Pokud v Sýrii budou pokračovat útoky proti civilistům, USA opět zakročí, varovala velvyslankyně

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2018 22:15
"Není to cesta, kterou bychom se chtěli vydat, ale jsme na ni připraveni," řekla podle agentury Reuters americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.
Ghúta, Sýrie
Ghúta, Sýrie | Foto: Reuters

New York - Spojené státy zakročí proti stále intenzivnějším vojenským útokům syrského vládnoucího režimu proti civilistům v oblastech ovládaných povstalci, pokud se nepodaří efektivně zastavit toto násilí Radě bezpečnosti OSN.

Oznámila to americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, která upozornila, že USA jsou připraveny zasáhnout, pokud budou muset, a to stejně jako tomu bylo loni. Tehdy v reakci na chemický útok v syrském městě Chán Šajchún vypálily americké lodě rakety na syrskou armádní základnu.

"Není to cesta, kterou bychom se chtěli vydat, ale jsme na ni připraveni," řekla podle agentury Reuters Haleyová v projevu k RB OSN v New Yorku.

Východní Ghúta, kde operují povstalci a radikálové, je od 18. února cílem soustředěného bombardování syrskými vládními vojsky. Při náletech přišlo už o život více než 1000 lidí a uvězněno v této enklávě na okraji Damašku je stále na 400 000 civilistů. Před dvěma týdny RB OSN přitom vyzvala ke klidu zbraní. Její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní.

"Toto není žádné příměří… Příměří selhalo," řekla Haleyová. Dodala, že USA mohou zakročit, stejně jako loni, kdy americké rakety zasáhly základnu syrské armády, po útoku, při kterém podle expertů syrská vládní vojska použila proti civilistům jedovatou látku sarin.

"Rada bezpečnosti tehdy neučinila potřebné kroky, a Spojené státy tak úspěšně zasáhly leteckou základnu, odkud Asad spáchal chemický útok… Dnes opakujeme naše varování," uvedla Haleyová.

Velvyslankyně USA při OSN rovněž obvinila syrskou vládu a její spojence Rusko a Írán, že využili klauzule v rezoluci o příměří, která umožňuje dále bombardovat příslušníky teroristické organizace Al-Káida a další radikály k tomu, aby útočili na školy, nemocnice a další budovy, kde jsou civilisté. Spojené státy proto podle ní budou usilovat o schválení nové rezoluce o příměří, kde tato klauzule nebude.

Generální tajemník OSN António Guterres mezitím vyzval Radu bezpečnosti, aby okamžitě zajistila do východní Ghúty přístup humanitárním pracovníkům. "Je nezbytné, aby byla umožněna humanitární evakuace (z východní Ghúty)," uvedl Guterres. Rovněž vyzval všechny státy, aby zajistily respektování příměří. Poznámka však nebyla výslovně adresována Rusku, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada.

Boje se od schválení rezoluce RB OSN o příměří podle Guterrese zintenzivnily a syrská vláda už získala kontrolu nad více než 60 procenty východní Ghúty. Šéf OSN zdůraznil, že do Ghúty byla humanitární pomoc za tu dobu dopravena pouze dvakrát a žádný zraněný či nemocný člověk podle informací OSN z enklávy evakuován nebyl. Situace v Sýrii je den ode dne horší, dodal Guterres.

Zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja mezitím označil východní Ghútu za "semeniště terorismu" a řekl, že syrská vláda má naprosté právo snažit se odstranit hrozbu, jež terorizuje syrské civilisty.

Nedávné chemické útoky ve východní Ghútě, při kterých byl použit chlór, jsou dílem islamistů, nikoliv syrské vlády, pokračoval. Podle agentury AP Něbenzja rovněž naznačil, že pondělní výroky Haleyové jsou snahou USA ospravedlnit budoucí vojenský zákrok v Sýrii. Příměří je proto v tuto chvíli nereálné a Moskva dává přednost nové dohodě, po které by následovalo vyhlášení bezpečnostních zón, zdůraznil.

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy