě před příjezdem policistů. Jeho motiv stále není jasný. Do pátrání po pachateli, které trvalo přes 20 hodin, se zapojily desítky policistů, pomáhali také agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Podle FBI v případu podle všeho nejde o teroristický čin.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 8 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy