Razie v Berlíně. Němci zasahují proti gangu, který pašuje zbraně ze Slovenska

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2019 10:03
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Speciální policejní komando ve čtvrtek ráno v Berlíně zahájilo rozsáhlou razii proti mezinárodnímu gangu pašeráků zbraní. Vyšetřování je vedeno proti deseti osobám obviněným z pašování zbraní ze Slovenska, informovala agentura DPA s odvoláním na generální státní zastupitelství v Berlíně. Deník Die Welt, který informace o razii přinesl dříve, píše o zbraních z České republiky. Zatím byli při razii podle státního zastupitelství zatčeni dva lidé.
Policisté provedli v Berlíně a okolí razie proti mezinárodnímu gangu pašeráků zbraní. | Video: Reuters

Policie od 06:00 SEČ prohledávala byty a restaurace v Berlíně a sousední spolkové zemi Braniborsko, potvrdila agentuře DPA policejní mluvčí. Podle berlínského státního zastupitelství se razie týká více než 20 objektů a zatčeny byly dvě osoby. Vyšetřováno je údajně deset obviněných kvůli pašování a dalšímu prodeji upravených pistolí ze Slovenska.

Podle německého zpravodajského serveru Welt.de jde o policejní zásah ve "zřídkakdy vídaném rozsahu". Bezpečnostní složky hlavního města údajně v boji proti organizovanému zločinu vedou masivní úder proti mezinárodně činné skupině překupníků zbraní.

Vyšetřování podle informací Weltu pokračuje už více než půldruhého roku a zaměřuje se na organizaci, která "ve velkém stylu" pašuje zbraně z Česka do Berlína. Jde přitom údajně o pistole malé ráže, které jsou předělávány na opravdové pistole ráže devět milimetrů. Podle jednoho z policistů se tak do Berlína a okolí dostalo více než 700 zbraní.

Kvůli nebezpečnosti gangu bylo do akce zapojeno téměř celé zvláštní berlínské komando SEK, podporované braniborskými kolegy. Policie si od akce slibuje, že zatkne několik osob a zabaví zbraně, uvedla DPA.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy