Pokus o převrat v Turecku? Jako požár Říšského sněmu v roce 1933, prohlásil předseda rakouské FPÖ

ČTK ČTK
6. 8. 2016 17:29
Zmařený červencový pokus o převrat v Turecku připomíná požár Říšského sněmu v Berlíně z roku 1933, který byl milníkem na cestě k nacistické diktatuře. Alespoň to tvrdí předseda rakouské pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. V rozhovoru pro Die Presse tak zjevně narážel na čistky, které turecká vláda spustila po neúspěšném pokusu o puč z poloviny července. Podle kritiků prezident Recep Tayyip Erdogan neúspěšného převratu využil, aby se zbavil i těch svých odpůrců, kteří nemají s pučem nic společného.
Foto: Reuters

Vídeň - Předseda rakouské pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache uvedl, že mu zmařený červencový pokus o převrat v Turecku připomíná požár Říšského sněmu v Berlíně z roku 1933, který byl milníkem na cestě k nacistické diktatuře. Informovala o tom dnes agentura APA. Výrok může podle rakouských médií ještě zhoršit již tak značně napjaté rakousko-turecké vztahy.

"Nechci to nijak srovnávat, ale takové mechanismy jsme v dějinách za dramatických okolností zažili i jinde - například při požáru Říšského sněmu," řekl Strache v rozhovoru poskytnutém listu Die Presse.

Narážel tak zjevně na čistky, které turecká vláda spustila po neúspěšném pokusu o puč z poloviny července. Podle kritiků prezident Recep Tayyip Erdogan neúspěšného převratu využil, aby se zbavil i těch svých odpůrců, kteří nemají s pučem nic společného.

Říšský sněm vyhořel v roce 1933 krátce poté, co se německým kancléřem stal Adolf Hitler. Kdo budovu parlamentu zapálil, se nikdy s určitostí nezjistilo, nacisté ale požáru využili k pronásledování politické opozice, především německé levice, i k omezení občanských práv.

Podle Stracheho stojí prezident Erdogan nejen za vlnou zatýkání, ale i za samotným zmařeným pučem. "Ve skutečnosti se dalo velmi rychle rozpoznat, že tento takzvaný puč proběhl nejen diletantsky, ale budí to dojem, že to byl řízený puč, jehož cílem bylo umožnit vznik Erdoganovy prezidentské diktatury," uvedl Strache.

FPÖ, jíž je Strache předsedou, je pravicově populistická strana, která má v rakouském parlamentu po socialistech a lidovcích nejvíce poslanců. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že by mohla v případných parlamentních volbách dlouholetou dominantní pozici současných vládních stran ohrozit.

Vztahy mezi Rakouskem a Tureckem jsou napjaté

Kandidát FPÖ Norbert Hofer bude v opakovaném druhém kole voleb v říjnu usilovat o post prezidenta. V květnu těsně podlehl Alexandrovi Van der Bellenovi, ale soud nařídil hlasování kvůli nesrovnalostem opakovat.

Napjaté vztahy mezi Rakouskem a Tureckem trvají už několik dní. Ve čtvrtek kancléř Christain Kern vyzval k tomu, aby Evropská unie začala uvažovat o ukončení přístupových jednání s Ankarou. Požadavek podpořili i ministři zahraničí a obrany Sebastian Kurz a Hans-Peter Doskozil.

V pátek na kancléřovu výzvu reagoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, který Vídeň označil za "metropoli radikálního rasismu".

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy