Dva Japonci chtějí k islamistům. Vyjednat propuštění krajanů

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2015 13:05
Pomoc zajatcům Islámského státu nabídli Ko Nakata a Kosuke Tsuneoka. První jmenovaný je expert na islámské právo, druhý je novinář.
Foto: Reuters

Tokio - Čas neúprosně utíká.

Ultimátum, které dal Islámský stát Tokiu na to, aby poslalo výkupné 200 milionů dolarů za dva unesené Japonce, vyprší v pátek v 6:50 našeho času. A Japonci opakují, že teroristům neustoupí.

Jedním dechem ale dodávají, že udělají všechno pro to, aby své občany zachránili. Moc možností však nemají.

Japonská vojenská operace na druhém konci světa - uprostřed bašty po zuby ozbrojených fanatiků - nepřichází v úvahu. Armáda země vycházejícího slunce je totiž připravena pouze na obrannou válku na svém území či v jeho těsném sousedství.

Rýsuje se však jiná možnost: dva Japonci se nabídli, že se vydají osobně vyjednávat na území Islámského státu. A poslouží jako prostředníci mezi svou vládou a džihádisty.

Pomoc krajanům nabídli Ko Nakata a Kosuke Tsuneoka. První jmenovaný je expert na islámské právo z univerzity Dóšiša v Kjóto, druhý je novinář, který byl v roce 2010 zajat v Afghánistánu.

Dvaasedmdesát hodin je příliš krátká doba a já osobně jsem připraven jít vyjednávat.

"Dvaasedmdesát hodin je příliš krátká doba a já osobně jsem připraven jít vyjednávat," oznámil Nakata v japonštině i arabštině a vyzval islamisty, aby rukojmím neubližovali, čímž by si podle něj vylepšili image.

Tsuneoka napsal na Twitteru, že je ochoten s Nakatou do nebezpečné mise jít pod podmínkou, že Islámský stát dvojici přijme jako vyjednavače a zaručí jí bezpečnost. "Můžeme přímo apelovat na propuštění Jukawi a Gota z rukou islamistů," napsal.

Otázkou je, zda budou islamisté k vyjednávání svolní. Mluvčí japonského kabinetu Jošihide Suga řekl agentuře AP, že Tokio s džihádisty v kontaktu není, jednoduše proto, že se od zveřejnění nahrávky nikdo neozval, a Japonci tak nevědí, na koho by se měli obrátit.

Teroristům neustoupíme. Nikdy

Premiér Šinzó Abe nicméně zopakoval, že Tokio udělá všechno pro to, aby své lidi zachránilo. Nepřestane však s teroristy bojovat.

"Teroristům nikdy neustoupíme," prohlásil Abe.

Přímou odpověď na to, zda Japonsko zaplatí, nebo nezaplatí, nikdo z oficiálních představitelů médiím nedal.

Pomoc Japonsku nabídlo několik zemí, mezi nimi i Jordánsko, kam přicestoval náměstek japonského ministra zahraničí Jasuhide Nakajama. Jak konkrétně by jordánská pomoc měla vypadat, upřesněno nebylo. "Čas utíká a my máme obavy," řekl pouze Nakajama.

Pomohou Američané?

Nelze vyloučit ani to, že se Tokio obrátí (nebo už obrátilo) na některého ze svých spojenců - nejspíš na Spojené státy - a požádá ho, aby se pokusil o riskantní záchrannou operaci.

Až dosud Japonci v drtivé většině případů propuštění svých občanů dosáhli. V kolika případech zaplatili výkupné, není jasné. Podle oficiálních informací sáhli do státní pokladny nejméně jednou, a to v roce 1999, kdy zaplatili únoscům v Kyrgyzstánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 59 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy