"Nejde to komentovat slušně." Poláci se nahrnuli do hor, policie je naštvaná

Video Video
15. 2. 2021 11:40
Už při prvním dnu částečného rozvolnění protikoronavirových opatření v Polsku zaplavili turisté tamní lyžařská střediska. Ve známém resortu Zakopané na polské straně Tater museli policisté zasahovat na ulicích a ve znovuotevřených hotelích. Stovky lidí popíjely a tančily na ulicích bez roušek a bezpečných rozestupů.
Hned v den po rozvolnění epidemických opatření zaplavili Poláci ulice a lyžarská střediska. | Video: Reuters

"Toto je těžké komentovat slušnými slovy. Během páteční noci došlo k 137 policejním zásahům. Až do ranních čtyř hodin se policisté snažili zajistit pořádek a bezpečnost na hlavní ulici Krupówki," komentuje situaci v Zakopaném mluvčí policie Roman Wieczorek.

"Museli jsme také bohužel přistoupit k náležitým krokům, abychom udrželi pod kontrolou chování opilých, agresivních a vulgárních lidí," dodává Wieczorek. Během jedné noci museli policisté v Zakopaném zadržet sedm osob. Z toho dvě byly pokutovány za napadení veřejných činitelů.

Davy lidí se sjely i do lyžařského střediska Szczyrk, ležícího asi 50 kilometrů od Těšína. "Čekali jsme na to rok a půl. Byla to dobrá volba. Je tu hodně sjezdovek, ale bohužel i dost lidí," komentovala lyžařka situaci v resortu.

Od pátku se v Polsku otevřely penziony a hotely, obsazeny mohou být ale jen z poloviny. Lidé také mohou na sjezdovky nebo do bazénů. V pátek mohla v zemi otevřít také kina nebo divadla, která smí prodat jen polovinu vstupenek.

Restaurace a kavárny zůstávají v Polsku nadále zavřené, prodávat mohou jen z výdejního okénka. Polská vláda před rozvolňováním varovala, že je pouze podmínečné a platí zatím na dva týdny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy