Pokus o záchranu Španělska: Madrid zvyšuje DPH

Radim Klekner Radim Klekner
11. 7. 2012 15:30
Předměty základní životní potřeby zůstanou ve čtyřprocentní sazbě

Madrid - Na pondělní schůzce ministrů financí eurozóny dostaly španělské banky, těžce stižené krizí a splasklou hypoteční bublinou, příslib třiceti miliard eur ze záchranných fondů EU, s jejichž pomocí mají zlepšit svou kapitálovou přiměřenost.

Španělsku bylo navíc umožněno posunout termín, k němuž má svůj rozpočtový deficit srazit pod tři procenta HDP, a to o dvanáct měsíců, do roku 2014.

Vláda v Madridu se ale výměnou za pomoc musela zavázat k dalším úsporným opatřením. V madridských kortesech je ve středu oznámil konzervativní premiér Mariano Rajoy.

Hlavním opatřením je zvýšení daně z přidané hodnoty ze současných 18 na 21 procent, od něhož si vláda slibuje mnohamiliardový příjem do státní pokladny.

Stávka španělských horníků:

Regionální administrativy musejí dále ušetřit tři a půl miliardy eur, a budou proto propouštět své zaměstnance. O třetinu se sníží počet radních španělských měst a obcí. Šest set milionů eur ušetří jednotlivá ministerstva centrální vlády.

"Vím, že opatření, která oznamuji, jsou nepříjemná, jsou však nutná," citovala premiéra internetová verze deníku El País.

Porušení předvolebních slibů

Rajoy poslancům kortesů předtím připomněl, že jeho země dluží částku, která se "téměř rovná" tamnímu HDP. Španělské zadlužení, které se ještě před třemi lety pohybovalo pod úrovní padesáti procent hrubého domácího produktu, má letos přesáhnout hranici 80 procent HDP. 

Výkon španělské ekonomiky je udáván částkou 1,05 bilionu eur.

Socialistická opozice Rajoye okamžitě napadla s tím, že porušuje předvolební sliby, neboť loni na podzim tvrdil, že nebude zvyšovat daně. 

Španělská vláda ale zachová redukovanou sazbu DPH, jen ji zvedne z osmi na deset procent. Předměty spadající do sféry základních životních potřeb, jako jsou některé potraviny a léky, navíc budou i nadále zdaněny pouze čtyřmi procenty.

Zvýšena bude na druhé straně daň z tabákových výrobků a další poplatky zaplatí firmy, které se prohřešují proti životnímu prostředí.

Jak se z "normálních" Španělů stali bezdomovci:

Šetřit hodlá Rajoy také jinde. Podpora v nezaměstnanosti tak bude od šestého měsíce snížena o padesát procent.

Ve Španělsku je v současnosti bez práce téměř čtvrtina obyvatelstva a polovina mladých lidí mezi 18 a 25 lety věku.

Od daných opatření si vláda slibuje především to, že se sníží tlak na dluhopisy. Ty s desetiletou splatností se tento týden na sekundárních trzích opětovně prodávaly s úrokem vyšším než sedm procent. To je kritická hranice, při které byly v minulosti Řecko, Portugalsko a Irsko nuceny požádat o finanční pomoc EU. 

 

Právě se děje

Další zprávy