Poláci proti Rusům. Nechtějí je v restauracích ani obchodech

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
10. 9. 2014 6:29
Majitel restaurace Piaskownica Jan Hermanowicz dává najevo solidaritu s Ukrajinou. Už loni na podzim vyvěsil ve své restauraci ukrajinskou žluto-modrou vlajku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Varšava - Cedulky s polsky a ukrajinsky psanými nápisy "Rusy neobsluhujeme" na dveřích restaurace vyvolaly bouři emocí v polském přímořském letovisku Sopoty.

Tamní majitel oblíbeného rodinného podniku s výhledem na moře se tak rozhodl protestovat proti netečnosti ruských občanů k chování jejich prezidenta Vladimira Putina vůči Ukrajině. Turisticky atraktivní oblast je přitom do značné míry závislá na návštěvnících ze sousední země.

Pod ukrajinskou vlajkou

Majitel restaurace Piaskownica Jan Hermanowicz dává solidaritu s Ukrajinou najevo dlouhodobě. Loni na podzim vyvěsil ve své restauraci ukrajinskou žluto-modrou vlajku.

Od anexe Krymu nešetří ostrými výrazy na adresu ruského prezidenta. Když však na dveře svého podniku napsal, že tam nechce žádné Rusy, všimli si toho až v sousedním Kaliningradu.

"Rozhodl jsem se v souvislosti s politickou situací. Jsem solidární s Ukrajinou, protože jsem sám strávil dva roky ve vězení v době stanného práva v Polsku za protisovětskou činnost," citoval Hermanowicze polský list Gazeta Wyborcza.

Podnikatel má za to, že všichni Rusové jsou spoluodpovědní za tragédii, která se odehrává na východě Ukrajiny. "Rusové se chovají pasivně, mlčí, neprotestují, nebo naopak podporují Putinovy kroky," vysvětlil.

"Neslušné neobsluhujeme"

Podporu podnikateli vyjádřil i známý polský cestovatel Wojciech Cejrowski. Podle něj je to "dobrý nápad".

"Slušný Rus, který uvidí takový nápis, se neurazí, protože pochopí náš vztah k Putinovi. Sám má totiž podobný. A neslušný? Takové přeci neobsluhujeme," napsal na Facebooku. Uvedl také, že každý majitel podniku, ať je to holič, nebo hospodský, by měl sám rozhodovat, koho do svého podniku pustí.

Postoj polského podnikatele se dotkl zejména obyvatel sousední Kaliningradské oblasti, ruské enklávy, která leží mezi Litvou, Polskem a Baltským mořem. "Je směšné vidět podobné nápisy u člověka, který je závislý na ruských klientech. Spíše to vypadá na reklamu. Nejlepší je ignorovat ho," napsal ruský bloger Arťom. Restauratér si ale vysloužil kritiku i doma.

Domluvy pana starosty

"Domluvit" podnikateli se pokusil i starosta města Jacek Karnowski.

"Svým způsobem chápu a do určité míry podporuji protest pana Hermanowicze. Domnívám se, že chtěl protestovat proti agresivní Putinově politice. V Rusku ovšem žije hodně lidí. Budu ho přemlouvat, aby ten nápis sundal," řekl podle rozhlasové stanice Radio Gdańsk.

Upozornil, že na literárním festivalu v Sopotech bylo mnoho účastníků z Ruska, kteří politiku tamního prezidenta nepodporují a protestují i přes to, že by se podle něj mohli dostat do vězení.

Putinovi Rusové

Podle Doroty Pudzianowské z Helsinské nadace pro lidská práva by počínání podnikatele mohlo být hodnoceno jako rasová diskriminace. Majitel restaurace se přesto nevzdává a na svém protestu trvá, i když nápis po "intervencích" místních právníků a úředníků poněkud zmírnil.

Ručně psaný text upravil na "Neobsluhujeme Putinovy Rusy".

"Chodí k nám i lidé, kteří Putina a jeho počínání na Ukrajině nepodporují. Ty obsloužíme rádi," řekl novinářům. Zároveň míní, že by ho měli následovat další polští podnikatelé ze sféry služeb. Na to, že by ztratil zákazníky, nedbá.

"Většina polských klientů mě podporuje. Mám signály od jiných majitelů restaurací, že se přidají. Na jihu Polska již hoteliéři ruší rezervace od Rusů," tvrdí.

"Russian Friendly"

Ruský web kaliningrad.ru upozornil, že na území Pomorského vojvodství se již delší dobu realizuje projekt Russian Friendly, jehož cílem je přilákat do regionu ruské turisty. Má oslovit zájemce o turistiku, gastronomii, rekreaci, obchod i zdravotnické služby.

Server gazeta.pl zdůraznil, že díky dohodě o pohraničním styku Rusové masově navštěvují Pomoří, ať už kvůli nákupům, nebo pobytu u Baltského moře. Před událostmi na východě Ukrajiny prý v regionu nebyly žádné incidenty.

"Rusové rádi jezdí do Polska. Jsou mile přivítáni a polské produkty nakupují díky vysoké kvalitě a rozumným cenám. Z projektu Russian Friendly měly těžit obě strany," citoval web polského zástupce iniciativy Macieje Rytczaka.

V souladu s programem by prý subjekty, které mají zájem o účast, měly mít internetovou stránku v ruštině, rabaty pro ruské turisty a mezi interiérovou výzdobou ruské vlaječky či matrjošky. Příslušné certifikáty již obdrželo zhruba sto polských firem, které mají o ruské návštěvníky zájem.

Rusů nakupujících v Polsku přibývá

Na severu Polska jsou obecně vidět spíš nápisy v ruštině, které nabádají ruské turisty k návštěvě. Sopoty se nacházejí asi 120 kilometrů od hranic a obyvatelé "blízkého zahraničí" tam mnohdy tráví víkendy.

Podle údajů hlavního statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku nechali obyvatelé Kaliningradské oblasti v Polsku přes 100 milionů zlotých.

Server gazeta.pl napsal, že zatímco na Ukrajině zuří válka, v Polsku nakupuje stále více Rusů. Může za to prý srpnové kremelské embargo na zboží z Evropské unie, kterým Moskva reagovala na západní sankce.

"Kupují všechno, počínaje potravinami přes elektroniku, drogérii, sezonní zboží jako jahody až po školní potřeby. Také hodně oblečení. Ceny v Polsku jsou totiž výhodnější, a navíc si mohou nákupy snížit o vracení daně," citoval Tadeusze Barylu ze Střediska východních studií v Olštýně.

Ve velkém se prý vyváží i zboží, které spadá pod embargo, včetně masa, sýrů, ovoce i zeleniny. Pohraničníci nedávno zabavili v ruském autobusu celou tunu slaniny. Poláci pak do Ruska jezdí v rámci "pohraniční turistiky" na nákup benzinu a nafty.

Ruský list Rossijskaja gazeta zároveň uvedl, že v Polsku výrazně rostou protiruské nálady. Upozornil, že podle posledních statistik až 70 procent Poláků má vůči Rusům negativní postoj. "Je to svérázný rekord v zemích východní a střední Evropy," konstatoval.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy