Jsme připravení ústupkům, pokud je udělá i Ázerbájdžán, tvrdí Arménie

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2020 21:29
Arménie je připravena k ústupkům v zájmu urovnání konfliktu o Náhorní Karabach, pokud tak učiní i Ázerbájdžán, řekl agentuře AFP arménský premiér Nikol Pašinjan. Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o horskou enklávu, ovládanou arménskými separatisty, mezitím pokračují desátým dnem bez náznaku zmírnění.
Trosky domu ve městě Terter, které bylo odstřelováno v bojích o Náhorní Karabach.
Trosky domu ve městě Terter, které bylo odstřelováno v bojích o Náhorní Karabach. | Foto: Reuters

"Konflikt by měl být urovnán na základě vzájemných ústupků. Náhorní Karabach a Arménie jsou připraveny ke stejným ústupkům, ke kterým bude ochoten Ázerbájdžán," prohlásil Pašinjan během rozhovoru s AFP v Jerevanu.

Válku podle arménského premiéra vyprovokovalo "aktivní zapojení" Turecka, které v konfliktu poskytuje "naprostou podporu" Ázerbájdžánu.

"Bez aktivního zapojení Turecka by tato válka nezačala. Je sice pravda, že ázerbájdžánské úřady aktivně podporovaly válkychtivou rétoriku během posledních 15 let, rozhodnutí zahájit válku však bylo motivováno plnou podporou Turecka," řekl.

Pašinjan je nicméně přesvědčen, že Rusko by Arménii pomohlo a splnilo své spojenecké závazky, kdyby to situace vyžadovala. Baku podle něj vede "teroristickou válku proti lidu bojujícímu za svou svobodu".

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Konflikt v Náhorním Karabachu: Ázerbájdžánci zřejmě použili kazetové bomby

Konflikt v Náhorním Karabachu: Ázerbájdžánci zřejmě použili kazetové bomby | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy