Mattis mírní Trumpova ostrá slova o KLDR. Pokyn byl pokračovat v diplomatickém úsilí, tvrdí

ČTK ČTK
3. 10. 2017 18:54
Ostrá slova amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči KLDR v Senátu mírnil ministr obrany James Mattis. Podle Trumpa je vyjednávání se Severní Koreou jen ztráta času. Podle Mattise ale Trump jemu a ministru zahraničí Tillersonovi řekl, aby pokračovali v diplomatickém úsilí. Mattis také řekl, že Spojené státy by neměly od jaderné smlouvy s Íránem odstoupit, pokud se přesvědčí, že je v jejich zájmu a že ji Teherán dodržuje.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Brusel/Washington - Americký ministr obrany James Mattis mírnil ostrost vyjádření prezidenta Donalda Trumpa, který v pondělí označil možnost vyjednávání se Severní Koreou za ztrátu času. Ministr zahraničí Rex Tillerson předtím řekl, že Spojené státy zjišťují, zda by KLDR nechtěla o svém jaderném programu jednat.

Agentura Reuters s odkazem na zdroje uvedla, že Česká republika a dalších šest zemí Evropské unie vyvíjí diplomatické úsilí v Pchjongjangu.

"Nevidím rozdíly tak silně, jak to někteří… interpretovali," řekl Mattis při slyšení v Senátu. "Pokyny, které dal prezident Trump ministrovi Tillersonovi a mně, byly zcela jasné: abychom… pokračovali v diplomatickém úsilí, včetně různých iniciativ Číny," dodal šéf Pentagonu.

Zklidnit napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, které se vystupňovalo po dosud nejsilnějším jaderném testu KLDR provedeném začátkem září, se diplomatickým úsilím snaží EU. Zatímco Francie a Británie v tomto směru působí na Washington, unijní země s ambasádami v Pchjongjangu tlačí přímo na Severokorejce, napsal Reuters.

Sedm členských států EU - Česká republika, Švédsko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko, stejně jako Británie a Německo - uspořádalo během září nejméně dvě formální schůzky se severokorejskými činiteli, informovala agentura s odvoláním na tři nejmenované unijní diplomaty.

Tyto země se ale dočkaly zklamání, protože setkání na vyšší úrovni, která jim byla v Pchjongjangu umožněna loni, se nyní nekonala. Schůzek se totiž zúčastnili jen pracovníci ministerstva zahraničí na středním stupni, sdělili zmínění diplomaté.

"Cítili jsme, že jsme se ve skutečnosti nedostali nikam, protože vyslali jen šéfy odborů," uvedl jeden z těchto diplomatů, který působí v Bruselu a který byl informován o uvedených schůzkách, jež byly označovány za "velmi vážné", pokud jde o atmosféru a tón.

Reuters v této souvislosti připomněl loňské setkání severokorejských činitelů s unijními vyslanci na českém velvyslanectví v Pchjongjangu, při němž se hovořilo mimo jiné také o regionální bezpečnosti. Podle diplomatických zdrojů byl přítomen i náměstek severokorejského ministra zahraničí.

"(Severokorejci) chtějí mluvit se Spojenými státy," konstatoval v souvislosti s aktuální zdrženlivostí severokorejského vedení jeden z uvedených diplomatů.

Bílý dům však taková jednání vyloučil, když Trump právě v pondělí řekl, že vyjednávání se Severokorejci by bylo jen mrhání časem. Nicméně Mattis dnes vyjádření šéfa Bílého domu mírnil, stejně jako patrně rozdílný názor prezidenta a šéfa diplomacie v této věci.

"Jsem přesvědčen, že ministr Tillerson precizně sdělil, že sondujeme možnosti jednat se Severní Koreou. Všechno, co děláme, je sondování. Nejednáme s nimi, což je v souladu s prezidentovou obavou, abychom s nimi nejednali dřív, než nadejde ten správný čas," uvedl v Senátu šéf Pentagonu.

Trump by měl zvážit setrvání při jaderné smlouvě s Íránem

Mattis také řekl, že Spojené státy by neměly od jaderné smlouvy s Íránem odstoupit, pokud se přesvědčí, že je v jejich zájmu a že ji Teherán dodržuje.

Prezident Donald Trump dohodu s Íránem opakovaně zpochybnil, definitivní stanovisko má Bílý dům brzy oznámit.

Jadernou smlouvu s Íránem uzavřelo v roce 2015 šest světových velmocí včetně USA, jež tehdy vedl Trumpův předchůdce Barack Obama. Trump ale dohodu označuje za jednu z nejhorších, na které USA přistoupily. Je prý jednostranná a ostudná a jde o pouhou zástěrku pro rozvoj íránského jaderného programu.

Ostatní signatářské státy prezidenta USA před odstoupením od smlouvy varují. Stoupenci dohody tvrdí, že mezinárodní dohled zajistí, aby Írán nevyráběl jaderné bomby. Teherán hrozí, že pokud Bílý dům od dohody odstoupí, i Írán smlouvu přestane respektovat.

"Dokážeme-li se ujistit, že Írán smlouvu dodržuje, a dospějeme-li k závěru, že je to v našem nejlepším zájmu, pak bychom určitě měli smlouvu dodržet," řekl dnes v Kongresu Mattis. "V tomto okamžiku, kdy nejsou náznaky opaku, by prezident měl setrvání při smlouvě zvážit," dodal ministr.

Trump před dvěma týdny oznámil, že se o osudu jaderné smlouvy už rozhodl. Odmítl ale prozradit, k jakému rozhodnutí dospěl. Pokud Trump během října neoznámí, že Írán dohodu dodržuje, bude mít americký Kongres 60 dnů na to, aby rozhodl, zda znovu zavede sankce, které jaderná dohoda ruší.

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy