Poláci viní Bělorusy, že ničí plot, aby jím mohli proniknout migranti

ČTK ČTK
16. 11. 2021 10:51
Na polsko-běloruské hranici panoval v noci klid, nicméně Varšava obvinila běloruské vojáky z ničení hraničního plotu, aby migrantům usnadnili pronikání do Polska. Šéf polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński doufá, že nedojde k ozbrojenému konfliktu s Běloruskem, jehož režim ale označil za nepředvídatelného protivníka.
Migrační krize na polsko-běloruských hranicích
Migrační krize na polsko-běloruských hranicích | Foto: Reuters

Polské ministerstvo obrany podle agentury PAP v úterý ráno oznámilo, že příslušníci běloruských bezpečnostních sil v noci pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení, aby jím mohli proniknout migranti. Na podporu svého tvrzení zveřejnilo na twitteru záznam, na němž je vidět skrčenou postavu v uniformě stříhající plot s ostnatým drátem.

Polská pohraniční stráž sdělila, že v pondělí zmařila celkem 224 pokusů o překročení hranice z Běloruska do Polska. Stočlenná skupina se prý o průnik do země pokusila v úseku hranice u obce Dubicze Cierkewne. Z Polska bylo podle úřadů vykázáno dalších 29 cizinců.

Polsko, Litva a Lotyšsko i EU viní Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k unijním hranicím, čímž se mstí za unijní sankce uvalené na jeho režim kvůli porušování lidských práv.

V pondělí vzrostlo napětí na běloruské straně hraničního přechodu do Polska Bruzhi-Kuźnica, kde se shromáždilo velké množství migrantů. Přešli tam za doprovodu běloruské policie z dočasného tábora v lese, kde žili týden ve stanech a provizorních přístřešcích při nulové teplotě bez dostatku jídla a vody. Podle polské policie jim běloruské úřady nalhaly, že přijedou autobusy, které je dopraví do Německa.

Jaroslaw Kaczyński, který je považovaný za nejmocnějšího polského politika, dnes rozhlasové stanici Radio 24 řekl, že ačkoli země už čelí "hybridní válce", válka se zbraněmi v této chvíli spíše není na obzoru. "Používám slovo spíše, protože máme co do činění s nepředvídatelným protivníkem, mluvím o Lukašenkovi. Ale nezdá se mi, že by si mohl troufnout na něco, co by bylo něco víc než dosud," dodal.

Autoritářský běloruský vůdce Lukašenko, viněný ze záměrného vyvolání migrační krize, na druhé straně prohlásil, že chce zabránit tomu, aby se situace zvrhla v konfrontaci se sousedními státy. "Hlavní věcí nyní je bránit naši zemi, naše lidi a vyhýbat se střetům," řekl podle vládní agentury BelTA. Podivoval se přitom nad tím, proč Poláci svou hranici tak střeží. "Nechápu, proč se nasazují letadla, vrtulníky a tanky proti uprchlíkům," prohlásil.

Lukašenko rovněž sdělil, že chce o migrační krizi znovu mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. S Merkelovou Lukašenko telefonicky hovořil už v pondělí.

Video: V Bělověžském lese bloudí a umírají lidé, Bělorusko se chová brutálně, říká Brolík

Lukašenkův režim nechá migranty přiletět do Minsku, po pár dnech je odveze k hranicím a je mu úplně jedno, že umřou, popisuje redaktor Respektu. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy