Dva Japonci chtějí k islamistům. Vyjednat propuštění krajanů

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2015 13:05
Pomoc zajatcům Islámského státu nabídli Ko Nakata a Kosuke Tsuneoka. První jmenovaný je expert na islámské právo, druhý je novinář.
Foto: Reuters

Tokio - Čas neúprosně utíká.

Ultimátum, které dal Islámský stát Tokiu na to, aby poslalo výkupné 200 milionů dolarů za dva unesené Japonce, vyprší v pátek v 6:50 našeho času. A Japonci opakují, že teroristům neustoupí.

Jedním dechem ale dodávají, že udělají všechno pro to, aby své občany zachránili. Moc možností však nemají.

Japonská vojenská operace na druhém konci světa - uprostřed bašty po zuby ozbrojených fanatiků - nepřichází v úvahu. Armáda země vycházejícího slunce je totiž připravena pouze na obrannou válku na svém území či v jeho těsném sousedství.

Rýsuje se však jiná možnost: dva Japonci se nabídli, že se vydají osobně vyjednávat na území Islámského státu. A poslouží jako prostředníci mezi svou vládou a džihádisty.

Pomoc krajanům nabídli Ko Nakata a Kosuke Tsuneoka. První jmenovaný je expert na islámské právo z univerzity Dóšiša v Kjóto, druhý je novinář, který byl v roce 2010 zajat v Afghánistánu.

Dvaasedmdesát hodin je příliš krátká doba a já osobně jsem připraven jít vyjednávat.

"Dvaasedmdesát hodin je příliš krátká doba a já osobně jsem připraven jít vyjednávat," oznámil Nakata v japonštině i arabštině a vyzval islamisty, aby rukojmím neubližovali, čímž by si podle něj vylepšili image.

Tsuneoka napsal na Twitteru, že je ochoten s Nakatou do nebezpečné mise jít pod podmínkou, že Islámský stát dvojici přijme jako vyjednavače a zaručí jí bezpečnost. "Můžeme přímo apelovat na propuštění Jukawi a Gota z rukou islamistů," napsal.

Otázkou je, zda budou islamisté k vyjednávání svolní. Mluvčí japonského kabinetu Jošihide Suga řekl agentuře AP, že Tokio s džihádisty v kontaktu není, jednoduše proto, že se od zveřejnění nahrávky nikdo neozval, a Japonci tak nevědí, na koho by se měli obrátit.

Teroristům neustoupíme. Nikdy

Premiér Šinzó Abe nicméně zopakoval, že Tokio udělá všechno pro to, aby své lidi zachránilo. Nepřestane však s teroristy bojovat.

"Teroristům nikdy neustoupíme," prohlásil Abe.

Přímou odpověď na to, zda Japonsko zaplatí, nebo nezaplatí, nikdo z oficiálních představitelů médiím nedal.

Pomoc Japonsku nabídlo několik zemí, mezi nimi i Jordánsko, kam přicestoval náměstek japonského ministra zahraničí Jasuhide Nakajama. Jak konkrétně by jordánská pomoc měla vypadat, upřesněno nebylo. "Čas utíká a my máme obavy," řekl pouze Nakajama.

Pomohou Američané?

Nelze vyloučit ani to, že se Tokio obrátí (nebo už obrátilo) na některého ze svých spojenců - nejspíš na Spojené státy - a požádá ho, aby se pokusil o riskantní záchrannou operaci.

Až dosud Japonci v drtivé většině případů propuštění svých občanů dosáhli. V kolika případech zaplatili výkupné, není jasné. Podle oficiálních informací sáhli do státní pokladny nejméně jednou, a to v roce 1999, kdy zaplatili únoscům v Kyrgyzstánu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy