"Poletíš se mnou do vesmíru?" Nejbohatší muž světa ohromil před kamerou svého bratra

bb bb
9. 6. 2021 12:03
Až společnost Blue Origin příští měsíc vypraví svůj první let s posádkou do vesmíru, chce u toho být i její majitel Jeff Bezos. Zakladatel technologického gigantu Amazon a momentálně nejbohatší muž planety hodlá let absolvovat společně se svým bratrem Markem. Do kosmu je doprovodí vítěz probíhající aukce.
Až společnost Blue Origin příští měsíc vypraví svůj první let do vesmíru s posádkou, chce u toho být i její majitel Jeff Bezos. | Video: Reuters

Vesmírná loď New Shepard by měla vzlétnout 20. července z pouště na západě státu Texas. Podle agentury Reuters půjde o další milník na cestě k nové éře soukromých cest do vesmíru.

"Chci letět, protože je to věc, kterou jsem chtěl udělat celý život. Je to dobrodružství, je to pro mě velká věc. Pozval jsem na tento první let svého bratra, protože jsme nejbližší přátelé," řekl Bezos.

"Ani jsem nečekal, že mi řekne, že poletí první - a když mě pak požádal, abych letěl s ním, byl jsem prostě ohromen," řekl Mark, který byl viditelně rozrušený, když ho bratr oslovil.

Let by měl trvat asi půl hodiny. Půjde o takzvanou suborbitální misi, při níž se loď dostane "na okraj vesmíru". Tam si budou moci pasažéři chvíli užívat výhled a stav beztíže, než se jejich modul vrátí zpět na Zemi.

Do dražby o poslední volné místo se už zapojilo přes 5000 lidí z více než 100 zemí světa. Nejdříve mohli zájemci dva týdny předkládat nabídky s tím, že částky nebudou zveřejňované, v probíhající druhé fázi aukce je zatím nejvyšší nabídnutou částkou 2,8 milionu dolarů (skoro 60 milionů Kč).

Soutěž má vyvrcholit v sobotu klasickou "aukcí naživo". Částka odpovídající vítězné nabídce bude darována nadaci, jejímž posláním je inspirovat budoucí generace ke kariéře v přírodovědných a technických oborech a k tomu, aby pomohly vymyslet budoucnost života ve vesmíru.

 

Právě se děje

Další zprávy