Dva Japonci chtějí k islamistům. Vyjednat propuštění krajanů

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2015 13:05
Pomoc zajatcům Islámského státu nabídli Ko Nakata a Kosuke Tsuneoka. První jmenovaný je expert na islámské právo, druhý je novinář.
Foto: Reuters

Tokio - Čas neúprosně utíká.

Ultimátum, které dal Islámský stát Tokiu na to, aby poslalo výkupné 200 milionů dolarů za dva unesené Japonce, vyprší v pátek v 6:50 našeho času. A Japonci opakují, že teroristům neustoupí.

Jedním dechem ale dodávají, že udělají všechno pro to, aby své občany zachránili. Moc možností však nemají.

Japonská vojenská operace na druhém konci světa - uprostřed bašty po zuby ozbrojených fanatiků - nepřichází v úvahu. Armáda země vycházejícího slunce je totiž připravena pouze na obrannou válku na svém území či v jeho těsném sousedství.

Rýsuje se však jiná možnost: dva Japonci se nabídli, že se vydají osobně vyjednávat na území Islámského státu. A poslouží jako prostředníci mezi svou vládou a džihádisty.

Pomoc krajanům nabídli Ko Nakata a Kosuke Tsuneoka. První jmenovaný je expert na islámské právo z univerzity Dóšiša v Kjóto, druhý je novinář, který byl v roce 2010 zajat v Afghánistánu.

Dvaasedmdesát hodin je příliš krátká doba a já osobně jsem připraven jít vyjednávat.

"Dvaasedmdesát hodin je příliš krátká doba a já osobně jsem připraven jít vyjednávat," oznámil Nakata v japonštině i arabštině a vyzval islamisty, aby rukojmím neubližovali, čímž by si podle něj vylepšili image.

Tsuneoka napsal na Twitteru, že je ochoten s Nakatou do nebezpečné mise jít pod podmínkou, že Islámský stát dvojici přijme jako vyjednavače a zaručí jí bezpečnost. "Můžeme přímo apelovat na propuštění Jukawi a Gota z rukou islamistů," napsal.

Otázkou je, zda budou islamisté k vyjednávání svolní. Mluvčí japonského kabinetu Jošihide Suga řekl agentuře AP, že Tokio s džihádisty v kontaktu není, jednoduše proto, že se od zveřejnění nahrávky nikdo neozval, a Japonci tak nevědí, na koho by se měli obrátit.

Teroristům neustoupíme. Nikdy

Premiér Šinzó Abe nicméně zopakoval, že Tokio udělá všechno pro to, aby své lidi zachránilo. Nepřestane však s teroristy bojovat.

"Teroristům nikdy neustoupíme," prohlásil Abe.

Přímou odpověď na to, zda Japonsko zaplatí, nebo nezaplatí, nikdo z oficiálních představitelů médiím nedal.

Pomoc Japonsku nabídlo několik zemí, mezi nimi i Jordánsko, kam přicestoval náměstek japonského ministra zahraničí Jasuhide Nakajama. Jak konkrétně by jordánská pomoc měla vypadat, upřesněno nebylo. "Čas utíká a my máme obavy," řekl pouze Nakajama.

Pomohou Američané?

Nelze vyloučit ani to, že se Tokio obrátí (nebo už obrátilo) na některého ze svých spojenců - nejspíš na Spojené státy - a požádá ho, aby se pokusil o riskantní záchrannou operaci.

Až dosud Japonci v drtivé většině případů propuštění svých občanů dosáhli. V kolika případech zaplatili výkupné, není jasné. Podle oficiálních informací sáhli do státní pokladny nejméně jednou, a to v roce 1999, kdy zaplatili únoscům v Kyrgyzstánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 2 hodinami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy