Polák, který se podpálil ve Varšavě na protest proti vládě, zemřel

Zahraničí Zahraničí
29. 10. 2017 21:10
Čtyřiapadesátiletý Polák Piotr S., který se před deseti dny podpálil v centru Varšavy na protest proti politice pravicové vlády, v neděli zemřel. Uvedl to portál Oko.press. Muž z jihu Polska protestoval v hlavním městě proti "porušování zásad demokracie a ústavy" koaliční vlády pod vedením strany Právo a spravedlnost (PiS). "Nade vše miluji svobodu. Proto jsem se rozhodl, že se podpálím. Doufám, že moje smrt pohne svědomím mnoha lidí, že se společnost probudí a nebude čekat, až pro ni něco politici udělají - protože neudělají nic," napsal v textu, který před svým sebeupálením rozdával ve Varšavě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy