"Prezidentem" EU bude Tusk, unijní diplomacii povede Italka

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
30. 8. 2014 21:30
Donald Tusk nahradí od prosince v úřadu Hermana Van Rompuye. V čele evropské diplomacie stane Italka Federica Mogheriniová.
Donald Tusk a Federica Mogheriniová.
Donald Tusk a Federica Mogheriniová. | Foto: Reuters

Brusel - Polský premiér Donald Tusk byl v sobotu na summitu Evropské unie zvolen do čela Evropské rady, tedy takzvaným unijním prezidentem, který řídí vrcholné schůzky členských zemí. Tusk od prosince na dva roky nahradí Hermana Van Rompuye.

V čele evropské diplomacie vystřídá Catherine Ashtonovou italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Italku, která se tak stane místopředsedkyní budoucí Evropské komise, ještě musí ve funkci potvrdit Evropský parlament.

Van Rompuy rozhodnutí summitu nejprve oznámil na twitteru. Na následující tiskové konferenci prohlásil, že oba kandidáti dostali plnou podporu členských zemí. Bylo to prý pro něj velmi důležité, proto absolvoval několik kol vyjednávání.

Nominace Mogheriniové byla podle něj učiněna také v dohodě s šéfem budoucí Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jeho tým by měl začít pracovat 1. listopadu.

Rozhodnutí o obou nominovaných není překvapení, jejich jména se v diskusích před nynějším summitem opakovala stále častěji.

Přesto se na nominaci Mogheriniové v létě minulý unijní summit shodnout nedokázal, některým zemím tehdy vadil její údajně příliš měkký přístup vůči Rusku. Tuska zase někteří kritizovali za poměrně slabou jazykovou vybavenost.

Současné problémy nezmizí

Foto: Reuters

Podle Van Rompuye budou pro Tuska největšími výzvami stagnující ekonomika EU, krize okolo Ukrajiny a Ruska a místo Británie v Evropské unii. "Tři otázky, které budou od Evropské rady vyžadovat jasné vedení," poznamenal Van Rompuy. Tusk bude také předsedat jednáním zemí eurozóny, přestože Polsko společnou měnu nepoužívá.

Sedmapadesátiletý Tusk sám novináře oslovil v polštině. Označil se za politika ze země, která hluboce věří ve význam spojené Evropy. "Jsem přesvědčen, že k EU neexistuje inteligentní alternativa," prohlásil Tusk.

Připustil, že výzvy, které stojí před unií nyní, do prosince nezmizí. Jeho premiérské zkušenosti prý ukazují, že fiskální disciplína a ekonomický růst nejsou v rozporu. "Budeme hledat, jak tyto cíle zkombinovat," řekl novinářům sedmapadesátiletý politik.

Podle Tuska musí EU v krizích jako je Ukrajina či Libye najít společný hlas. "Musíme spojit síly. Svým sousedům na východě a jihu pomůžeme, pokud budeme schopni zaujmout společnou pozici. Musíme být odvážní a odpovědní, k překonání výzev v sousedství EU je důležitý selský rozum i představivost," myslí si.

Evropskou unii si podle Tuska také není možné představit bez Británie. Je proto prý možné nalézt dohodu nad návrhy reforem unie, které předkládá britský premiér David Cameron.

Dosavadní šéf polského kabinetu se v této souvislosti zmínil například o problematice volného pohybu pracovních sil.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je Tuskovo zvolení úspěchem spolupráce zemí Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a také potvrzením její váhy jako evropského aktéra. "Vítám, že strategie České republiky byla úspěšná. Prosadil se kandidát, kterého jsme navrhli a podporovali," uvedl Sobotka s tím, že Praha od počátku vyjednávání trvala na tom, aby se na jedné z vysokých pozic objevil zástupce takzvaných nových zemí EU.

"Zvolení polského premiéra novým předsedou Evropské rady je veliký úspěch Donalda Tuska a Polska. Bez přehánění. Je to pořádný průlom do dlouhé tradice Evropské unie, kde první housle vždy hráli Západoevropané, přestože nové státy z východní Evropy byly přijaty už před desetiletím," uvedla ve svém komentáři polská televize TVN24.

Nejdřív jela za Putinem

Ožehavá témata čekají i Mogheriniovou, která bude koordinovat evropský postoj vůči počínání Ruska na Ukrajině. Dosud měla renomé poměrně smířlivé političky vůči Rusku, svou první zahraniční cestu v úřadu šéfky italské diplomacie absolvovala právě za Vladimirem Putinem.

Kritici jí vyčítali chybějící zkušenosti, je jí teprve jednačtyřicet let, za Mogheriniovou nicméně stál kromě jejího premiéra Matea Renziho také francouzský prezident Francois Hollande.

Jedenačtyřicetiletá levicově orientovaná politička v sobotu podotkla, že nynější krize představují pro EU velké výzvy.

"Máme krize okolo Evropy, máme krize na evropské půdě. Od Iráku a Sýrie, přes Libyi... Když v Bruselu roztočíte kompas, krize a utrpení jsou všude okolo," poznamenala s tím, že si je vědoma náročnosti své budoucí funkce.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy