Další puč ve Venezuele? Ztroskotal soukromý podnik bývalého amerického vojáka

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
5. 5. 2020 19:23
O víkendu došlo ve Venezuele k dalšímu pokusu o svržení vlády Nicoláse Madura. Armáda bývalých venezuelských vojáků se na invazi a následný puč připravovala rok. Velkolepou akci, která skončila dřív, než začala, ale nemá na svědomí CIA ani Washington, jak tvrdí venezuelská vláda. Agentura AP zjistila, že za ní stojí jeden bývalý americký voják, který ucítil příležitost k výdělku a hrdinskému činu.
Záběry ze zatýkání skupiny pučistů, které venezuelský režim označil za žoldnéře. | Video: Reuters

Nicolás Maduro, venezuelský prezident, který přivedl kdysi bohatou a prosperující zemi do ekonomické a humanitární krize, má mnoho nepřátel. Někteří z nich jsou ve vězení, mnozí ale žijí v exilu. Mezi nimi je celá řada zběhlých armádních důstojníků, vojáků, politických oponentů a bývalých politických spojenců. V této společnosti se pohybuje i jistý Jordan Goudreau, bývalý americký voják speciálních jednotek, takzvaných zelených baretů.

Když v neděli venezuelská vláda v médiích oznámila, že odrazila pokus o námořní invazi zahraničních imperialistů, Jordan Goudreau vyvěsil na internetu videonahrávku, na které ujišťoval, že boj ještě není u konce a akce pokračuje.

"Naši muži dál bojují. Naše jednotky se aktivovaly na jihu, západě a východě Venezuely," prohlásil. Podle všeho říkal pravdu.

Třiačtyřicetiletý americký veterán se zkušenostmi z Iráku a Afghánistánu dal dohromady armádu dobrovolníků a uspořádal odvážný podnik na svržení Madurova režimu.

V pondělí však venezuelské bezpečnostní složky pozatýkaly třináct mužů. Mezi nimi i dva občany Spojených států, zaměstnance floridské bezpečnostní agentury Silvercorp, kterou vede právě americký veterán Goudreau.

Ten v rozhovoru pro americká média potvrdil, že se na území Venezuely podařilo proniknout 52 jím vytrénovaným lidem, včetně dvou bývalých amerických vojáků. Dostali za úkol naverbovat další muže z venezuelských jednotek, rozbít tábory a nachystat útok.

Výročí povstání

Goudreau veřejně prohlašuje, že americké tajné služby ani armáda nejsou do operace zapojené, ačkoliv o podporu Spojených států neúspěšně žádal.

Plán svrhnout venezuelský režim se v Goudreauově hlavě zrodil přesně před rokem, po zpackané vojenské akci, která měla vést ke svržení režimu Nicoláse Madura. Venezuelské opozici se tehdy nepodařilo získat na svou stranu většinu armádních důstojníků a operace Svoboda vedená prozatímním prezidentem Juanem Guaidóem ztroskotala.

Skupina venezuelských exulantů se několik týdnů po tomto fiasku sešla v kolumbijském hlavním městě Bogota. Byl mezi nimi i Jordan Goudreau, posedlý myšlenkou, že puč proti Madurovi se příště musí povést.

Využít touhu sesadit Madura

Agentura AP sestavila na základě rozhovorů s lidmi z jeho okolí Goudreauův profil: je to přeborník v bojovém umění, inteligentní a dobrý vůdce, velký patriot a svobodomyslný člověk.

Goudreau během svého členství v amerických speciálních jednotkách získal několik ocenění za statečnost. Jeho vojenská kariéra ale skončila neslavně. V roce 2013 byl vyšetřován kvůli podezření z podvodů s ubytovacími stipendii, kterými měl americkou armádu okrást o 62 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun).

Z armády odešel o tři roky později. V roce 2018 založil na Floridě soukromou bezpečnostní agenturu Silvercorp USA.

O Venezuelu se Goudreau začal zajímat loni v únoru. Zajišťoval bezpečný průběh koncertu na podporu prozatímního prezidenta Juana Guaidóa, který na venezuelsko-kolumbijské hranici pořádal britský miliardář Richard Branson.

Guaidóa, který se prohlásil prezidentem Venezuely po vítězství v parlamentních volbách v roce 2015, uznává asi 60 zemí světa včetně USA i České republiky. Americký prezident Donald Trump a jeho ministr zahraničí Mike Pompeo v minulosti několikrát podpořili změnu režimu ve Venezuele, a dokonce odmítli vyloučit případnou vojenskou intervenci.

Jordan Goudreau na koncertu pro Guaidóa vycítil příležitost. Po návratu domů začal shánět peníze na tažení do Venezuely. Přes člena osobní ochranky prezidenta Donalda Trumpa se dostal až k venezuelským aktivistům, kteří ve Spojených státech koordinovali humanitární pomoc Venezuele.

Bez cizí pomoci

Zlom nastal ve chvíli, kdy se Goudreau seznámil s bývalým majorem venezuelské armády, který před dvěma lety uprchl do exilu. Cliver Alcalá byl pro něj jako dar z nebes. Bývalého důstojníka potkal v Kolumbii, kde tento samozvaný vůdce venezuelských zběhů dával dohromady armádu z vojáků, kteří uprchli z Venezuely.

Za posledních několik let uteklo z Venezuely více než čtyři tisíce vojáků. Alcalá posbíral asi tři stovky bojovníků a cvičil je v táborech na poloostrově La Guajira u Karibského moře, nedaleko venezuelské hranice. Mezi bezejmennými vojáky nižších šarží byl například i muž, který se už jednoho útoku na Madura zúčastnil. V roce 2018 byl členem skupiny, která na prezidenta během vojenské přehlídky zaútočila dronem.

Cliver Alcalá ale neměl úplně čistý štít. V roce 2011 ho Spojené státy zařadily na sankční seznam kvůli obvinění, že výměnou za kokain vojensky podporuje kolumbijské guerilly. Letos ho spolu s Nicolásem Madurem USA obvinily také z obchodu s drogami a Alcalá v důsledku toho čeká na soud ve federální vazbě v USA. 

Právě kvůli spojení s tímto mužem ztratil Goudreau podle zjištění agentury AP podporu Guaidóových lidí. Zdálo se jim nemožné provést takovou akci bez podpory USA.

Venezuelská vláda sice tvrdí, že za nedělní invazí stojí Guaidó, který si najal služby americké agentury Silvercorp, venezuelský opozičník to ale odmítá. O akci, kterou vedl bývalý americký voják, zřejmě nevěděly ani Spojené státy. 

Podnik, který chystal venezuelský důstojník Alcalá spolu s Goudreauem, nepodpořila ani Kolumbie. Výcvikový tábor neunikl pozornosti tamních úřadů a pod pohrůžkou vyhoštění Kolumbijci zakázali Alcaláovi pokračovat v plánování invaze. Krátce poté, co kolumbijská policie zadržela dodávky zbraní určených pro vojáky chystající se na převrat, Alcaláa zadrželi a vydali do USA.

Jednou to vyjde

Nepodařených pokusů svrhnout Nicoláse Madura se v posledních letech konalo několik. V červnu roku 2017 zaútočil na budovu Nejvyššího soudu v Caracasu bývalý policista Oscar Peréz, který se do své smrti o půl roku později stal symbolem odporu proti režimu. Přezdívalo se mu Venezuelský Rambo, byl nejhledanějším mužem v zemi a přestřelku, při které zemřel, streamoval na internetu.

Před dvěma lety pak na prezidenta zaútočil dron během vojenské přehlídky. Nejblíž měla ale Venezuela k převratu loni, v poslední dubnový den. Sám Juan Guaidó vyzval vojáky ke svržení režimu a část se skutečně postavila na jeho stranu. Nestačilo to. Venezuelská armáda má přes 2000 generálů, a tedy obrovský zástup loajálních armádních špiček. Maduro si je kupuje tím, že je staví do čela státních podniků. Podpora armády je ve Venezuele klíčová a už od dob Madurova předchůdce Huga Cháveze stojí na straně režimu.

Nedělní pokus o převrat podporoval i bývalý venezuelský právník žijící v Kolumbii. Nezdar komentoval pro americký deník Washington Post slovy: "Co máme dělat? Může to trvat dalších pět až deset neúspěšných pokusů. Ale jednou se téhle vlády zbavíme."

Video: Před rokem Juan Guaidó svolával lidi do ulic

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy